Ртуть, пестициди і не тільки: що знайшли у флорі та фауні Антарктики

Ртуть, пестициди і не тільки: що знайшли у флорі та фауні Антарктики

Інфографіка
Укрінформ
Науковці повідомили, які шкідливі речовини вони виявили у флорі та фауні Антарктики.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр у Фейсбуці.

У 2019 та 2020 роках українські вчені Національного антарктичного наукового центру у співпраці з науковцями Європейського Союзу почали вивчати поширення глобальних забрудників у екосистемі Південного океану.

Аналізи на вміст забруднювальних речовин проводилися у пробах морських істот. Загалом було відібрано 14 проб.

Під час дослідження в Антарктиці була виявлена ртуть. Її токсичні концентрації виявлені у 8 з 14 проб. Перевищені концентрації ртуті зафіксовані навіть у пробі плаценти тюленя Ведделла (більш ніж вдвічі), яйцях пінгвінів Аделі (майже втричі), а також у м’язах морської зірки, пінгвінів дженту та тюленів-крабоїдів. Джерелами її розповсюдження є вулкани, лісові пожежі та спалення вугілля в теплоелектростанціях. Найімовірніше, в Антарктиду ртуть потрапляє переважно з переносом атмосферних мас і випадає з опадами.

Інші метали, знайдені у пробах у високих концентраціях, – це кадмій та свинець. Найвищі концентрації металів були у макрофітах.

Також при аналізі науковці виявили нові фосфороорганічні вогнетривкі речовини і пластифікатори. Найбільша кількість цих речовин - чотири, зафіксована в пробі тканин риби нототенії.

В усіх пробах були виявлені антипірени (поліброміновані дифеніл ефіри). Це речовини, які додаються до промислових товарів, щоб знизити ризик їх спалахування (просочування шин, пластикові контейнери для телевізорів та екранів комп’ютерів тощо). Їхні загальні концентрації перевищують екологічні стандарти у пробах морської зірки та морського їжака.

Також під час аналізів були виявлені 33 забрудники особливого занепокоєння, які можуть мати негативні наслідки для довкілля чи здоров’я людини, але поки що не регулюються жодним законодавством.

Це промислові хімікати, фармацевтичні препарати та продукти їх розпаду, парабени, пестициди та інсектициди і продукти їх розкладу, нікотин та кофеїн.

Читайте також: Половину одноразового пластику на планеті виробляють всього 20 компаній

Скринінг на присутність понад 65 тис. підозрілих речовин показав наявність у пробах додаткових 56 речовин, на які треба звернути увагу.

Рівень забруднення проб біоти з Антарктики є нижчим, ніж в європейських морях, адже на цьому континенті немає постійного населення та промисловості.

“Але тривожним є сам факт їхньої наявності в такому віддаленому від людської діяльності регіоні. Якщо перелічені вище речовини знайдені навіть в Антарктиці, це значить, що вони поширюються без обмежень по всій планеті та становлять загрозу для всіх без винятку екосистем. Отримані в майже безлюдній Антарктиді дані є вагомим аргументом на користь спільних глобальних дій для виведення з виробництва чи заміни виявлених стійких біоаккумулюючих хімічних речовин на більш екологічні альтернативи”, - йдеться в повідомленні.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-