Європейський SWIFT - це щось особливе

Європейський SWIFT - це щось особливе

Аналітика
Укрінформ
Європейці погрожують створити альтернативний фінансовий простір, якщо США ігноруватимуть їхню думку. Хтось має дати задній хід, бо справа кепська...

Здається, Дональд Трамп перегнув палицю. Політики Німеччини та Франції почали відкрито обговорювати створення в Європі незалежної від США платіжної системи (а ще раніше й європейського валютного фонду), щоб захистити європейський бізнес від екстериторіальних санкцій Вашингтона. Європа обурилася тим, що США дозволяють собі діяти в односторонньому порядку, зокрема, відновлюючи санкції проти Ірану “без будь-якого узгодження зі своїми союзниками, та за їх рахунок”. Оскільки американці безапеляційно поставили Європу перед фактом: якщо оператор глобальної системи міжбанківських повідомлень SWIFT, який базується в Бельгії, до листопада не закриє до системи доступ для іранських банків, він також може потрапити під американські санкції. А, відповідно, припиниться іранський бізнес багатьох європейських компаній. А це вже якось не по-союзницьки, погодьтеся.

Чим усі ці геополітичні “випади” загрожують світові та Україні, пояснюють експерти. З їхніх слів стає зрозуміло, по обидва боки Атлантики зріє неабияка напруга...

Ігор Ліскі, співзасновник Українського інституту майбутнього (UIF):

– Поява подібних заяв окремих європейських політиків (про створення незалежних платіжних систем. – Авт.) у відповідь на американські санкції щодо Ірану – це наслідки провалу американської дипломатії, а саме з боку адміністрації Трампа. Свого часу іранська угода про “Всеосяжний план дій” (підписана у 2015 році угода між Іраном та п'ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН: США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією, а також Німеччиною та ЄС щодо ядерної програми Ірану, яка регламентувала поступовий допуск Ірану на світові ринки. – Авт.) – стала непростим компромісом, який довго вибудовували. І тому рішення США в односторонньому порядку вийти з угоди та запровадити проти Ірану нові санкції викликало у європейців настільки нервову реакцію. Адже американці, як стратегічні союзники, ці дії ні з ким не узгодили.

Якщо ж з ідеєю європейської незалежної платіжної системи розбиратися по суті, то для початку варто згадати, що SWIFT – формально не американська система, хоча і наскрізь “доларизована” (80% світового товарообороту обслуговується через SWIFT у доларах). Система, до речі, знаходиться у Бельгії, тобто працює під юрисдикцією Євросоюзу. І для її глобального функціонування більш дієва може бути саме роль ЄС або навіть ООН, а не США. Тому одностороннє рішення про створення SWIFT №2 навряд кому-небудь вдасться прийняти взагалі. Важко буде узгодити навіть на загальноєвропейському рівні.

Швидше за все йдеться про локальний дієвий механізм (спеціальний банк чи фінансова інституція) для обслуговування внутрішніх європейських розрахунків, не пов’язаних з доларом. Адже США можуть контролювати лише фінансові операції, які відбуваються з їх валютою.

Але мені здається, що намагаючись просувати ідею власної платіжної системи, європейці роблять це не стільки для ствердження власної незалежності, як задля дипломатичної переваги у подальших перемовинах зі своїми американськими партнерами. Бо якщо вони дійсно вирішать будувати незалежну платіжну систему, то це гарантовано приведе до поглиблення світового розколу. Адже крім регіональної фінансової системи, доведеться переглядати і інші сфери – безпеку, юрисдикцію, оподаткування, договори про взаємні гарантії, фінмоніторинг тощо. Не кажучи вже про можливу геополітичну зацікавленість в подібних проектах таких країн як Туреччина, Росія, того ж таки Ірану та інших противників США. Якщо США й далі не будуть рахуватися зі своїми європейськими партнерами, то від балачок Європа дійсно може перейти до дій – такий розвиток подій теж не можна виключати. Але я сподіваюся, що у цій геополітичній боротьбі хтось все ж відступить і ключові гравці зможуть домовитися. Головне, щоб усе не скотилося до торгових війн між США і Європою, що гарантовано приведе до нової глобальної економічної кризи. В цьому випадку Україні, яка поки не володіє потужним економічним потенціалом і не може виступати серйозним регіональним гравцем, теж буде непереливки.

Роман Корнилюк, фінансовий аналітик компанії YouControl:

“Європейці подають Трампу чіткий сигнал: “Нам це не подобається!”

– Наміри єврочиновників посилити фінансову і платіжну незалежність від США слід розглядати в контексті тренду на загострення геополітичних і торговельних відносин після жорстких протекціоністських ініціатив американського президента, а також зниження рівня кооперації на міжнародному ринку. Водночас на даний момент немає суттєвих економічних причин для відокремлення ЄС від існуючої глобальної американо-центричної платіжної системи, яка склалася історично і базується, по-перше, на тісних торговельних та інвестиційних зв'язках між країнами по обидва боки Атлантики, по-друге, на провідній ролі долара в міжнародних розрахунках. Через це європейцям буде складно створити альтернативний фінансовий простір, це займе багато часу і ресурсів, в тому числі на узгодження з країнами – членами ЄС, тоді як результат може погано відобразитися на торговельних відносинах усіх учасників. Треба уважно слідкувати, як розгортатиметься історія навколо цієї ініціативи. Втім, поки що це схоже на сигнал для адміністрації Трампа більше прислухатися до думки європейців. У випадку компромісних домовленостей щодо тарифів та узгодження геополітичних дій немає сенсу кардинально змінювати існуючу фінансову систему.

Мельник Микола, аналітична група "Левіафан"

“Якщо європейські фінансові погрози здійсняться, українське питання у світовому порядку денному відійде на третій план”

– Наразі заяви представників Франції і Німеччини слід сприймати, як погрозу в бік Вашингтону та Дональда Трампа, який перегнув палицю, намагаючись диктувати членам країнам-НАТО і іншим європейським країнам, що слід вчиняти чи не вчиняти. Постійно нагадуючи, що поки американська зброя їх захищає від зовнішніх загроз, доти європейські країни мають корелювати свій бізнес та зовнішню торгівлю відносно вимог США. Також у європейців викликало роздратування, те що Міністерство фінансів США під приводом боротьби з тероризмом має необмежений доступ до інформації про платежі в глобальній системі SWIFT.

Поки що зарано говорити, що європейці дійсно почнуть створювати свою внутрішню систему міжбанківських платежів. Втім, якщо це відбудеться, то економіку США чекають не найкращі часи. До глобальної фінансової кризи це не призведе, але до знецінення активів американських компаній та падіння інвестиційних індексів – цілком імовірно. Для нас це може закінчитись тим, що питання агресії РФ на Україну буде винесене на третій план порядку денного. Адже перед ЄС, НАТО і США постануть питання найбільш для них важливіші, а саме трансатлантична торговельна і фінансова війна та втримання єдності НАТО.

США зацікавлені у тому, щоб така платіжна система не з'явилась, але чи піде Вашингтон на поступки в питаннях торгових війн та обмеження доступу власних державних органів до інформації, яка може становити комерційну таємницю – це вже інше питання. Думаю США будуть максимально використовувати саме дипломатичний тиск, залякуючи в першу країни-члени НАТО, мовляв, якщо SWIFT-2 з'явиться, то вони будуть вирішувати питання безпеки і оборони самостійно, без підтримки з-за океану.

Оксана Поліщук, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-