Барак Обама: Ми маємо протистояти цинічним розмовам про кінець демократії

Барак Обама: Ми маємо протистояти цинічним розмовам про кінець демократії

1014
Укрінформ
17 меседжів з останнього виступу 44-го президента США, які змушують замислитися

Колишній президент США Барак Обама в день сторіччя з дня народження політика сучасності Нельсона Мандели, у Йоганнесбурзі виголосив блискучу промову. У той час, як більшість ЗМІ звернули увагу на деяку критичність, проявлену Обамою щодо раніше виголошених Манделою принципів, Укрінформ звернув увагу на інші месседжі, зокрема як завуальовані відповіді на нові виклики сьогодення. Зокрема на ті, які проявилися після зустрічі президентів США та РФ у Гельсінки.

ПРО СЬОГОДЕННЯ: ДИВНІ І НЕВИЗНАЧЕНІ ЧАСИ

«... З огляду на дивні та невизначені часи, в які ми живемо,... було б корисно відступити на крок назад на мить і спробувати зрозуміти перспективи».

«...Ми бачимо нині повернення світу до порядку, небезпечнішого, брутальнішого способу ведення справ... Ми повинні почати визнавати, що попри існування всіх законів, чудових формулювань конституцій, виступів на конференціях...,  несправедливість та експлуатація ніколи повністю не зникали. Вони ніколи не були повністю зруйновані».

«Кастові розбіжності все ще впливають на життєві можливості людей..., етнічні та релігійні відмінності все ще визначають, хто і які можливості отримує..., расова дискримінація все ще існує..., жінки та дівчата в усьому світі як і раніше не мають доступу до керівних та впливових посад..., не отримують базову освіту, їм все ще платять менше, ніж чоловікам... Економічні можливості, з урахуванням всього різноманіття світової економіки, всіх цих блискучих хмарочосів,  що змінили ландшафти по всьому світу, цілі мікрорайони, цілі міста, цілі регіони, цілі народи. Іншими словами, в той час, коли занадто багато людей, а ще більше речей змінилися, так само багато чого лишилося незмінним... Для капіталу стало простіше уникнути оподаткування та вимог законодавства - просто перемістивши мільярди доларів за допомогою клавіші комп'ютера..".

«Результатом всіх цих тенденційних змін став вибух економічної нерівності. Це означає, що кілька десятків людей володіють такими самими статками, як і найбідніша половина людства».

«Росія, принижена зменшенням свого впливу після розпаду Радянського Союзу, відчуваючи загрозу від демократичних рухів уздовж своїх кордонів, несподівано почала посилювати авторитарний контроль та втручатися у справи своїх сусідів. Китай, оспівуючи свої економічні успіхи, почав обурюватися критиці на свою адресу щодо прав людини; це обмежило просування загальнолюдських цінностей...  У Сполучених Штатах, в Європейському Союзі виклики глобалізації прийшли спочатку від лівих сил, але пізніше вони стали потужнішими справа, коли ми почали спостерігати популістичні рухи, які цинічно фінансуються мільярдерами правих поглядів...»

«Політика сильних несподівано набрала обертів, в результаті чого відбуваються вибори і якесь показове підтримання демократії – у формі, коли насправді влада прагне підірвати будь-який інститут або норму, що має демократичний зміст».

«Кому потрібна свобода висловлювань, якщо в економіці все добре? Вільна преса переживає напади. Наростає цензура та державний контроль над ЗМІ. Соціальні медіа, які колись розглядалися як механізм просування знань, бачень та солідарності, стали настільки ж ефективними у сприянні поширенню ненависті та параної, а також пропаганди та теорії змови».

«...Ми зараз стоїмо на роздоріжжях – в момент, коли два абсолютно різні бачення майбутнього людства змагаються за серця та думки громадян у всьому світі».

МАЙБУТНЄ: ВЧИТИ ІСТОРІЮ ТА ДІЯТИ СПІЛЬНО

«..Той факт, що країни, які покладаються на потужні націоналізм і ксенофобію та доктрини племінної, расової чи релігійної переваг як основні принципі об’єднання людей, - в кінцевому підсумку ці країни отримують громадянську війну чи зовнішню війну. Перевірте в підручниках з історії».

«Це факт, що технології, як джина не можна повернути в пляшку, тому ми зациклилися на тому, що ми зараз живемо близько один біля одного, але населення буде переміщуватися, і екологічні виклики не зникнуть, тому єдиний спосіб ефективного вирішення проблем, таких як зміна клімату чи масова міграція або пандемія, - це сприяти розвитку системи посилення міжнародного співробітництва, не менше того».

«Я не вірю в економічний детермінізм. Люди не живуть одним хлібом. Але їм потрібен хліб. І історія показує, що суспільства, які мають величезні розбіжності у добробуті, викликають обурення та знижують солідарність, і фактично розвиваються повільніше; і що коли люди досягають більшого, ніж просто прожиткового мінімуму, вони порівнюють своє благополуччя із сусідським та виходячи з того, чи можуть їхні діти розраховувати на краще життя. І тоді, коли економіка сконцентрована в руках кількох осіб, що також історично підтверджено, політика обов'язково втручається - і це з’їдає демократію».

«Нам недостатньо протестувати; ми повинні будувати, ми маємо втілювати інновації, нам доведеться з'ясувати, як ми можемо подолати цю зростаючу безодню між багатством та можливостями як всередині країни, так і між країнами».

«Коли справа доходить до міжнародної системи комерції та торгівлі, законним є те, що бідніші країни продовжують шукати доступ до більш заможних ринків. І, до речі, для заможних ринків, це не велика проблема, якщо маленька африканська країна постачає чай та квіти. Це не їхній найбільший економічний виклик».

«Тому ми повинні припинити прикидатися що це є демократією те, коли країни проводять вибори, на яких переможець отримує магічні 90% голосів, тому що вся опозиція заблокована або не може потрапити на телебачення... І це вірно, що демократія може бути брудною, і вона може бути повільною, і це може розчаровувати. Я знаю про це, клянуся... З огляду на всі її недоліки, реальна демократія найкраще відстоює ідею, що уряд існує для служіння окремої людини, а не навпаки».

«Тож для тих з нас, хто зацікавлений у зміцненні демократії, давайте вже зупинимося - настав час перестати звертати всю увагу на столиці та центри влади в світі, а почати приділяти більше уваги широким масам, тому що саме звідси виходить демократична легітимність. Не з вершини вниз, не з абстрактних теорій, не тільки від експертів, а знизу вгору».

«Це дуже спокусливо вдатися до цинізму: вірити в те, що останні зміни в глобальній політиці є надто потужними, аби відсунути їх назад; що маятник постійно гойдається. Так само, як люди говорили про перемогу демократії в 90-х роках, тепер ви чуєте, що говорять про кінець демократії та про торжество трайбализму й сильних світу цього. Ми повинні протистояти такому цинізму».

«Те, чого ми потребуємо зараз, - нам не потрібен просто один лідер, ми потребуємо не просто того, що нас надихне, зараз нам дуже потрібен колективний дух. І я знаю, що ці молоді люди, ці носії надій, вже збираються по всьому світу».

«Отож, молоді люди..., продовжуйте вірити, продовжуйте рухатися вперед, продовжуйте будувати, продовжуйте висловлювати свою думку. Кожне покоління має можливість змінити світ... радіймо нашій боротьбі за перемогу істини тут, на землі ...».

Переклад – Ольга Будник, Укрінформ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-