ПА НАТО: у Варшаві назвали найбільш вразливе місце для гібридних дій Росії

ПА НАТО: у Варшаві назвали найбільш вразливе місце для гібридних дій Росії

Фото
2304
Ukrinform
Захід повинен подбати про захист стратегічних ліній комунікації, зокрема морських кабелів, які несуть основний масив глобальної інформації. Це зараз є одним з найбільш вразливих місць, що може бути ціллю Росії. 

На цьому у своїй доповіді, представляючи проект звіту "Протидія гібридним загрозам, що виходять від Росії: актуалізація" під час суботнього засідання ПА НАТО у Варшаві заявив британський парламентарій лорд Джон Джоплінг, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

"Рапорт окреслює також питання, які раніше не оприлюднювалися. Це, наприклад, питання кращої охорони морських кабелів, які несуть 97% глобальної інформації. Власне, глобальна комунікація є найбільш вразливою для зовнішнього впливу", - заявив лорд Джоплінг.

Прикладами такого інформаційного впливу він назвав “хуліганські дії” Росії щодо створення фальшивої інтернет-сторінки Європейського центру з протидії гібридними загрозам у Гельсінках чи розповсюдження вірусу NotPetya, який завдав значних фінансових збитків на Заході.

Джоплінг зауважив, що хімічну атаку у британському Солсбері, за якою стоїть Росія, не можна сприймати як якийсь виняток, а як "частину продуманої стратегії, яка має на меті послабити і поділити вільний світ".

За його словами, президент РФ Володимир Путін назвав НАТО ворогом, хоча насправді це відмовка, аби відвернути увагу російського суспільства від серйозних внутрішніх проблем у Росії.

Читайте також: Україна попередила НАТО про розробку в Росії хімзброї для гібридної війни

Британський парламентарій констатував: Москва наважилася на гібридні дії проти Заходу, які мають на меті використати його слабкості, але без необхідності застосування 5-ї статті Вашингтонського договору. Він додав, що щось подібне було і під час Холодної війни, але зараз ці дії Москви є "особливо ефективними" з огляду на нові технології.

"На відміну від СРСР, Росія вже не пропагує конкретної ідеології, не намагається переконувати, а, скоріше, хоче посіяти хаос, що значно простіше. Звідси і виникає російська підтримка для усіляких невеликих партій на Заході, незалежно від того, чи вони крайні праві, чи крайні ліві",- підкреслив  лорд Джоплінг.

Він наголосив, що спектр гібридних можливостей Росії є широким: пропаганда, дезінформація, політичний хаос тощо.

Делегат ПА НАТО від Великої Британії зауважив, що гібридні дії координуються Росією у різний спосіб, хоча Москва, звичайно ж, заперечує свою причетність  до цього.

"Зрештою, це є типовим для Росії... Росія, яку в чомусь звинувачують, говорить просто: це не я. Однак, придивляючись до цих дій потрібно задати питання: а кому ще, крім Росії, це вигідно?”, - звернув увагу політик.

Він додав, що Кремль "розцвітає" в цій атмосфері непевності, хто стоїть за конкретними гібридними діями.

Водночас, позитивною новиною він назвав те, що на Заході в останні роки зростає усвідомлення гібридних дій Кремля. Він зазначив, що НАТО, ЄС, ЗМІ і громадянське суспільство на Заході вже роблять кроки щодо протидії пропаганді, захисту інтернет-мереж.

"Створено різні інструменти протидії російським загрозам - Європейський центр протидії гібридним загрозам, StratСom та інші", - зазначив лорд Джоплінг.

Політик зауважив, що Кремль не будує поділів і напруги у західних суспільствах, а лише використовує та поглиблює їх.

"Відтак, ми повинні зосередитися не на тому, що робить РФ, а на собі: маємо відповідально реагувати на проблеми, будувати відпорне громадянське суспільство", - наголосив британець.

З цією метою потрібно використовувати позитивний досвід країн, які мають значні успіхи у формуванні відповідальної поведінки громадян в інтернет-просторі, зокрема Фінляндії та Швеції. 

"Мій рапорт підтверджує, що можна багато навчитися у країн, які не належать до НАТО, але змалечку вчать дітей як діяти в інформаційному просторі",- підкреслив політик.

Лорд Джоплінг звернув увагу на два обличчя Росії: у Москві хочуть керувати як це робив Сталін, але жити як російський мільярдер Абрамович.

"Це неприйнятно, щоб прокремлівські російські плутократи і корумповані урядовці могли спокійно тримати свої брудні гроші і купувати дорогу нерухомість на Заході. Ці привілеї їм має бути урізано",- наголосив політик. Відтак, більшим має бути контроль за тим, як їхні гроші потрапляють на Захід.

На його переконання, це матиме більший вплив на Путіна і наближених до нього осіб, ніж усі інші заходи. 

Делегат ПА НАТО висловив думку, що лідери країн Альянсу під час саміту у липні повинні подумати над зміною стратегічної концепції Організації, яка відповідала б на проблеми сьогодення. Він звернув увагу, що нинішня стратегічна концепція НАТО, яка прийнята в 2010 році, є застарілою і недосконалою, оскільки Росію там описано як стратегічного партнера Альянсу. На переконання політика, у ній зараз треба передбачити положення, що  гібридні загрози можуть викликати реакцію НАТО.

Лорд Джоплінг поінформував, що він представив у Варшаві лише проект рапорту щодо протидії гібридним загрозам Росії, а кінцевий документ буде презентовано на міжнародному форумі з безпеки у канадському Галіфаксі наприкінці року.

Фото: Юрій Банахевич, Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-