"Кіберберкут" і "фабрика тролів" лякають росіян терактами

Розслідування
Укрінформ
Підконтрольні Кремлю "спецслужби ДНР", пропагандистська "хакерська" група "Кіберберкут" і "фабрика тролів" бізнесмена Євгенія Пригожина, відомого, як "кухар Путіна", створюють фейки від нібито українських і російських радикалів, що лякають терактами в РФ.

Про це йдеться в розслідуванні ВВС.

"Закриті обличчя, спотворені голоси, пози з бойовиків і зброя напоготові - російськомовний інтернет повний відео з погрозами від радикальних груп. Вони можуть називати себе проросійськими партизанами в Україні, проукраїнськими партизанами в Росії або навіть бійцями ІД, але іноді важко не помітити схожості. Фейки й розпалювання конфліктів: ті самі методи, що петербурзька "фабрика тролів" використала для впливу на американські вибори, вона роками відпрацьовує на російськомовній аудиторії. У цьому їй допомагає "міністерство держбезпеки" самопроголошеної "Донецької народної республіки" (МДБ ДНР) і пропагандистська франшиза - хакерська група "Кіберберкут", - йдеться в розслідуванні.

Читайте також: СБУ ліквідувала веб-схему з відмивання грошей, вкрадених "Кіберберкутом"

Зокрема, в ньому звертається увага на серію відео "Російського визвольного руху" (РВР). Нагадується, що відразу після пожежі 23 серпня 2017 року в житловому районі в центрі Ростова, коли згоріло більш як 100 будинків, на YouTube з'явилося перше відео від "РВР": "шестеро озброєних чоловіків у кущах з неоязичницьким прапором - це нібито російські націоналісти, що допомогли українцям боротися проти "кривавого режиму Путіна" на сході України і які тепер "звернули свій погляд на батьківщину".

Як зазначається, пафос першого відеозвернення не змазали ані прогулочні шорти націоналістів, ані оброблена на комп'ютері дикція їх лідера.

"Цей перформанс виявився лише приманкою для наступного, в якому "соратники РВР" назвали підпал Ростова своїм "першим успішним терористичним актом на території Російської Федерації". Далі вони вчили захоплювати будівлі і встановлювати розтяжки з гранатами, ставили голову свині на Коран і передавали привіт президентові Чечні Рамзану Кадирову", - йдеться в розслідуванні.

Ролики "РОД" поширювалися через сім аккаунтів у соцмережі "ВКонтакте" з вигаданими іменами і фотографіями випадкових людей. Аккаунти були відкриті за декілька днів до вкидання або вже після початку, і репости з розважальних спільнот не додавали їм достовірності.

"Що спільного в емдебешних роликів про бойовиків ІД в "Азові" з фейком про "терористів з РВР"? Окрім брязкання зброєю, масок і погроз - і те, й інше можна знайти в соцмержах за хештегом "Кіберберкут", - зазначається в розслідуванні.

Наголошується на тому, що обличчя в усіх відео "РВР", у фейку про фальшивих бойовиків ІД, які нібито воюють у складі українського спецпідрозділу "Азов", а також у зверненнях так званих харківських, дніпропетровських, запорізьких і одеських "партизан" приховані масками, "але не настільки щільно, щоб їх не можна було зіставити". У розслідуванні демонструється схожість облич учасників цих постановочних відео.

Також вказується на причетність до зйомок фейків колишнього українського міліціонера з Керчі Івана Борозенного, що надалі іменував себе як Даліант Родланд Іоанн Максимус, князь Готський (скорочено Даліант Максимус). "Даліант Максимус перебував у кримському відділенні прокремлівського "Народно-визвольного руху" (НВР) і брав участь в анексії Криму, після чого його стали запрошувати на російські федеральні канали. Він створив "Центр стратегічних ініціатив Новоросії", єдиним відомим співробітником якого і є. Даліант співпрацює з міністерством держбезпеки (МДБ) самопроголошеної Донецької народної республіки. У початковому коді вебсайту цієї організації вказано авторство "ЦСІ Новоросії", - зазначається в матеріалі.

Підкреслюється, що деякі відео "МДБ ДНР" з'являються на каналі Даліанта раніше, ніж на офіційних майданчиках "міністерства". Також у відеозверненнях "Кіберберкуту" Даліант - і режисер, і виконавець головної ролі.

Даліант знайомий і з одним із авторів фейку, в якому шестеро з автоматами від імені "Азова" погрожують терактами жителям Нідерландів - 32-річним петербуржцем Юрієм Горчаковим, який перебував у кримському відділенні НВР одночасно з Даліантом Максимусом у 2014 році. Журналісти-розслідувачі з Bellingcat викривали вкиди з "Азовом" і Нідерландами і віднесли цей фейк до витівок петербурзької "фабрики тролів", фінансування якої йде від бізнесмена Євгенія Пригожина, відомого як "кухар Путіна".

Фото: Твіттер

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-