У затоплені Солотвинські шахти запустили робота-дослідника

У затоплені Солотвинські шахти запустили робота-дослідника

Фото
Укрінформ
На Закарпатті в рамках транскордонного проєкту “Ревітал 1” у затоплені Солотвинські шахти запустили робота UX-1, що досліджуватиме затоплені ділянки та руїни шахт Солотвинського басейну й збиратиме дані для науковців про їхній стан.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу з місця події.

Як повідомляється, у робота UX-1, якого опустили в затоплені шахти солерудника, є кілька завдань. Перше - вивчити та оцінити поточний екологічний стан Солотвинського солерудника та його околиць за допомогою інноваційної технології. Надалі робот дасть старт процесу дослідження й моніторингу для відстеження якісних і кількісних змін у поверхневих і підземних водах та зміщення ґрунтів.

Робот розроблений за інноваційною системою Unexmin. Це інноваційний метод картографування затоплених шахт, який застосовувався для вивчення уранових та мідних шахт в Португалії, також — у Сербії. Робот-дослідник використовуватиме неінвазивні методи для збору геологічної інформації. Його максимальна робоча глибина ~ 500 м, робот має форму сфери розміром 0,6 м в діаметрі, важить 112 кг, працює під землею до 5 годин на максимальній швидкості 1-2 км/год. UX-1 в Солотвині обстежить водойми, виміряє порожнини в соляних шахтах, дослідить печерні системи та зони карстових проваль.

Запуск робота в соляну шахту / Фото: Сергій Гудак, Укрінформ

Читайте також: У США створили робота-колібрі зі штучним інтелектом

На Закарпатті сподіваються отримати внаслідок його роботи дані, за якими створять карту відновлення Солотвина. За словами голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова, проєкт Ревітал-1 є дуже важливим для регіону, адже затоплення шахт, створення карстових провалів, потрапляння засоленої води в поверхневі ґрунтові води басейну Тиси — це не тільки загроза для закарпатців у зв'язку із руйнацією інфраструктури, це передумови для екологічної катастрофи в країнах Дунайського басейну.

Читайте також: У Японії створили робота-художника

“Проблема Солотвина почалася іще з 2007 року - з початком затоплення соляних шахт та створенням карстових проваль. У 2010 році ця проблема отримала статус надзвичайної ситуації державного рівня, згодом обласна рада звернулася по допомогу до міжнародних партнерів в ЄС. Зараз над дослідженнями за участю робота UX-1 працюватимуть вітчизняні науковці разом із колегами з Угорщини, Румунії та Словаччині. Ми усі чекаємо відповіді на питання: чи є можливість відновити в Солотвині алергологічну лікарню та чи можливо відновити промисловий видобуток солі?” - сказав Петров.

Читайте також: В Австрії показали прототип робота-будівельника

За словами голови загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) Оскара Шестака, після даних, зібраних роботом та створенням точної картини того, що відбувається в затоплених шахтах, науковці та усі зацікавлені сторони зможуть розробляти дорожню карту та шукати кошти для того, аби відновити життя Солотвина.

Проєкт Ревітал 1 підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020».

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-