Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Індекс реформ 229: нові правила отримання тимчасового житла для ВПО

Індекс реформ 229: нові правила отримання тимчасового житла для ВПО

Укрінформ
Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка розширює перелік пріоритетних для надання житла категорій ВПО

На початку року ми спостерігали традиційне уповільнення реформ. До 229 випуску Індексу реформ потрапило лише 4 регуляції. Найвищу оцінку (+1 бал з діапазону від -5 до +5) отримала постанова Кабміну, що змінює критерії надання тимчасового житла внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Індекс реформ за 1–14 січня становив +0,3 бала. У попередньому випуску в Індекс потрапило аж 16 регуляцій, а значення Індексу сягнуло +1,4 бала. Більше про це – у аналітичному огляді «Вокс Україна».

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

УДОСКОНАЛЕНО ПОРЯДОК НАДАННЯ ВПО ЖИТЛА ДЛЯ ТИМЧАСОВОГО ПРОЖИВАННЯ, +1 БАЛ

На початку року Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка розширює перелік пріоритетних для надання житла категорій ВПО. До родин загиблих (полонених), багатодітних родин, одиноких батьків, пенсіонерів та непрацездатних осіб додали сім’ї тих військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях, внутрішньо переміщених осіб, які після 2014 року вже вдруге зазнали переміщення, ВПО, житло яких стало непридатним до проживання внаслідок агресії Росії та які є мешканцями громади, що здійснює забезпечення житлом. Натомість з претендентів на тимчасове соціально житло вилучили внутрішньо переміщених осіб, якщо вони чи члени їх родин мають житло, придатне для проживання на підконтрольній Україні території (не менше 13,65 кв. метра на одну особу).

Цією постановою уряд заборонив місцевій владі не брати ВПО на облік громадян, що потребують тимчасового житла, через відсутність вільного житлового фонду. Новий підхід дасть змогу порахувати, скільки ВПО потребують тимчасового соціального житла від держави, та спробувати задовольнити цю потребу.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів – доступні за посиланням.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Олександр Явтушенко, віцепрезидент громадської спілки «Всесвітньої організації переміщених осіб», голова Ради з питань ВПО при Київській ОДА, правозахисник:

«Уряд постійно намагається створити умови для збільшення фонду житла соціального призначення, у якому б уже зараз можна було розміщувати ВПО та інших осіб, які втратили своє житло.

Постанова, нарешті, на нормативному рівні закріплює принцип, що “не може бути підставою для відмови у взятті внутрішньо переміщених осіб на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, відсутність на момент їх звернення фонду”. Ми як громадськість довго звертали увагу на цю проблему, адже дуже часто людям банально відмовляли “стати на чергу”, мотивуючи це відсутністю вільного житла або фондів житла взагалі як таких.

Водночас постанова не розв'язує однієї з найголовніших проблем: як мотивувати громади створювати такі фонди житла соціального призначення. Фактично зі свого боку держава не надає за це ні будь-яких відчутних субвенцій, ні яких-небудь преференцій. Часто громади просто не хочуть розв'язувати проблему, оскільки не мають належного ресурсу (причому як фінансового, так і подекуди кадрового), а іноді і простого бажання.

Важливо зазначити, що якщо держава хоче перекласти функціонал створення житла тимчасового призначення повністю на громади, необхідно передусім:

1) передбачити обов’язок для голів громад створювати такі фонди (для цього потрібні зміни в Закон України “Про місцеве самоврядування”);

2) громадам, які не мають ресурсів для створення таких фондів житла, дати інструменти і ресурси для їх створення».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямами, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління

0,0

Державні фінанси

0,0

Монетарна політика

+0,8

Упроваджуються нормативи ліквідності LCR та NSFR для банківських груп

+0,8

Бізнес-середовище

+0,5

Уряд затвердив критерії оцінювання допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес

+0,2

Кабмін затвердив критерії оцінювання допустимості держдопомоги суб’єктам господарювання в галузі цивільної авіації

+0,4

Енергетика

0,0

Людський капітал

+0,8

Удосконалено порядок надання ВПО житла для тимчасового проживання

+1,0

Індекс реформ призначений комплексно оцінювати зусилля влади України із впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінюваннях змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямами: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес-середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Автори:

Ксенія Алеканкіна, лідерка проєкту «Індекс реформ», комунікаційна менеджерка

Джерело: «Вокс Україна»

«VoxUkraine» – аналітичний центр, який досліджує розвиток економіки, державного управління, суспільних та реформаторських процесів

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-