Медичні потреби дітей, переселенців і військових – у пріоритеті

Медичні потреби дітей, переселенців і військових – у пріоритеті

Укрінформ
У Львові для тимчасово переміщених осіб проводять пільгову кваліфіковану діагностику за кошти американських благодійників

За різними даними від початку повномасштабної війни на Львівщину, тікаючи від бойових дій, переїхало від 300 до 500 тисяч людей. Навантаження на систему охорони здоров’я області зросло на 20%. За даними Львівської ОВА, за три місяці медзаклади області мали понад 80 тисяч звернень від внутрішньо переміщених осіб з різними потребами як амбулаторного, так і стаціонарного лікування. Більш як 11 тис. людей уже проліковано в закладах охорони здоров’я області.

Медична галузь області справляється зі всіма поставленими викликами, здатна надалі забезпечувати якісну медичну допомогу всім потребуючим. На благодійних засадах готові приймати та діагностувати пацієнтів і деякі недержавні заклади, як-от медичний центр NOVO, що завдяки якісній апаратурі та досвідченим спеціалістам робить обстеження та надасть консультацію для подальшого лікування.

ЧЕРЕЗ ВІЙНУ І СТРЕС ЗАГОСТРЮЮТЬСЯ ХВОРОБИ

Оксана Михальова – молода мама, яка тікає від війни вже не вперше. Жінка з Донецька. Коли у 2014 році на схід прийшли окупанти, виїхала до Києва, проте за пів року повернулася в рідні краї та працювала в Маріуполі. У 2016-му оселилася з чоловіком в Одесі, та коли там почалися ракетні обстріли, їм довелося з маленькою донечкою втікати знову. Цього разу до Львова.

«У мене дворічна дитина, і коли в Одесі почалися вибухи, вона лякалася, треба було кудись із нею їхати. Закордон не розглядала як варіант, тому ми їхали на захід України. Добиралися, звичайно, дуже важко: на вокзалі багато людей, волонтери допомагали, але їх на всіх потребуючих не вистачало, бо ж в основному їхали жінки з малими дітьми і люди похилого віку», - розповідає жінка.

Каже, величезну підтримку відчули у Львові: як тільки приїхали звернулися зі списком потреб у гуманітарний штаб – тут отримали речі на дитину, візочок, їжу. Проте через постійні стреси, недосипання, втрату роботи, хвилювання за чоловіка, який пішов добровольцем у ЗСУ Оксану почало турбувати здоров’я, і вона прийшла на обстеження в діагностичний центр NOVO.

«Я думаю, що переселенці мене зрозуміють, бо просто зараз так усі болячки активізувалися. А в час війни здоров’я, особливо, коли в тебе мала дитина, має бути на першому місці. Я знайшла в Інтернеті цей центр, і в них на головній сторінці було оголошення, що переселенцям на діагностику і консультації п’ятдесятивідсоткова знижка. Тому я прийшла спочатку до гінеколога, зробила УЗД, перевірила шлунково-кишковий тракт, а сьогодні ще на консультацію до ендокринолога», - каже Оксана і прямує в кабінет до лікаря. Для дорослих переміщених осіб у медцентрі діє знижка 50 % на процедури. Для інвалідів I групи та дітей до 18 років – усе безкоштовно.

«Насамперед на фоні війни і через переживання йде загострення всіх ендокринних захворювань. Зараз усе частіше виявляємо порушення функції щитоподібної залози. Найчастіше це пацієнти, які вже мали патології, але тепер захворювання загострилися у зв’язку зі стресами», - каже лікар-ендокринолог центру Ірина Денисенко.

Ірина Денисенко
Ірина Денисенко

Як виявилося, вона теж переселенка. У березні переїхала з 14-літньою донькою з Харкова, де працювала в Клініці репродуктивної медицини імені академіка В.І. Грищенка. Розповідає, що певний час, приїхавши до Львова, була без роботи, але не могла довго сидіти без діла. Що є вакансія в діагностичному центрі побачила в Інтернеті й успішно пройшла співбесіду. Окрім Ірини в клініці також працює кардіолог, яка втікала з-під обстрілів на Київщині, раніше вона працювала у Броварах, проте зараз цей медзаклад зовсім зруйнований російськими загарбниками.

«Дуже багато людей до нас звертаються, потребують роботи, скидають резюме, хотілося б усім допомогти, але, на жаль, сьогодні відбираєш саме того фахівця, який потрібний, бо багато лікарів зараз покинули країну, тому, відповідно, ми підшукували інших людей. Ми не відштовхувалися від того, що держава надаватиме допомогу. Навіть коли до нас зверталися спеціалісти, а місця в нас не було, але я розуміла, що вони хороші фахівці, то тоді старалась знайти їм роботу в інших центрах», - розповідає медичний директор центру Анжела Диба, яка за фахом лікар-гінеколог.

 Анжела Диба
Анжела Диба

За своєю спеціалізацією Диба відзначає, що з масовою евакуацією людей на захід України, звернень зі скаргами на жіночі захворювання значно побільшало.

«Я гінеколог, а найбільше запитів від пацієнтів за програмою для переселенців – це доросла і дитяча гінекологія, звертаються також до невропатолога, кардіолога, старші люди - до травматологів та ортопедів”, - каже лікар.

МИ МАЄМО МОЖЛИВІСТЬ ДОПОМОГТИ І ХОЧЕМО, ЩОБ ЛЮДИ ПРО ЦЕ ЗНАЛИ

Медичний центр NOVO розташований на території Львівської дитячої міської Лікарні Святого Миколая на вул. Орлика. Тут наголошують, що готові забезпечити найвищу якість діагностичних послуг усім віковим категоріям пацієнтів. Крім того Центр надав лікарні додаткові приміщення свого хірургічного відділення для розміщення хворих дітей внутрішньо-переміщених осіб і готовий надалі працювами в межах міських медичних програм.

В умовах воєнного часу медзакладу як члену Всеукраїнської благодійної організації “Асоціація благодійників України” за рішенням правління Асоціації надано повноваження здійснювати медичну, діагностичну та консультативну допомогу внутрішньо переміщеним особам з районів ведення бойових дій та інших міст України безкоштовно і на пільгових засадах. Програма, що реалізується спільно з фінансовим партнером – міжнародною організацією HelpUkraine22, отримала назву «NOVOhelp».

«Ця наша благодійна ініціатива знайшла відгук у серцях і помислах людей, які є в Сполучених Штатах; з початком війни вони створили ініціативу «Операція «Паляниця» і збирають кошти для допомоги українцям. Ми потрапили в їх програму, і вони скерували нам частину своїх коштів. Проект HelpUkraine22 адмініструється Комітетом відкритої демократії (COD) як гуманітарна ініціатива. COD — це американська неприбуткова організація. Виконавчим директором цієї організації з моменту її створення є Брайан Меффорд. Тож ми маємо змогу обстежувати безкоштовно дітей ВПО до 18 років і 50% знижки надавати на діагностику для дорослих, які переїхали із зон бойових дій», - розповідає директор центру Тарас Лисак.

Тарас Лисак
Тарас Лисак

І навіть більше - 15 травня сім’ї пацієнтів центру, які взяли участь у програмі для ВПО, запросили на свято у театр ім.Марії Заньковецької, де на них чекав сюрприз. За ініціативи Інституту Левіта та Фундації сім’ї Хансен зі Сполучених Штатів Америки (штат Юта) вирішено було надати фінансову допомогу внутрішньо переміщеним особам, які постраждали від агресивних дій російської федерації. Дель Лой Хансен – керівник однієї з найбільших в Юті компаній у сфері будівництва житла та інфраструктури, медичних клінік і центрів. Очолювана ним сімейна фундація і стала головним фінансовим донором для допомоги українським родинам.

«Був дуже гарний захід. І співали душевно, і плакали всі. Так по-сімейному пройшла зустріч. Ми навіть не очікували фінансової допомоги просто від людей, які тебе не знають і ніколи не бачили, але мають бажання і можливість просто по-людськи допомогти. Стільки сімей підтримали», - розповідає Оксана Михальова.

Фундація сім’ї Хансен розглядає можливість надання таким родинам допомоги впродовж року.

Як каже директор NOVO, коли почалася війна, кожен кинувся щось робити, щоб допомогти.

«Хтось ліпить вареники, хтось шукає бронежилети і берці, а ми, маючи потенціал і потужні можливості медичного центру, вирішили скористатися тим, що вміємо робити добре і якісно. І працювати, використовуючи всі наші ресурси. Ми є одним із центрів у Західному регіоні, що має одне з найкращих обладнання магнітно-резонансної та комп’ютерної томографії. У нас працюють провідні радіологи, рентгенологи – кандидати медичних наук, які дуже добре знаються на цій справі. Попри те, в нас ще є шість консультаційних кабінетів, де працює до 20 фахівців різних напрямків. Ми маємо бажання волонтерити таким способом заради перемоги», - наголошує Лисак.

Безоплатні медичні послуги з МРТ, КТ, УЗД-обстеження та консультації спеціалістів дітям до 16 років у межах програм центру надавали на початку червня і до Дня захисту дітей, тоді за 5 днів виконали 264 благодійні обстеження дітям до 16 років.

На постійній основі тут також безкоштовно отримують діагностику діти ветеранів АТО/ООС завдяки співпраці з установою «Будинок Воїна».

ОНКОХВОРІ ДІТИ – НАЙЧАСТІШІ ПАЦІЄНТИ

Від початку війни Львів став транзитним пунктом, з якого за кордон відправляли на лікування дітей з діагностованими онкопатологіями та первинними імунодефіцитами. Сотні дітей через Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр, який залишається спеціальним хабом для важкохворих дітей, з інших регіонів виїхали завдяки «конвою життя». Одну з найважливіших ролей під час розподілення діток займає діагностика, зроблена в медцентрі NOVO.

«У нас зараз є великий наплив дітей з онкологією, яким потрібно робити планові обстеження, і ми це робимо, завдяки нашій співпраці з Західноукраїнським спеціалізованим дитячим медичним центром. Співпраця така стала можливою завдяки допомозі, яка нам прийшла від благодійників зі Штатів, бо ми б самі цього не змогли зробити. І це зараз дуже важливо. Є люди, які навіть живучи зараз у Польщі, дістаються сюди, щоби пройти у нас обстеження і повернутися назад. Бо там ти можеш записатися на діагностику тільки через 2-3 тижні. Така ж ситуація зараз у Польщі з МРТ і КТ. Навіть ті, хто має можливість заплатити гроші, змушені стояти в черзі по 4 тижні. А це планові обстеження і їх не можна затягувати. А поляки просто фізично цього не можуть зробити, бо резерв невеликий, а наплив людей - шалений», - розповідає медичний директор.

На рецепції знайомимося з пані Ольгою, її донечці Ані – 13, вони вже четвертий раз тут.

«Дитина лікувалася від онкології, і ми перед лікуванням і під час постійно тут робили діагностику МРТ, щоб обстежити, як впливає хімія. А зараз уже після хімії, чекаємо на контрольні обстеження. Нам тут подобається, привітна атмосфера, якісна, швидка робота фахівців. Сподіваємося, наше обстеження покаже, що все гаразд», - каже жінка.

Тим часом на МРТ 14-річний хлопчик, теж із онкологією. Неля Заботна, рентгенлаборант КТ і МРТ, розповідає, що зараз на обстеження приходить дуже багато людей.

ДОПОМОГА ЗАХИСНИКАМ

У межах благодійної програми «NOVOHelp» діагностичний центр уклав Меморандуми про співпрацю з Військово-медичним клінічним центром Західного регіону, державною установою «Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” та Львівським військово-медичним клінічним центром Державної прикордонної служби України. Завдяки цьому травмовані бійці за скеруванням керівників цих закладів теж можуть пройти високоякісну діагностику МРТ та КТ. Їх привозять сюди на обстеження.

«Ми вже більш як місяць працюємо з госпіталями, і за цей час кілька десятків поранених у нас було. Також ми долучилися до створення пластин для двох військових. Ці бійці отримали серйозне поранення голови і десь на третій тиждень від повномасштабної війни їх уже переправили з Донеччини, вони прибули, переїхавши через купу лікарень, до Львова. Вони не були побратимами, не з одного підрозділу, але травми мали дуже схожі. Якщо казати просто і грубо, то ледь не пів черепа у них не було.

До нас звернувся Львівський військовий госпіталь, щоби ми допомогли з тими пластинами. Треба було знайти фірму, матеріал і проспонсорувати виготовлення, і ми це зробили. Такі пластини виготовляються індивідуально під кожну людину, це не є якась унікальна робота, але водночас такого не можна просто піти і купити.

Оперував хлопців хірург військового госпіталю Іван Степанович Богдан десь місяць тому, вони ще перебувають на реабілітації, але вони вже ходять, відновлюються, вже функціонують повністю», - розповіла Анжела Диба.

У клініці зазначають, що потреби військових - завжди в пріоритеті. Завдяки зв’язкам із закордонними благодійниками вдалося знайти та відправити на передову життєво необхідні речі.

«Ми маємо програму з доставкою гуманітарних вантажів, хоч на цьому не спеціалізуємося, не тягнемося за тими великими волонтерськими центрами, що є у Львові, але маємо партнерів у Німеччині, які прислали дві машини допомоги, у Польщі є наші друзі, з Америки нам передавали фіксатори для ортопедії, і ми це все відразу віддавали на передову або в госпіталі. Це тільки медична допомога, ніякої мілітарки, харчів чи одягу», - каже директор центру.

Партнером центру, зокрема, є благодійний фонд «Бджілка», він займається логістикою, має склади, туди приходять товари. Волонтери отримують заявку, пакують і відправляють потребуючим у Миколаїв чи Харків.

«Ми передавали титанові зовнішні фіксатори, які так потрібні при травмах. Їх практично нема в Україні. Один набір коштував приблизно 5-7 тисяч євро. Таких наборів спонсори з-за кордону нам дали близько 80», - додає Анжела Диба.

Гасло центру NOVO – «Любіть жити!» як ніколи актуальне сьогодні, коли найбільшою цінністю є саме життя у всіх його проявах. А здоров’я в час війни є найбільшим ресурсом людини.

Людмила Гринюк, Львів

Фото Маркіян Лисейко 

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-