Комісія з журналістської етики не розглядатиме дії Бутусова, доки відкрите провадження ДБР

Комісія з журналістської етики не розглядатиме дії Бутусова, доки відкрите провадження ДБР

Заява
Укрінформ
Комісія з журналістської етики заявляє, що не розглядатиме дії журналіста головного редактора видання "Цензор.Нет" Юрія Бутусова до закриття кримінального провадження, відкритого Державним бюро розслідувань.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у заяві КЖЕ.

У заяві сказано, що оприлюднення 27 листопада відео, де Бутусов здійснює постріл із гаубиці, викликало гостру дискусію в Україні.

"Ситуація ще більше загострилася після того, як 28 листопада Державне бюро розслідувань заявило, що "перевірить законність дій журналіста Бутусова на відео, яке він виклав у мережі", та розпочало кримінальне провадження за фактом публікації", - зазначають у комісії.

Під час обговорення дій журналіста і дій Державного бюро розслідувань деякі користувачі Фейсбуку зазначали, що висновок щодо етичності або неетичності вчинку редактора може зробити лише Комісія з журналістської етики як орган саморегуляції журналістів в Україні. Частина користувачів закликала комісію терміново встановити, чи дотримувався професійної етики Бутусов, нагадали автори заяви.

Зокрема, зауважили у комісії, речник Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу та позаштатний радник голови Офісу президента Олексій Арестович написав: "Він [Юрій Бутусов] більше не може вважатися журналістом із точки зору професійної етики. Комісія з журналістської етики повинна була би дати цьому відповідну оцінку".

У ст. 5 Положення про Комісію з журналістської етики вказано, що комісія має право за власною ініціативою розпочати розгляд випадків про порушення професійних та етичних норм журналістики, якщо такі зафіксовано у процесі моніторингу ЗМІ.

Ознайомившись із дописами й коментарями стосовно ситуації навколо відео Бутусова, КЖЕ вважає за необхідне заявити, що, відповідно до ст. 6 положення, комісія вправі відмовити у розгляді звернення, якщо у компетентному суді порушено провадження про розгляд відповідного спору. Аналогічна норма закріплена в статутних документах рад преси (аналог Комісії з журналістської етики) багатьох країн. Це дозволяє ефективно використовувати інструменти саморегуляції етичних питань діяльності журналістів і редакцій – на противагу державному регулюванню.

Враховуючи той факт, що Державне бюро розслідувань порушило кримінальне провадження за фактом опублікованого журналістом відео, комісія не розглядатиме дії Бутусова до закриття кримінального провадження, пікдреслюють у КЖЕ.

При цьому комісія "засуджує будь-які спроби тиску на журналістів, у тому числі – спроби використати комісію для тиску на журналістів".

"Діяльність уомісії не може бути спрямована на посилення позицій тієї чи іншої сторони конфлікту. Це суперечить засадам саморегуляції, яка допомагає засобам масової інформації реагувати на обґрунтовані скарги та виправляти недоліки методом спроб і помилок – за умов збереження редакційної свободи та мінімізації державного втручання", - наголошують автори заяви.

Як орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій в Україні, Комісія з журналістської етики відкрита до звернень споживачів інформації, які вбачають порушення Кодексу етики в матеріалах журналістів. "Ми також готові надавати рекомендації журналістам окремих етичних аспектів роботи", - заявляють у КЖЕ.

Як повідомляв Укрінформ, у ДБР 28 листопада заявили, що вивчають відео, викладене Бутусовим у Фейсбуці, де він здійснює постріли з "Гаубиці Д-20" калібром 152 мм, у межах розпочатого кримінального провадження.

У повідомленні ДБР зазначалося, що обставини запису відео пострілу будуть перевірені, зокрема в порядку статей 414 та 437 ККУ.

Пізніше у ДБР уточнили, що відкрили кримінальне провадження за фактом посту журналіста з відео, де він здійснює постріли, а не проти нього.

Своєю чергою Бутусов пов’язав провадження ДБР зі своєю суперечкою з Президентом Володимиром Зеленським під час пресконференції 26 листопада і розцінив це як "помсту".

Медіарух заявив, що для оцінки етичності чи неетичності дій Бутусова існують саморегулівні організації, наприклад Комісія з журналістської етики, а тиск представників державних органів на журналіста є неприпустимим.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-