Вийшла дев’ята серія проєкту «10 Днів незалежності України», присвячена Помаранчевій революції

Вийшла дев’ята серія проєкту «10 Днів незалежності України», присвячена Помаранчевій революції

Відео
Укрінформ
Вийшла дев’ята серія історичного проєкту «10 Днів незалежності України», у якій розповідається про витоки і причини Помаранчевої революції.

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Центр досліджень визвольного руху.

Як зазначається, Помаранчева революція стала великою несподіванкою для західного світу. На той момент Захід ледве навчився відрізняти українців від росіян, і тут раптом безкровна революція. Тоді українці повстали на захист прав людини та демократії — так само, як це зробили в країнах Східної Європи наприкінці 1980-х - початку 1990-х.

«Я завжди пам’ятатиму ніч з 21 на 22 листопада 2004 року. Весь день перед тим ми, активісти громадянської кампанії «Пора!», намагалися захистити вибір українців на виборчих дільницях. Це був день голосування, другий тур виборів президента України. Я бачив, як бандити нападали на дільниці, як викрадали бюлетені, як підвозили цілі автобуси підкуплених виборців... Ми робили все, що могли. Але влада все одно оголосила переможцем Януковича. Ми всі були дуже втомлені, але ніхто не збирався спати. Всі розуміли, що це вирішальний момент для країни. Або народ повстане і захистить свій вибір, або демократії на цьому прийде кінець. Тому замість сну ми роз'їхалися по київських гуртожитках — піднімати студентів на протести», — розповідає історик і автор фільму Володимир В’ятрович.

Читайте також: Від Київської Русі до наших днів: на Хрещатику показали зворушливий перформанс

Він зазначив, що насправді для тих, хто стежив за українською історією, Помаранчева революція не стала чимось випадковим — першу цеглину у фундамент українських майданів заклала Революція на граніті, яка відбулася у 1990-му.

Тоді головними вимогами студентів була відмова від підписання нового союзного договору і перевибори Верховної Ради за новими демократичними правилами.

Наступною цеглиною у розбудову української демократії стала акція «Україна без Кучми», яку Леонідові Кучмі вдалося придушити. Проте протести обвалили рейтинги тодішнього президента.

Водночас зростала популярність прем’єр-міністра Віктора Ющенка, який мав репутацію прозахідного реформатора і проукраїнського лідера — за його прем’єрства нарешті почала зростати економіка.

Читайте також: Музей Майдану запрошує на безкоштовні екскурсії

Натомість олігархічні клани не хотіли просто так здаватися. Вони зробили ставку на проросійського кандидата — вихідця з Донбасу з кримінальним минулим Віктора Януковича.

Масові фальсифікації, розгул бандитизму, отруєння, продажна міліція — зрештою всі ці безчинства вивели тисячі людей на головну площу країни, де вони засвідчили свою позицію.

Що стало причиною помаранчевого Майдану і яку роль у цій історичній події зіграла Революція на граніті 1990 року — можна дізнатися з дев’ятої серії проєкту «10 Днів незалежності України».

Переглянути попередні серії проєкту можна тут.

Як повідомлялося, проєкт «10 Днів незалежності України» реалізовано Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-