Нацрада: на ТБ середній показник новин українською - 99%

Нацрада: на ТБ середній показник новин українською - 99%

Укрінформ
Частка української мови в ефірі телемовників знову зросла, а передачі новин усіх загальнонаціональних телеканалів виходять лише українською мовою.

Як заявив голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко на прес-конференції в Укрінформі, це засвідчують результати моніторингу мовних квот у жовтні 2018 – лютому 2019 року.

“Обсяг українського мовлення в ефірі загальнонаціональних, супутникових, регіональних і місцевих телеканалів майже однаковий щодо загального ефіру — близько 100%. Якщо говорити про передачі новин, то на загальнонаціональних, супутникових усі новини виходили 100% українською мовою”, - підкреслив Артеменко.

Він зазначив, що частка української мови становить 100% в ефірі 7-ми загальнонаціональних телеканалів. Це “UA: Перший”, “Еспресо”, “Рада”, “М1”, а також дитячий канал “Піксель”, “Мега” та “Ескулап”.

Найменший показник, за його словами, сягав 77% - в ефірі телеканалів “ICTV”, “Україна”, ”НТН”, але вони все одно перевиконують норму, яка є - не менше, ніж 75%.

Щодо динаміки, то, зазначив він, середня частка української мови на загальнонаціональних телеканалах зросла на 9% - із 83% до 92%. Найбільшу динаміку зростання продемонстрували “Індиго” – на 55%, “Ескулап” – на 51%, “Інтер” – на 43%, “ХSport” – на 19%, “К1” – на 18%.

Щодо супутникових телеканалів, то в ефірі 9-ти з них частка української мови становить 100%. Це “Футбол 1”, “Футбол 2”, “Караван-TV”, “Наталі”, “Music Box Ua”, “BOLT”, “NewsOne”, “4 канал”, “OLVIA SAT”. Найменший показник серед супутникових телеканалів, які потрапили в перший етап моніторингу, був зафіксований в ефірі телеканалу “Відродження” – 34%.

“Випуски новин на супутникових телеканалах, здебільшого виходять українською. Тільки українською їх подають 5 каналів - “Громадське”, “24”, “NewsОne”, “4 канал”, “ОБОЗ-TV”. На телеканалі “112 Україна” української мови в новинах 96%”, - зазначив голова Національної ради.

Він уточнив, що динаміка на супутникових телеканалах порівняно з перехідним періодом зросла на 17% - з 75% до 92%. Найбільше зростання зафіксовано на телеканалах “ДАЧА” – на 77%, “Трофей” – на 70%, “Наука” – на 45%, “Горизонт-TV” – на 26%, “Донеччина ТБ” і “Терра” – на 20 %.

“Ми починаємо жити дійсно в українському оточенні”, - підкреслив Артеменко.

Своєю чергою про виконання мовних квот в ефірі регіональних і місцевих телеканалів поінформував член Національної ради Сергій Костинський.

“Загальний ефір регіональних і місцевих телеканалів такий — у 9-ти областях України частка української мови, відповідно до вимог закону, становить 100%. Це – Волинська, Рівненська, Черкаська, Чернігівська, Вінницька, Івано-Франківська області. У 18-ти областях частка української мови - від 90 до 99 відсотків. Найнижчий показник зафіксовано в Одеській (83%) і Луганській (89%) областях, але вони вище норми, якої вимагає закон - 75% і 60% відповідно”, - сказав Костинський.

Щодо новин українською мовою, уточнив він, то їх частка у 22 областях України становила 100%, а середній показник – 99%.

“Тобто практично всі новини на місцевому рівні виходять суто українською мовою. А найбільша динаміка зростання частки української мови в загальному ефірі - в Одеській області. Тут її обсяг зріс на 24%”, - підкреслив член Національної ради.

Читайте також: Нацрада: україномовних пісень на радіо - вже 57%

Він додав, що порушників законодавства серед загальнонаціональних телеканалів практично немає. Станом на 1 березня 2019 року Національна рада застосувала штрафну санкцію лише до 7-ми телеканалів. Шість із них – супутникові: “BOLT”, “ДАЧА”, “Epoque”, “Відродження”, “Наука”, “Терра”, один місцевий - “СТС”. Сума штрафів становить 117,5 тис. грн. Для кожного з телеканалів вона дорівнює 5% суми ліцензійного збору.

Як зазначалося, наступний етап моніторингу щодо дотримання телеканалами законодавства щодо звучання української мови в ефірі, який проводитиме Національна рада, – це друга частина відстеження супутникових телеканалів. Цей моніторинг буде завершено у червні цього року.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-