Філарет пояснив, чому Вселенський патріархат згадав про анафему Мазепі

Філарет пояснив, чому Вселенський патріархат згадав про анафему Мазепі

Укрінформ
Патріарх Філарет (Денисенко) вважає, що Вселенський патріархат заявив про невизнання анафеми українського гетьмана Івана Мазепи, оскільки вона була накладена з політичних мотивів.

Як заявив він “Голосу Америки”, це саме стосується і анафеми на нього самого – в процесі надання Українській церкві автокефалії анафема буде визнана недійсною.

"Вселенський патріархат заговорив про анафему Мазепі, тому що вона накладена на Мазепу суто з політичних мотивів. Тому що він боровся за незалежну українську державу. Щоб він не боровся – на нього наклали анафему", - сказав Філарет в інтерв'ю.

За словами патріарха, для того, щоб зняти анафему на нього самого - Вселенський патріарх і синод Константинопольської церкви заявили про те, що не визнавали дійсною анафему на Івана Мазепу. "То була політична анафема, і це політична анафема", - говорить Філарет.

Патріарх розповідає, що Вселенський патріарх скликатиме собор для об'єднання трьох українських церков - Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви і частини Української Православної Церкви Московського Патріархату. Але цьому передуватиме два рішення - про недійсність анафеми проти патріарха Філарета та надання Томоса про автокефалію Української Православної Церкви.

Читайте також: Патріарх Філарет: Томос буде, процес уже пішов

"Накладена на мене в 1997 році […] анафема має політичне підґрунтя, а за політичні наміри анафема не накладається. Анафема накладається за єресь, за розкол, за відступлення від морального вчення християнського чи за грубе порушення канонів. А я нічого цього не робив. Тому претензій до мене з цього боку немає", - пояснив Філарет. За його словами, рішення про недійсність анафеми повинні прийняти патріарх і синод Константинопольської церкви.

Також, патріарх Філарет розповів, що процес переговорів про надання томосу Українській церкві був тривалим і нелегким. "Не треба думати, що все так швидко, тому що зверталися ми до Вселенського патріарха про надання томосу ще в 92-му році. Вже більше 25 років це питання вирішується", - розповів він і додав, що саме зараз створились умови, які допомогли пришвидшенню цього процесу.

"Відсутність Московського патріархату на Всеправославному соборі на Криті прискорила це рішення. Війна на Донбасі, агресивний напад на Україну з боку Росії викликав перехід сотень тисяч віруючих Московського патріархату до Київського патріархату. Крім того, президент (Порошенко - ред.) зрозумів, що без єдиної в Україні православної церкви української держави не буде", - зазначив Філарет.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-