Польща знехтувала домовленістю про легалізацію пам‘ятників - В'ятрович

Польща знехтувала домовленістю про легалізацію пам‘ятників - В'ятрович

Укрінформ
З 2014 до 2017 року в Польщі відбулося 15 актів вандалізму на українських місцях пам'яті, в тому числі - на могилах. Влада Республіки Польща ці вчинки не засудила.

Про це повідомив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович на своїй сторінці у Facebook.

"Щонайменше від 2014 року тривали перемовини з польською стороною про легалізацію на території обох країн польських та українських пам‘ятників, споруджених без дотримання чинного в них законодавства. Поки узгоджували варіанти їх легалізації (ми пропонували одномоментно "всі на всі"), домовилися існуючі пам‘ятники не рухати. Але на польській території цією домовленістю знехтували. З 2014 до 2017 там відбулося 15 актів вандалізму на українських місцях пам‘яті, в тому числі — на могилах. Їх (актів вандалізму - ред.) виконавцями були спочатку невідомі вандали, потім відповідальність за частину знищень взяли на себе деякі громадські об‘єднання. Попри це, правоохоронні органи Польщі не виявили винуватців, пам‘ятників не відновили, влада не засудила вандалізму", -  написав В'ятрович.

Водночас, додав він, у 2017 році сталося чотири акти плюндрування польських пам‘ятників в Україні. Це засудили представники як влади, так і громадсько-політичних сил (включно з націоналістичними). Врешті всі чотири пам'ятні місця (в тому числі нелегалізовані) відновлено зусиллями української сторони.

Читайте також: У В'ятровича пропонують польським історикам перенести дослідження в Україну

"Відтак на переговорах про легалізацію пам‘ятників українська сторона висуває вимогу симетричного відновлення українських пам‘ятників. Цього не відбувається. Навпаки: напередодні відзначення 70 роковин акції "Вісла" з трансляцією в прямому ефірі знищують український пам'ятник на цвинтарі у Грушовичах. Акт вандалізму - в тому числі і над державним гербом України - схвалили в заявах польські Міністерство культури та Інститут національної пам'яті", - наголосив директор УІНП.

За його словами, польська сторона на переговорах пояснила неможливість відновлення пам‘ятника у Грушовичах через його нелегальний статус та значний суспільний резонанс. Поки тривали пошуки компромісу, пам‘ятник у Грушовичах повністю знищили.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-