У Варшаві стартувала виставка про будні АТОшників у промзоні Авдіївки

У Варшаві стартувала виставка про будні АТОшників у промзоні Авдіївки

Фото
1103
Укрінформ
У Варшаві у вівторок відкрилась фотовиставка українського фотографа Олеся Кромпляса "Промка" про будні українських військовослужбовців, які дислокуються у промзоні Авдіївки.

У презентації експозиції, яку розгорнуто у приміщенні Асоціації польських журналістів (SDP) Польщі, взяли участь її автор, посол України в Польщі Андрій Дещиця, голова SDP Кшиштоф Сковронський та численні гості.

За словами Кромпляса, усі фото виконано у жовтні-листопаді 2016 році, коли позиції у "Промці" займала й донині продовжує займати 72 окрема механізована бригада Збройних сил України.

"Це був звичайний фоторепортаж, але завдяки підтримці добрих людей з нього було вирішено зробити виставку", - зазначає Кромпляс, додаючи, що загалом за кордоном її буде представлено в десяти країнах. Крім того, видано фотоальбом, від продажу примірників якого він має змогу частину екземплярів дарувати солдатам, а також матерям загиблих військовослужбовців.

"Кожна фотографія для мене - окрема історія", - підкреслює автор, додаючи, що улюбленою для нього є світлина, на якій солдат у повному бойовому спорядженні стоїть у промисловому ангарі на фоні стіни, повністю посіченої кулями.

"Якщо відійти трохи далі, то на перший погляд може здатися, що це - космонавт на фоні зірок", - зауважує автор, констатуючи, що насправді реалії є зовсім іншими.

З неприхованим сумом Кромпляс повідомляє, що половини героїв з його світлин вже немає в живих...

"Ось кілька днів тому загинули ще двоє хлопців", - додає він.

Продовжуючи розповідати про експозицію, автор звертає увагу на фотографію, на якій через невеликий отвір у доті, сконструйованому з ящиків із боєприпасів, посміхається в об'єктив фотокамери хлопчина.

"Це 20-річний Сергій Захарчук. Пройде зовсім небагато часу - і він точно так само востаннє загляне в отвір цього дота, звідки з протилежного боку з подібного дота у нього поцілить снайпер...", - розповідає автор історію героя своєї світлини.

Герою третього фото і його товаришам пощастило більше. На ній зображено солдата, який сидить на веранді цегляного будинку, облаштованої під польову кухню.

Як розповідає Кромпляс, в одну з ночей ворог, позиції якого розташовані зовсім близько від наших, кине гранату на цю веранду, знищуючи весь інтер'єр  імпровізованої кухні. "За щасливим збігом обставин АТОшник, який там перебував, на хвильку зайшов до будинку, врятувавши цим своє життя", - розповідає автор.

У виступі автор переконує присутніх, що війна на сході України триває, а до лінії фронту з Варшави не так вже й багато - трохи більше тисячі кілометрів, що в умовах сучасної війни є ніщо.

"В умовах сучасного бою це один-два-три дні, і російська війська можуть бути вже тут. І ми повинні усвідомлювати: якщо нічого не робити, а ворог наш дуже хитрий і сильний, то він ніколи не зупиниться в Україні", - переконує автор.

Він додає, що зараз, в умовах "відносного затишшя" на фронті, варто показувати і розповідати у світі про захисників України і західних цінностей.

Голова Асоціації польських журналістів наголошує, що польські ЗМІ переймаються ситуацією в Україні. "Часом відносини між нами бувають складними, але українці можуть на нас розраховувати", - переконує Сковронський.

Посол України в Польщі Дещиця у своєму виступі підкреслює, що війна на Донбасі триває вже три роки, а тому такі виставки є дуже важливими подіями, оскільки це викликає інтерес до того, що відбувається на сході.

"Ми не хочемо, щоб війна тривала, а тому маємо бути напоготові. Мир може наступити завдяки міжнародному тиску і продовженню санкцій проти Росії", - наголошує український дипломат, додаючи, що цей тиск може бути викликаний і завдяки такого роду подіям, як ця експозиція.

"Ці світлини показують реалії, до яких ми часом вже звикаємо. Але не треба до цього звикати, бо гинуть люди, знищується інфраструктура, стирається майбутнє цих людей, псуються людські відносини і це потрібно зупинити! Ми не можемо дозволити, щоб в XXI люди гинули за те, що прийняли рішення бути ближчими до Європи, а не Росії", - наголосив Дещиця.

Водночас один із польських відвідувачів експозиції попросив присутніх згадати усіх загиблих на сході України хвилиною мовчання.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-