17 грудня. Пам’ятні дати

17 грудня. Пам’ятні дати

Укрінформ
Сьогодні день народження у Папи Римського Франциска, йому виповнюється 80 років

Франциск (в миру Хорхе Маріо Берґольйо) – 266-й Папа Римський в історії Католицької церкви. Він є першим в історії Папою з Нового Світу і першим єзуїтом на цьому посту. Папою його було обрано у березні 2013 року, після того, як попередній Понтифік, баварець Бенедикт ХVІ на тлі фінансових, сексуальних і кримінальних скандалів, у які була замішана курія, зрікся престолу. Аргентинець одразу ж став улюбленцем світових ЗМІ і широкої публіки. Він ставав людиною року за версією журналу Tіme, його проголошували найстильнішим чоловіком модні глянцеві журнали, він навіть удостоївся дифірамбів від гей-спільноти, якій дуже імпонувало, що папа сказав про представників цієї частини пастви: «Хто я такий, аби когось судити?». До того ж, ні для кого не було секретом, що в Буенос-Айресі Франциск (тоді ще архієпископ) пересувався на метро, мешкав у доволі скромній квартирі замість палацу та не цурався займатися хатніми справами. Ці доволі демократичні звичаї монсеньйор Берґольйо переніс і до Ватикану. Він може подзвонити до папської канцелярії о шостій ранку задля з’ясування якогось питання і порушити суворий церемоніал заради декількох простих вірян. Він носить дешевий годинник Swatch і ортопедичні чорні черевики замість вишуканих червоних мешт, які мав би носити згідно з дрес-кодом (попередник замовляв їх у Prada). А про його невеличкий синій «форд», який можна побачити навіть на околицях Риму, ходять легенди. Франциск облаштував душові кабіни для римських безхатченків, сам проводив для них екскурсію музеями Ватикану, ще й заявив, що двері собору Святого Петра завжди для них відкриті. Увесь світ бачив, як на Страсній седмиці він мив ноги сирійським біженцям, а не пещеним кардиналам (дехто вгледів тут дуже креативний піар). Папа є вболівальником футбольного клубу «Сан-Лоренсо» з Буенос-Айреса, любить танго. Коротко кажучи, римський Понтифік намагається бути, передусім, самим собою, а не намісником Бога на Землі,  демонструючи на римському престолі стандарт людяності та нормальності. Для українців Папа Франциск донедавна теж був об’єктом захопливих відгуків, але нещодавні події – його зустрічі з президентом Росії Путіним та патріархом Кирилом стали тією ложкою дьогтю, що зіпсувала увесь мед. Стало очевидним: Папа Франциск - це не Папа Іоанн ІІ, котрий був непримиренним борцем з комунізмом і тоталітаризмом, і для кого Україна була по-справжньому близькою. Отже, доведеться вибудовувати новий алгоритм українсько-ватиканських відносин. Як відомо, Ватикан офіційно не засудив воєнну агресію Росії стосовно України, хоча папа й молиться за мир в Україні та заснував Благодійний проект «Папа для України», який зібрав понад 10 мільйонів євро для допомоги постраждалих від війни українців.

Сьогодні День народження авіації (від латинського avis – птах). Саме в цей день, у 1903 році, в небо піднявся перший, оснащений двигуном, планер братів Вілбера і Орвілла Райт. Ідея повітроплавання дуже серйозно зацікавила братів з самого дитинства. Вони вивчили всю наявну на той момент літературу про польоти, багато експериментували, навіть побудували кілька планерів. Для того щоб збільшити підйомну силу крила, проводили нескінченні досліди у, власноруч створеній, аеродинамічній трубі. І, нарешті, результатом всіх експериментів став літальний апарат «Флаєр-1». 17 грудня біля містечка Кітті-Хок (штат Північна Кароліна) о 10.35 в присутності п’яти свідків, пілотований Орвіллом Райтом літак з розмахом крил 12,25 метра з рулем висоти і двома направляючими рулями піднявся в повітря, і за 12 секунд подолав відстань у 37 метрів. Так розпочалася нова ера в авіації. Цього ж дня було проведено ще три польоти, і під час останнього Вілбер за 59 секунд зумів пролетіти 262 метри. У наступні роки брати продовжували свою роботу над вдосконаленням літального апарату. Вони розробили нові версії літака - «Флаєр-2» і «Флаєр-3». Незважаючи на ці успіхи, брати Райт здобули популярність тільки в 1908-1909 рр. У травні 1908 відбувся перший політ з пасажиром, а в 1909 році був підписаний перший контракт на постачання літаків для збройних сил Сполучених Штатів. Наразі перший літак братів Райт зберігається у Національному музеї авіації і космонавтики Смітсонівського інституту у Вашингтоні.

Православна церква вшановує сьогодні пам’ять великомучениці Варвари і мучениці Юліанії. Варвара (у перекладі з грецької «чужоземка») була християнською мученицею,  страченою, згідно з легендою, у Єгипті за часів репресій проти християн на початку IV століття. Народилася вона в місті Геліополі (Іліополь Фінікійській; нині Баальбек у Лівані) і була єдиною дочкою місцевого аристократа язичника Діоскура. Аби вберегти Варвару від домагань палких прихильників, батько збудував для неї високу вежу і посадив туди дочку. Згодом виявилося, що Варвара – християнка. Вона повикидала геть язичницьких божків і заявила батькові, що віри не зречеться. Батько був у Варвари не те що суворий, але, можна сказати, патологічно жорстокий. Побачивши, що вмовляння на дочку не діють, піддав її тортурам, а потім і власноручно вбив. Разом з Варварою мученицькою смертю померла і Юліанія. З ХІІ століття мощі св. Варвари знаходяться в Україні, нині – у Володимирському соборі Києва. Зазвичай святій моляться від раптової та насильницької смерті. У давнину цього дня жінки й дівчата займалися лише рукодільництвом. Беручись за вишивання, вони хрестилися й казали: «Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила».

Ювілеї дня:

150 років від дня народження Євгена Йосиповича Буковецького (1866-1948), українського живописця. Народився в Одесі. Закінчив Одеське художнє училище (у Киріака Костанді); відвідував петербурзьку АМ, академію Р. Жюльєна в Парижі. Потім повернувся в Одесу, де жив і працював до кінця життя. Був членом Товариства південно-російських художників, одним із засновників художнього товариства ім. К.К. Костанді (1922–1929), Одеського літературного товариства. Спогади про Буковецького та його гостинний дім, у якому побувало багато знаменитостей, залишили дружина Івана Буніна Віра Муромцева-Буніна (у своїх мемуарах «Жизнь Бунина. Беседы с памьятью») і Валентин Катаєв. Картини художника можна побачити в Одеських музеях, знаходяться вони також і в приватних колекціях.

Цього дня 1975 року народилась Мілла Йовович, американська актриса, модель сербсько-українського походження. Сама акторка вважає себе українкою, американкою, сербкою, росіянкою. Народилася в Києві в сім’ї російської актриси Галини Логінової та сербського лікаря-педіатра Богдана Йововича. Перші п’ять років провела в Україні, звідки їздила до батька в Лондон, де була його приватна клініка, а 1980 року з батьками емігрувала до міста Сакраменто, США. Вищої освіти не здобула, але кар’єру моделі почала дуже рано – в одинадцять років. Її дебют у кіно стався у тринадцять років: вона зіграла роль молодшої сестри героїні Шерілін Фенн у «Злитті двох місяців». У творчому доробку актриси участь у понад 30 фільмах. Серед найвідоміших – «П’ятий елемент» (1997), «Жанна Д’Арк» (1999), «Обитель зла» (2002), «Готель «Мільйон доларів». Традиційне амплуа актриси – «рятувальниця світу», вона є своєрідним жіночим Брюсом Віллісом – теж, такий собі, «міцний горішок». Мілла заміжня (це її третій шлюб), її чоловік – британський режисер Пол Андерсон. Подружжя виховує двох доньок. У Посольстві США в Україні фото Мілли Йовович поміщене у фотогалереї, де представлені відомі музиканти, науковці, художники, інженери, дипломати, актори українського походження. Серед них, крім Мілли Йовович – Ігор Сікорський, Дастін Гоффман, Девід Духовни, Боб Ділан та інші. Остання кінороль актриси в «Обителі зла 6», де вона знову рятуватиме людство. Прем’єра фільму запланована на кінець січня 2017 року.

Роковини смерті:

5 років тому пішла з життя Сезарія Евора (1941-2011), співачка з Кабо-Верде, «босонога діва», відома своїм неповторним голосом і манерою виконання. Співала пісні в жанрі mornas – традиційного для Островів Зеленого Мису, що зазнав помітного впливу музики Португалії і португаломовних країн Африки. Її пронизливе виконання простих пісень зачаровувало слухачів по всьому світі. На концертах, навіть на найзнаменитіших майданчиках, вона виступала босою – в знак данини своїм нужденним співвітчизникам. На батьківщині співачки, де вона чимало зробила доброчинних справ, її вшановують майже як святу. Відома тим, що відмовила самій Мадонні – та запросила Евору за чималі гроші заспівати у себе на весіллі, але кабовердійка сказала «ні», чим невимовно вразила не тільки саму Мадонну, але й решту зіркового шоу-бомонду. Декілька разів співачка виступала в Києві. Спочатку тішила своїм голосом грошовиту публіку на закритих концертах, потім співала на головному офіційному концертному майданчику «України». Перед одним із концертів вона, навіть, устигла відвідати Володимирський базар, що розташований неподалік від палацу «Україна» - зірка захотіла придбати собі якусь нову сукню. Як відомо, вона надавала перевагу просторим зручним балахонам і ніколи своєю босою ногою не переступала порога модних бутиків. «Бренд? А що це таке? Гадаю, що ніщо не може бути більшим і ціннішим за людину. За звичайну просту людину… Бренд – це не для мене і не про мене…», - зауважила якось співачка, з насолодою покурюючи люльку. 

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-