Адвокат: Мати військового з Рівненщини законно отримала виплати, конфлікт - сімейний
Людмила Панчук отримала кошти відповідно до закону, жодних вироків чи підозр з приводу шахрайства чи інших кримінальних правопорушень щодо жінки немає, вона готова на мирову, бо хоче налагодити комунікацію з сином, інформація у медіа щодо цієї історії не відповідає фактичним обставинам справи.
Про це у коментарі Укрінформі заявила адвокатка матері Дмитра Алла Філатова.
«Поки не відбулося чергове судове засідання, всіх обставин по справі та умов мирової угоди - я повідомити не можу, але основне, що хочемо донести: інформація, яка є в ЗМІ, дуже спотворена», - каже адвокатка.
Вона наголошує, що її клієнтка законно отримала кошти як член родини військовослужбовця, відповідно до урядової постанови №884, що визначає порядок виплати грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців, захоплених у полон. У даній постанові не зазначається те, що члени сімей мають ці кошти повертати, зберігати чи передавати військовому. У постанові лише зазначено, що члени родини військовослужбовців мають право на підставі заяви отримати частину грошового забезпечення для утримання - жодних механізмів повернення коштів - не передбачено, звертає увагу адвокатка.
«На той момент, коли Дмитро підписував контракт і йшов служити у ЗСУ, він проживав з мамою, він не був одруженим, і фактично мама є членом його родини, вони проживали у Рівненському районі в одному будинку», - каже адвокатка.
Тому вона акцентує, що інформація, яка збурила суспільство через кричущі заголовки в медіа, яка «завірусилася» у соцмережах щодо того, що мама начебто шахрайка, що вона начебто вкрала, незаконним шляхом привласнила кошти сина, не відповідає дійсності. Тому від редакцій ЗМІ будуть вимагати спростування неправдивої інформації - наразі готуються відповідні листи у медіа, що її поширили.
Щодо безпосередньо судової справи та конфлікту, то Філатова розповіла, що є відповідний запит у військову частину, яка виплачувала ці кошти Людмилі Панчук.
«Вона ці кошти не привласнила, вона не знімала їх з картки сина, всі ці кошти надходили їй на картку та це відбувалось виключно на підставі Постанови КМУ», - зазначає адвокатка жінки.
Вона звертає увагу на те, що жодних вироків чи підозр з приводу шахрайства чи інших кримінальних правопорушень щодо матері немає. Тобто, вона, відповідно до порядку, отримала ці кошти і розпоряджалася ними.
«Наша позиція незмінна, це виключно складний сімейний конфлікт, тобто, в даному випадку у мами позиція така: вона вважає, що вона належним чином ці кошти використовувала і належним чином ці кошти на правовій основі отримала. Вона як мама ці кошти вирішила вкласти у будинок, тому що будинок на той момент, коли Дмитро перебував у полоні, був в стані, що потребував капітального ремонту. Вона змінила дах, добудувала кухню, відремонтувала кімнату Дмитра та здійснила також інші поліпшення для проживання родини. Своєю чергою, Дмитро вважає, що це його кошти. Він жодного разу не казав, що мама ці кошти вкрала, він постійно каже, що він вважає, що це його кошти. Це його право так вважати. Мама у першу чергу хоче зберегти сімейні відносини, більше чотирьох місяців вони з Дмитром не спілкуються, він її заблокував в телефоні», - розповідає адвокатка.
Вона зазначає, що після проходження реабілітації син неодноразово приїздив у будинок матері, нібито все було нормально, він заблокував контакти вже після того, як виник конфлікт.
Адвокатка також пояснює, що хоч її клієнтка зняла сина з реєстрації після того, як він її заблокував, після того, як він сказав про те, що йому не потрібен будинок і ремонти, в які мати вклала основну частину коштів з виплат, коли сказав, що у нього своє життя, але, тим не менше, у нього є ключі від будинку, в нього є там своя кімната, це також і його житло.
Як наголошує адвокатка, «ми вважаємо поданий позов безпідставним», проте, незважаючи на те, яким чином вирішиться справа у суді, її клієнтка хоче укласти мирову угоду з Дмитром, можливо таким чином вдасться налагодити стосунки з сином. Наразі у неї немає коштів, щоб повернути сину - вона їх вклала у ремонт будинку.
За словами адвокатки, жінка немає роботи в Україні, періодично вона багато років їздить на заробітки за кордон, тому на момент виходу публікацій у ЗМІ, Людмила Панчук перебувала за кордоном. Зараз вона також проходить обстеження, бо в неї виявили пухлину.
«Також моя клієнтка уже понад 20 років має цукровий діабет - наразі вона інсулінозалежна людина, що значно впливає на її матеріальне становище», - каже адвокатка.
Вона підтвердила, що власницею будинку є Людмила Панчук. Нині за ним наглядає сестра Дмитра. Людмила Панчук вважає цей будинок родинним та хоче залишити його своїм дітям. Проте адвокатка звертає увагу, що Дмитро, як свідома людина, який пройшов не простий життєвий шлях, порушив суспільно важливі питання, які дійсно потребують висвітлення та обговорення. Ці питання стосуються порядку виплат коштів членам родин військовополонених. Філатова наголошує, що експерти, фахівці, суспільство мають замислитися над тим, чи достатньо прозорим та чітко визначеним є чинний механізм виплат зокрема рідним полонених, що зараз становить 50% грошового забезпечення.
«Тобто, він порушив такі питання, які зараз необхідно обговорювати у суспільстві, можливо, внести відповідні зміни у дану постанову, що стосується відсоткового співвідношення грошового забезпечення, яке отримують сім’ї військовослужбовців та кошти які зберігаються за військовослужбовцями, які в полоні, зараз це співвідношення 50% на 50% - якщо такий відсоток все таки занадто великий, ці питання однозначно підлягають обговоренню.
Можливо, більшу суму треба утримувати для подальшої передачі коштів військовою частиною безпосередньо таким військовим, які виходять з полону», - каже адвокатка.
Вона також додає, що члени родин тих, хто перебувають у полоні, мають проходити підготовку щодо майбутньої комунікації з рідними, які повертаються додому.
«Можливо, мама не так комунікувала як потрібно з Дмитром. Вона не проходила ніякі курси, вона ні з ким не консультувалася, була на емоціях. Дмитро прийшов з полону з певним досвідом, своїми хвилюваннями, можливо, мама не знала, яким чином до нього підійти і от тому виник аж такий конфлікт, який переріс у громадську площину. Тому Дмитро своїми заявами привернув увагу до ще одного суспільного питання: так само, як діє центр реабілітації військовослужбовців, які повертаються з полону, так само потрібно працювати і з родинами військових, які не знають, як правильно комунікувати, як правильно в таких ситуаціях взаємодіяти. Треба враховувати психологічні аспекти спілкування в таких родинах, це складні ситуації», - каже адвокатка.
Вона наголошує, що для Людмили Панчук дуже важливо зараз, насамперед, налагодити стосунки з сином.
Як повідомляв Укрінформ, мати звільненого з полону захисника з Рівненщини Дмитра Панчука, яка отримала за час неволі сина 4 млн грн його зарплатні, хоче укласти мирову угоду.
Суддя оголосив про перерву в розгляді справи і призначив наступне засідання на 3 квітня.
Історії, подібні до тієї, що сталася з військовим Дмитром Панчуком, непоодинокі.
Фото: Суспільне Рівне