Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Не зброєю єдиною: які наративи застосовує російська пропаганда для інформаційного тиску на Харків

Не зброєю єдиною: які наративи застосовує російська пропаганда для інформаційного тиску на Харків

Укрінформ
Росіяни намагаються підірвати волю до спротиву українців, як військових, так і поліціянтів, і цивільних жителів Харкова та Харківської області

10 травня росіяни розпочали спроби прорвати лінію оборони на півночі Харківщини, посилилися обстріли прикордонних міст. Однак інформаційний тиск розпочався задовго до цього. Так, пропагандисти з лютого 2024 року системно поширювали фейки та чутки про нібито «катастрофічну» ситуацію у Харкові, масовий виїзд харків’ян та відсутність умов для життя в місті. “Вокс Україна” розбирає, як та для чого російська пропаганда брехала про Харків.

НАРАТИВ: ХАРКІВ ПРИРЕЧЕНИЙ, ЖИТЕЛІ МАСОВО ТІКАЮТЬ З МІСТА

Ще наприкінці лютого пропагандисти почали розганяти паніку, нібито харків’яни масово залишають місто, адже розуміють, що українські «бойовики» можуть використати їх як «живий щит». Доказом цього слугували нібито нещодавно зняті відео з харківського вокзалу та траси на виїзді з Харкова у 2024 році. Однак насправді кадри показували процес евакуації на початку 2022 року, коли мешканці Харкова дійсно масово виїжджали з міста.

Пропагандисти також маніпулюють темою медицини, аби «додати фарб» до образу «міста-привида», з якого всі тікають. Наприкінці квітня мережею поширювались чутки про те, що у Харкові майже немає світла, води та опалення. У магазинах можна здійснити оплату лише готівкою. Всюди черги, банки працюють з перебоями. А лікарні «ледь функціонують». Згодом почали додавати, що у Харкові масштабний відтік медичних спеціалістів, через що жителі міста їдуть до Полтави лікувати зуби та зір. 

Харків дійсно регулярно потерпає від російських обстрілів, пошкоджень та руйнувань зазнають зокрема об’єкти енергетичної та медичної інфраструктури. Однак це не означає, що місто знищене чи не функціонує. Так, у місті діють планові погодинні відключення світла для підтримання енергетичної системи Харкова. Відключення не стосуються критичної інфраструктури — ці об’єкти забезпечуються електроенергією в першу чергу. Тож лікарні працюють у штатному режимі. Зараз лікарні Харкова відчинені, працюють та надають необхідну допомогу місцевим жителям. Інформація про неможливість оплатити послуги карткою теж неправдива. Наприклад, опція оплати карткою досі доступна при замовленні у закладах харчування та супермаркетах онлайн.

НАРАТИВ: ХАРКІВ «ЗДАЮТЬ»

Цей наратив підкріплюється фейками про евакуацію документів та промислового обладнання з Харкова. Однак оголошень про це немає ні на сайті Харківської обласної військової організації, ні на сторінках обласної та міської Рад. Звісно ж, про це не повідомляли і журналісти — єдиним джерелом чуток є російські та проросійські канали.

Також пропагандисти обґрунтовують цей наратив фейком про те, що з Вовчанська нібито вже втекли поліція та ТЦК. Цю тезу фейкомети також підсилюють нібито відсутністю на кордоні фортифікацій, що буцімто тільки пришвидшить захоплення міста. Утім, на лінії державного кордону і не може бути обладнана лінія оборони. Військовослужбовець ЗСУ Ілля Кротенко та екскомандир взводу батальйону «Айдар» Євген Дикий повідомили «Укрінформу», що лінія захисту є та розташована у певній відстані від кордону, ворог до неї не дійшов. Це підтверджували й українські осінтери. Частина цієї лінії досі знаходиться на етапі будівництва, однак твердження про повну відсутність оборонних рубежів є перебільшенням.   

Схоже, що через велику кількість версій самі ж заплутались у своїй брехні. Так, в одному дописі фейкороби заявляють про втечу поліції з міста, «кинувши його на пограбування мародерам». Буквально в наступному говорять, що правоохоронці здійснюють насильницьку евакуацію міста, бо жителі відмовляються виїжджати. Інші взагалі пишуть, що українські підрозділи заблокували евакуацію цивільних з Вовчанська. Натомість ситуація протилежна: евакуація триває, та перешкоджають їй саме росіяни.

НАРАТИВ: НАСТУП РОСІЯН БЛИСКАВИЧНИЙ ТА УСПІШНИЙ

Для підсилення панічних настроїв росіяни також намагаються створити ілюзію «бліцкригу». Наприклад, маніпулюють заявами  Інституту вивчення війни, буцімто ті прогнозують швидке просування російської армії та початок штурму Харкова. Проте насправді експерти Інституту пишуть про те, що з врахуванням поточних дій росіян, ті не мають на меті наступати на Харків, та не прогнозують швидкий успіх російських військ. 

ЯКА МЕТА?

У травні росія розпочала новий наступ на Харківщині. З метою сприяння наземній операції росіяни активно використовують інформаційні методи впливу на українців. Цими вкидами російська пропаганда переслідує кілька цілей.

По-перше, посіяти паніку серед місцевого населення, переконати їх, що Сили оборони та правоохоронці покинули їх напризволяще. 

По-друге, демотивувати місцеве населення чинити спротив, оскільки наступ росії буцімто буде стрімким і успішним. 

По-третє, російська пропаганда намагається дискредитувати Сили оборони, поширити наратив, нібито вони не здатні захистити територію України та місцеве населення. Цим загалом росіяни намагаються підірвати волю до спротиву українців, як військових, так і поліціянтів, і цивільних жителів Харкова та Харківської області.

Автори:

Команда VoxCheck

«Вокс Україна»

«VoxUkraine» – аналітичний центр, який досліджує розвиток економіки, державного управління, суспільних та реформаторських процесів

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-