Як покращити співробітництво територіальних громад? Спільна дискусія

Як покращити співробітництво територіальних громад? Спільна дискусія

Укрінформ
Станом на лютий 2024 року більше 630 громад мають понад 430 укладених договорів про міжмуніципальну співпрацю.

Про це повідомила голова партії «Слуга народу», очільниця Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк під час обговорення впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад» в умовах воєнного стану», його стану, викликів та шляхів удосконалення, передає кореспондент Укрінформу.

Обговорення було організовано Програмою Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» та Комітетом Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за участю понад 200 експертів і представників органів місцевого самоврядування та їх асоціацій.

«Станом на лютий 2024 року більше ніж 630 громад мають більше ніж 430 укладених договорів про співробітництво», – зазначила Пані Шуляк. Народна депутатка підкреслила, що мета заходу – надати певні рекомендації для внесення зміни до законодавства, щоб максимально розширити можливості застосування інструменту міжмуніципального співробітництва.

«Співпраця громад є надзвичайно важливою, щоб створити оптимальну мережу муніципалітетів, які б надавали послуги високої якості», – наголосив голова Департаменту промоції місцевої демократії Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Даніель Попеску. Він зазначив, що важливо проаналізувати ситуацію з реалізацією законодавства, щоб побачити, що можна удосконалити, а також як саме повномасштабне вторгнення російського агресора впливає на співробітництво громад.

Консультантка Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» Віра Козіна представила результати опитування громад про застосування інструментів співробітництва  та методичні рекомендації «Окремі питання співробітництва територіальних громад в умовах воєнного стану». За її словами, в опитуванні взяли участь 42 територіальні громади з Львівської, Полтавської та Херсонської областей.

За даними дослідження, половина опитаних територіальних громад мали досвід міжмуніципальної співпраці, а саме 45% брали участь в одному співробітництві, 30% – у двох або трьох, 25% – більше трьох. Зокрема, 58% опитаних територіальних громад, які мали досвід міжмуніципальної співпраці, мають чинні співробітництва. 92,5% респондентів зазначили, що територіальним громадам вистачає інструментарію для міжмуніципального співробітництва. Окрім того, 89,5% територіальних громад зазначили, що попит на міжмуніципальне співробітництво у період воєнного стану та під час відновлення буде лише зростати.

Пані Козіна також представила пропозиції територіальних громад із вдосконалення супроводу міжмуніципального співробітництва на державному рівні, серед яких – спрощення процесу прийняття рішень та укладення договорів ММС, більш чітке закріплення відповідальності сторони ММС за невиконання договору, спрощення механізму фінансування спільних проєктів (передачі міжбюджетних трансфертів), закріплення на рівні держави інструменту фінансового стимулювання ММС.

Своєю чергою, консультантка Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» Олена Бойко представила результати дослідження про стан виконання Закону України «Про співробітництво територіальних громад». «Станом на 1 грудня 2023 року в Реєстрі про співробітництво територіальних громад є 1028 записів про договори про співробітництво. Найбільша кількість договорів про співробітництво, що внесено до Реєстру, була у 2019 році (22,2%). З 2020 року (рік місцевих виборів) за один рік у 1,8 раза збільшилася кількість договорів про співробітництво», – поінформувала вона. Однак Олена Бойко зауважила, що з 2022 року простежується негативна динаміка, вочевидь зумовлена режимом воєнного стану внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну.

За її словами, найбільша кількість договорів (55,5%) укладена з метою реалізації спільних проєктів. Відповідно до моніторингу співробітництва територіальних громад Мінінфраструктури, після місцевих виборів 2020 року станом на 26 жовтня 2023 року кількість договорів міжмуніципального співробітництва становить 386, в тому числі у 2023 році зареєстровано 112 договорів. Проєкти реалізовано в 573 громадах, в тому числі у 2023 році – 170 територіальних громад скористалися інструментами співробітництва.

Водночас Пані Бойко наголосила, що аналіз чинного законодавства щодо співробітництва територіальних громад виявив певні неузгодженості, які необхідно вирішити, зокрема уточнити понятійно-категоріальний апарат, диференціювати порядок ініціювання співробітництва територіальних громад залежно від суб’єкта ініціативи, врегулювати питання співпраці громад з урахуванням викликів воєнного стану, а також встановити строк, упродовж якого виконком має дати висновок за результатами вивчення пропозиції щодо ініціювання співробітництва територіальних громад, та строк, в який відповідна рада має ухвалити рішення про надання згоди на організацію співробітництва чи відмову в наданні такої згоди.

Статус договорів про співпрацю територіальних громад також потребує правового регулювання адміністративних договорів та уточнення порядку укладання додаткового договору.

«Для того, щоб іти в міжнародне міжмуніципальне співробітництво, ми повинні показати ефективність міжтериторіального міжмуніципального співробітництва всередині країни. І це, можливо», – зазначив голова підкомітету з питань співробітництва територіальних громад та регіонів Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Аліксійчук.

Він також відзначив позитивну динаміку рівня міжмуніципального співробітництва між територіальними громадами України. «Щодо проблем, які вже були згадані, то ми обов’язково їх вирішимо на законодавчому рівні. Дослідження, які сьогодні були презентовані, ляжуть в основу наших законодавчих ініціатив», – запевнив народний депутат.

Зі свого боку, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін зауважив, що пропозиції, озвучені експертками Програми, будуть використані для корекції чинного законодавства.

«Протягом двох років повномасштабної війни ми маємо активізацію міжнародного співробітництва територіальних громад... Ми маємо зшити модель співробітництва всередині країни, як це є з міжнародним співробітництвом. Це потрібно, щоб громади Правобережної України брали шефство над громадами з Лівобережжя, особливо над деокупованими територіями чи територіями, де ведуться активні бойові дії, і разом втілювали спільні проєкти тут, в межах України, а потім виходили на міжнародні проєкти. Я думаю, це єдина запорука інтегрувати чи реінтегрувати безпосередньо ці території», – акцентував парламентарій.

Читайте також: В ОП обговорили з преставниками ЄС пріоритети регіональної політики України

Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України В’ячеслав Негода зазначив, що міжмуніципальне співробітництво територіальних громад – дуже ефективний інструмент для місцевого соціально-економічного розвитку щодо надання комунальних і адміністративних послуг, «і саме воно отримало додаткові можливості завдяки децентралізації».

В’ячеслав Негода відзначив, що над законом потрібно продовжувати працювати, проте наразі він є цілком достатнім для того, щоб розвивати міжмуніципальне співробітництво в теперішніх умовах. За його словами, проблемами недостатньої залученості територіальних громад до міжмуніципального співробітництва є слабка мотивація органів самоврядування або необізнаність про такі можливості співпраці, недовіра до партнерів з інших громад, неготовність брати на себе лідерство, а також відсутність координації. «Загалом тема залишається актуальною і буде набирати актуальність з часом, адже таке співробітництво потрібне для місцевого розвитку», – підсумував Пан Негода.

Начальник Управління з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Шаршов зауважив, що за перший квартал 2024 року було укладено 54 договори про співпрацю громад. Він повідомив, що наразі лідерами за укладанням таких договорів є Полтавська, Львівська, Дніпропетровська та Вінницька область.

«Думаю, що станом на кінець цього року ми вийдемо на той пік, який спостерігався у 2019 році, коли було укладено найбільшу кількість договорів про міжмуніципальне співробітництво», – переконаний посадовець.

Сергій Шаршов також анонсував, що наразі завершується робота над автоматизованим створенням Реєстру договорів про співробітництво, запуск якого очікується на початку травня. 

Програма Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» має на меті зміцнення системи демократичного врядування та публічної адміністрації України на всіх рівнях відповідно до європейських стандартів під час війни та у поствоєнний період. Програма реалізується в рамках Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» на 2023-2026 роки. Тривалість програми: 1 січня 2023 року – 31 грудня 2024 року.

Цю публікацію створено в межах Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні».

Погляди, викладені в цій публікації, є відповідальністю його авторів і можуть не співпадати з офіційною політикою Ради Європи.

Матеріал розміщено згідно з пунктом 3 статті 9 Закону України №270/96-ВР від 03.07.1996 та Закону України №2849-IX від 31.03.2023 та на підставі договору.

п.3 ст.9 Закону України №270/96-ВР від 03.07.1996: Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів, користувачів) щодо цих особи чи товару та який розповсюджується за грошову чи іншу винагороду, повинен ідентифікуватися як реклама з дотриманням вимог цього Закону з використанням слова "реклама".

Фото: Рада Європи

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-