В Івано-Франківську презентували повстанський архів із рукописами Марка Боєслава

В Івано-Франківську презентували повстанський архів із рукописами Марка Боєслава

Фото
Укрінформ
В Івано-Франківському обласному Музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери презентували повстанський архів, який вдалося придбати з приватної колекції. Найціннішими в ньому історики вважають рукописи Марка Боєслава.

Про це в Івано-Франківську під час відкриття експозиції архіву в обласному Музеї визвольної боротьби розповів його директор, історик Ярослав Коретчук, передає кореспондент Укрінформу.

«Наш музей отримав особистий архів, який належав уродженцю нашого краю Михайлу Дяченку, якого по підпіллі УПА більше знають як Марко Боєслав та Гомін. Левова частка цього архіву, який знаходився у бідоні, це – особисті записи Михайла Дяченка, що для нас є великою цінністю. Це 10 зошитів, частина з них – його твори, які досі не опубліковані і не відомі для широкого загалу. Якби ми не придбали цей архів, вони б потрапили до іншого приватного колекціонера і залишились недоступними для громади», - переконаний Коретчук.

Читайте також: Івано-Франківському музею передали архів ОУН про допит і страту зрадників

Він зауважив, що для музею придбати архів допоміг небайдужий чоловік, який побажав залишитись не названим. Перемовини з колекціонером тривали близько двох місяців. Завершити їх, каже історик, допоміг мер Франківська Руслан Марцінків. Усі документи є у доброму стані, що дозволить науковцям провести дослідницьку роботу та оцифрувати їх.

«Ця колекція нараховує 215 різноманітних позицій. За тим, що останні брошури датуються 1950-м роком, ми припускаємо, що цей архів був законсервований у металевому бідоні в цей час і зберігався у приватних руках», - додав Коретчук.

Читайте також: Повстанський архів ОУН поповнив колекцію музею в Івано-Франківську

«Ми вже домовились про кілька видань за підсумками роботи саме з цієї колекції. Якщо деякі речі дослідникам відомі, то деякі будуть опубліковані вперше. Так ми будемо повертати їх громаді», - запевнив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

Окрім рукописів Марка Боєслава, в повстанському архіві є пропагандистські матеріали різних авторів, повстанський журнал «Чорний ліс», який редагував Боєслав, унікальні спогади командира радянських партизанів Вершигори, книги 1920-х, 30-х та 40-х років.

В Івано-Франківську презентували повстанський архів із рукописами Марка Боєслава / Фото: Ірина Дружук, Укрінформ

«Це свідчить про те, що повстанці читали різноманітну літературу, аби займатись самоосвітою, вивчати діяльність і методи ворожих середовищ. Попереду клопітка праця, аби вивчити документи», - зазначив Коретчук.

Михайло Васильович Дяченко (псевдо: Гомін, Марко Боєслав), уродженець Прикарпаття (1910 - 1952). Український військовий та політичний діяч, член Української Головної Визвольної Ради (УГВР), референт пропаганди Карпатського краю, чоловий поет УПА, ідеолог, публіцист та пропагандист українського збройного підпілля ОУН-УПА. Редактор підпільного часопису «Чорний ліс» (1947—1950). Лицар Срібного Хреста Заслуги (1948).

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-