30 тисяч соціальних послуг на рік

30 тисяч соціальних послуг на рік

Децентралізація
Укрінформ
Досвід Шишаків, що на Полтавщині, у турботі про людей поширюється Україною

Програма модернізації системи соціальної підтримки населення України, яку реалізує Міністерство соціальної політики за підтримки Світового банку, як відомо, передбачає, що основні соціальні послуги мають надаватися в територіальних громадах. Однією з найуспішніших «соціальних» громад не тільки на Полтавщині, а й в Україні є Шишацька селищна. Власне, значна частина положень самої програми модернізації була відпрацьована у цій громаді в ході пілотного проєкту, який тривав три роки.

ДРУГЕ ЖИТТЯ ЗАНЕДБАНОЇ ШКОЛИ

За вісім кілометрів від Шишаків є село Чернишівка, яке тепер територіально відноситься до колишнього райцентру. Людей тут проживає чималенько, та й у навколишніх селах ще з півтори тисячі, а єдиний соціальний об’єкт – школа – був закритий понад 30 років тому. Приміщення хоч і заросло чагарниками, та вціліло. А вже 4 вересня воно знову відкриється, уже як Центр соціальної активності.

У реставрованій закинутій школі в Чернишівці розміститься Центр соціальної активності
У реставрованій закинутій школі в Чернишівці розміститься Центр соціальної активності

- Вісім кілометрів – наче й невелика відстань, але краще все-таки мати на місці все своє, – директорка комунальної установи «Центр надання соціальних послуг населенню» Шишацької територіальної громади Світлана Васильченко запрошує до новобудови. – Ось у цьому просторому залі буде конференц-зал. Тут проходитимуть концерти, збори, тренінги, освітні заходи, працюватимуть дитячі гуртки. Ці дві кімнати займе фельдшерсько-акушерський пункт, де будуть гаряча вода й туалет. А тут розміститься перукарня. Це – швейна майстерня. Зверніть увагу: усі двері широкі, немає жодного поріжка і навіть східців перед входом. Скрізь будуть поручні. Тобто об’єкт абсолютно доступний для літніх людей і людей на інвалідних візках. Проведемо сюди Wi-Fi, а поряд із приміщенням уже обладнуємо сучасний спортивний майданчик.

За всі соціальні новації в Шишаках відповідають Наталія Завалідер (зліва) та Світлана Васильченко
За всі соціальні новації в Шишаках відповідають Наталія Завалідер (зліва) та Світлана Васильченко

Саме в Центрі соціальної активності зможуть знайти прихисток ті, хто потерпає від сімейного насилля чи переживає складний період у своєму житті. Для них відведена простора світла кімната з кухнею і санвузлом. Туди вже закуплені широкий розкладний диван, білизна, шафи, холодильник, пральна машина, мультиварка, пеленальний столик, ванночка для купання, школярський стіл… Це кризова кімната. У ній зможе перебувати один дорослий із двома дітьми протягом десяти днів. Тут вони зможуть скупатися й безплатно підстригтися, підігнати під себе одяг, яким їх забезпечать, їх оглянуть лікарі. З ними працюватиме психолог.

Реконструкція старої школи та її переобладнання у сучасний Центр соціальної активності площею майже 300 квадратних метрів тривали менше року й обійшлися у 5 мільйонів гривень. Більшу частину з них виділила агрофірма імені Довженка, меншу – місцевий бюджет. Тут працюватимуть вісім чоловік.

СОЦІАЛЬНІ ФАХІВЦІ З ДИПЛОМАМИ БАКАЛАВРІВ

При формуванні Шишацької громади до неї, за винятком одного села, увійшли всі сільради, що складали колись Шишацький район. Наразі це 14 старостинських округів, у яких проживає майже 19 тисяч громадян. Відстань від колишнього райцентру до найвіддаленіших сіл становить не більш ніж 25 кілометрів.

Це компактна територіальна одиниця, яка зберегла адміністративний потенціал колишнього райцентру і його інфраструктуру. І це один із визначальних моментів її успіху.

Та все, як відомо, вирішують кадри. І тут громаді також пощастило. У 2015 році люди довірили очолити громаду Олександру Тутці, який п’ять років до цього керував селищною радою. Олександр Іванович прийшов на посаду з уже перевіреним, надійним колективом, готовим зрушувати гори. Зміцнив його деякими фахівцями з районної держадміністрації, що мала зникнути.

Олександр Тутка: «Ми надавали чимало послуг ще до початку модернізації системи соціальної підтримки населення»

Олександр Тутка: «Під час реалізації «пілоту» ми отримали значну фінансову підтримку від державних органів влади усіх рівнів, депутатів, бізнесменів, агропідприємств, а також міжнародних організацій, таких як «U-LEAD з Європою» та Світовий банк»

- На жаль, кількість людей, які потребують соціальних послуг, з року в рік в Україні зростає, і необхідно було вносити зміни в законодавство, закріплювати в ньому позитивний досвід громад після децентралізації, – розповідає голова Шишацької ТГ Олександр Тутка. – Для відпрацювання моделі «соціальна громада» Міністерство соцполітики визначило три кращі в цьому плані громади, серед яких була й наша. Співпраця міністерства з відділом соціального забезпечення, праці та соціальних послуг селищної ради дала чудовий результат. Під час реалізації «пілоту» ми отримали значну фінансову підтримку як від державних органів влади усіх рівнів, депутатів, бізнесменів, агропідприємств, так і від міжнародних організацій, таких як «U-LEAD з Європою», Світовий банк. Окрім того, нас навчили залучати кошти, що дуже важливо (дякую школі місцевого самоврядування DISPRO). Переважно всі свої задуми реалізували на умовах співфінансування. Значну частину – завдяки участі в тих чи інших програмах, під які виділяються кошти. Тепер наш досвід поширено на всю Україну.

- А як у вас із кадрами?

- Нема проблем! Колишнім працівникам розформованих сільрад ми запропонували перекваліфікуватися на соціальних працівників. Дехто пішов навіть здобувати вищу освіту, і тепер у нас є магістри з соціальної роботи. Є також свої психологи. Забезпечили роботою перукарів і швачок, які надають безплатні послуги для вразливих категорій населення. У кожному старостинському окрузі створили фронт-офіси (віддалені робочі місця), куди мешканці звертаються для оформлення спадщини, субсидій, отримання інших видів допомоги. Загалом, у цій сфері зайнято близько 600 чоловік. Окрім того, ми зберегли й оновили всі фельдшерсько-акушерські пункти та амбулаторії практики сімейної медицини, які, на жаль, у багатьох громадах закрили як економічно невигідні, бо вони не потрапили в програму фінансування Національної служби здоров’я. У нас їх 13 (6 ФАПів з маніпуляційними кімнатами та 7 амбулаторій). Реконструкція й обладнання кожного обійшлися в 1 мільйон гривень. Зате люди отримують якісні медичні послуги. Забезпечення всіх цих медичних закладів, до яких додамо ще й Центр первинної медико-санітарної допомоги в Шишаках, практично стовідсотково ми взяли на себе. Все це – робочі місця, по-перше, а по-друге, наближення соціальних послуг до людей. Адже, як свідчить досвід, будівництво технічної інфраструктури, хоч яким би воно було важливим, не може замінити турботи про людину.

До речі, грантові програми для Шишацької ТГ пише спеціально запрошений на роботу фахівець з ученим ступенем.

ДОМАШНІЙ «КУРОРТ»

Так от, про наближення соціальних послуг до людей.

- Гляньте, без палички ходжу! – Закінчивши сеанс апаратного масажу для ніг, бадьоренько йде на вихід з Пришибського ФАПу баба Катя. – Лікарка прописала десять сеансів від артриту, а заодно ще й електропроцедури на коліна. І, ви знаєте, помогло. І на курорт не треба їздити.

Це правда. У віддаленому від райцентру селі встановлено ту саму апаратуру, що й у найкращих оздоровницях. «Найчастіше люди звертаються у ФАПи з проблемами опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, ускладненнями діабету, – говорить медсестра Тетяна Зігаренко. – А недавно курс відновлювального лікування у нас проходив чоловік після інсульту, так у нього запрацювали пальці на нозі».

До речі, «візочники», люди з особливими потребами та одинокі літні люди у Шишацькій громаді мають ще один «привілей» – їх возить соціальне таксі. Точніше, одразу два: низькопідлогові мікроавтобуси, обладнані спеціальною платформою для підйому-спуску інвалідних візків. Щоб скористатися такою послугою, треба зателефонувати у диспетчерську службу, яка формує поїздки згідно з графіком, і замовити автомобіль до медзакладу чи до якоїсь комунальної установи.

Немічних мешканців Шишацької громади обслуговують соціальні таксі
Немічних мешканців Шишацької громади обслуговують соціальні таксі

Були часи, коли соціальним таксі дітей з інвалідністю возили на реабілітацію з Шишак у Миргород за 45 кілометрів. Для багатьох це було дуже виснажливо.

- Якось медсестра з Миргорода, побачивши стан дитини в інвалідному візочку після такого переїзду, сказала, що для її здоров’я краще взагалі сидіти дома, – розповідає начальниця відділу соціального забезпечення, праці та соціальних послуг Наталія Завалідер. – Те зауваження спонукало нас терміново створювати власне реабілітаційне відділення для дітей.

Відділення, в якому сьогодні поновлюють здоров’я близько сотні хлопчиків і дівчаток, з 2017 року запрацювало на базі «Центру надання соціальних послуг населенню». Завідувачка відділенням реабілітації дітей з інвалідністю закладу Юлія Михайлова-Яненко з особливою гордістю показує сенсорний кабінет для маленьких пацієнтів із розладами аутистичного спектру. Він буквально нашпигований пристосуваннями для розвитку тактильних відчуттів особливих діток.

Завідувачка відділенням реабілітації дітей з інвалідністю «Центру надання соціальних послуг населенню» Юлія Михайлова-Яненко дуже задоволена умовами, створеними для маленьких пацієнтів з особливими потребами
Завідувачка відділенням реабілітації дітей з інвалідністю «Центру надання соціальних послуг населенню» Юлія Михайлова-Яненко дуже задоволена умовами, створеними для маленьких пацієнтів з особливими потребами

У Центрі є фізіотерапевтичні кабінети, масажний, кабінет психолога, лікувальної фізкультури, фіто- та аромотерапії. Діє соляна кімната.

Окрім того, у прокатному пункті, що розмістився тут же, можна взяти у тимчасове користування палиці, милиці, ходунки та інші пристосування. А заодно – полагодити взуття, одяг чи постригтися. Загалом, можна прийти в одне місце й одразу вирішити кілька проблем.

Наразі соціальних послуг, які можна отримати у територіальній громаді, близько 30, зокрема й паліативний догляд за тяжкохворими. Їх надають за рік в середньому близько 30 тисяч. Незабаром додасться ще дві – манікюр і медичний педикюр. Люди просять.

ЩОБ СЕЛЯНИ МАЛИ СВІЖИЙ ХЛІБ У МАГАЗИНАХ, МІСЦЕВИЙ БІЗНЕС ОТРИМАВ ПІЛЬГИ

Пенсіонерка з Пришиба Галина Степанівна Виговська прийшла до фронт-офісу старостинського округу, аби оформити субсидію на житлово-комунальні послуги. Її син з нею не проживає, але зареєстрований у неї. Раніше жінці пояснили, що в цьому випадку до заяви вона має надати довідку з місця роботи сина, тоді субсидія буде нараховуватися на реальних мешканців, і вона повернулася вже з необхідним документом.

Галина Степанівна Виговська
Галина Степанівна Виговська

- Мені тут усе дохідливо розказали, допомогли написати заяву. Я нікуди не їздила, не стояла в чергах. Усе виявилося простіше, ніж я собі думала, – розповідає задоволена пенсіонерка.

- Я сканую документи, вношу всі дані в свою базу і в електронному вигляді передаю їх у відділ соцзабезпечення селищної ради, звідки вони надходять у район, область, Міністерство соціальної політики, – розповідає фахівець соціальної роботи старостинського округу Ірина Троневська. – Це дозволяє оперативно нараховувати виплати, вносити якісь корективи. А вже при наступному зверненні людини буде ще простіше, оскільки необхідна інформація зберігається у цифровому вигляді.

- У нас усі віддалені робочі місця соціальних працівників і посадовців, зайнятих у сфері надання соціальних послуг, під’єднані до програмного комплексу «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада», яка також була апробована на Шишаччині в ході пілоту, – пояснює Наталія Завалідер. – Це система доступу до пов'язаних між собою документів на різних комп'ютерах, яку розроблено з метою наближення адмінпослуг до громад. З 1 січня цього року вартість технічного та інформаційно-консультаційного супроводу ТГ в Україні оплачує  Міністерство соціальної політики. Завдяки міністерству й Світовому банку ми також отримали потужні ноутбуки, сучасні багатофункціональні пристрої, криптомодулі та меблі.

- Шишацька громада була першою в реформуванні соціальної сфери, тому ми маємо таку підтримку з боку держави й міжнародних організацій, – додає Олександр Тутка. – Мені було навіть соромно перед колегами, коли всі п‘ять автомобілів Renault Duster, які надійшли в область за державною програмою для амбулаторій сімейної медицини та ФАПів, були передані нам. Але рішення ухвалювала комісія, яка попередньо об’їздила заклади первинної медицини Полтавщини.

Олександр Тутка
Олександр Тутка

Місцевого бюджету сільської територіальної одиниці, звісно, не вистачило б на те, щоби так підняти соціальну сферу. Своє плече громаді підставили агрофірма імені Довженка, СТОВ «Воскобійники», КСП «Нива», окремі фермери, приватна енергокомпанія ДТЕК, народний депутат від округу Олег Кулініч. Отак спільними зусиллями для громади було куплено ще й три автобуси, які доїжджають тепер до найвіддаленіших сіл, і новенький автомобіль для новоствореного підрозділу пожежної охорони, що дислокується в Михайликах й обслуговує половину території громади (інша частина залишилася під контролем державної пожежної охорони). А ставки податків для сільських підприємців удалося дещо знизити. «Бо хто ж у села возитиме хліб?» – пояснює таке рішення Олександр Тутка.

Кому не до душі Шишаччина, то це любителям легкого життя: їм своїми візитами не дають спокою фахівці з соціальної роботи. А хто прислуховується до їхніх порад, той виходить зі складних життєвих обставин. У Гоголевому, наприклад, щоб захистити матір з двома малими дітьми від впливу неблагополучної родини, староста Людмила Шабельник допомогла перебратися їй у хату, що продавалася. Поручившись за жінку, що та виплатить частинами вартість житла. А тепер допомагає їй в оформленні субсидії на тверде паливо.

Дві сім’ї з «покоління» неблагополучних завдяки турботі старости змінили спосіб життя. У їхній хатах тепер є світло й газ. І головне – діти з інтернатів до батьків повернулися!

Когось доводилося вчити правильно витрачати гроші, когось – привчати регулярно стригтися…

Так виглядає турбота про людей в окремо взятій «соціальній» громаді. І тут є чіткі відповіді на запитання скептиків децентралізації: «Як людям із села добиратися за сотню кілометрів до райцентру, щоб узяти потрібний папірець?», «Де набрати фахівців соціальної роботи у село?», «Якою може бути ефективність реабілітації у територіальній громаді, якщо в неї ні на що немає грошей?», «Про яку інклюзію в глибинці можна говорити, якщо цим немає кому там займатися?»…

Ганна Волкова, Полтава

Фото автора

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-