У День Європи на Дніпропетровщину завітала інформаційна кампанія «Я – Громада!»

У День Європи на Дніпропетровщину завітала інформаційна кампанія «Я – Громада!»

Децентралізація
Укрінформ
У День Європи на Дніпропетровщину до мешканців села Лозуватка Криворізького району завітала Всеукраїнська інформаційна кампанія «Я – Громада!», організована спільно Мінрегіоном України та Програмою «U-LEAD з Європою».

На публічний захід запросили жителів Лозуватки та наближених населених пунктів, спеціалістів з охорони здоров'я, освіти, навколишнього середовища та спорту, місцеві органи влади, журналістів, фахівців з питань децентралізації Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Програмою «U-LEAD з Європою», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Це кампанія із підвищення обізнаності населення тих населених пунктів, районів, де ще немає добровільного об’єднання, про сутність реформи, про те, які вона дає переваги, які можливості, що втрачають ті, хто зараз не об’єднується, в контексті державних субвенцій, додаткових переваг, від чого їхні керівники, які не хочуть об’єднуватися, їх відмовляють. Тобто кампанія розрахована на те, аби люди критичною масою натиснули знизу, щоб ОТГ тут таки були створені. Специфіка Криворізького району в тому, що він з усіх боків уже оточений, в тому числі й успішними, ОТГ, а сам з останніх сил опирається об’єднанню. Він нічим не гірший і не кращий, в ньому так само можуть бути досить успішні громади, але тут є небажання певної частини сільських голів втрачати насамперед свої повноваження, свій вплив на місцях і передавати його на рівень вище», - говорить радник з питань просування реформи децентралізації Програми «U-LEAD з Європою» Євген Духович.

Крім того, нинішні керівники бояться втратити екологічні податки, які сплачують ГОКи за розташування відвалів. Однак, за словами Духовича, нині ці кошти через те, що система адміністрування йде через район і не є ефективною, просто «проїдаються». ОТГ ж має можливість дофінансовувати ту чи іншу статтю витрат з інших джерел своїх доходів.

Він зауважив, що це третій захід, що проводить «Я – Громада!», і його, як і попередні, відвідало близько 150 осіб.

У «Містечку децентралізації», що розташувалося на подвір’ї Лозуватської ЗОШ №1, створили модель ідеальної ОТГ, в якій є реконструйована, згідно НУШ, школа, дитячий садочок, ЦНАП, є новий підхід до поводження з твердими побутовими відходами, сучасні стадіон, сімейна амбулаторія, Будинок культури. У кожному з наметів можна було отримати тематичну інформацію, експертні поради. Тут точилися дискусії, інтерактивні ігри, для дітей – розваги та квест, завдяки якому вони більше дізнавалися про децентралізацію й могли розповісти про її переваги своїм батькам.

Потужним десантом сюди прибули експерти Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування разом з представниками молодіжних рад ОТГ Дніпропетровщини, які в сусідній Софіївській ОТГ провели стратегічну сесію щодо розвитку своїх громад, враховуючи європейське спрямування.

Голова Криворізької райдержадміністрації Сергій Нагайченко віддав належне директору Дніпропетровського ЦРМС Олені Тертишній, яка наполегливо й цілеспрямовано докладає зусиль, аби в районі, що довірений йому керувати, почали відбуватися зміни в об’єднаних громадах.

Представляючи молодіжний десант, Олена Тертишна зазначила, що це та молодь, яка живе і працює в громадах і яка жодного разу не пожалкувала, що їхні батьки прийняли рішення про створення об’єднаної громади. Кожен з них розповів про досягнення, які мають їхні громади.

Так, Криничанська ОТГ нещодавно підписала меморандум про співпрацю з муніципалітетом зі Словенії, Піщанська ОТГ, вигравши конкурс Програми «U-LEAD з Європою», будує інтегровану систему ЦНАП, де центральний офіс розташовуватиметься у Меліоративному старостинському окрузі, а відділення ЦНАПу – по всій громаді. Новоолександрівська ОТГ, що за три роки існування є лідером у багатьох напрямках, створила 10 інфраструктурних об’єктів, які раніше не працювали, власний некомерційний центр розвитку медицини, а нині будує Молодіжний центр. Могилівська ОТГ пишається створеними сільськогосподарськими кооперативами – «Перший ягідний кооператив «Сок» та молочний. І підтримує їх засновників – місцевих підприємців, завдяки прийнятій місцевій програмі підтримки фермерського руху. Громада нині дотує фермерські проекти, допомагає купувати холодильну техніку, співфінансуванням створює спеціалізовані об’єкти. У Межиріцькій ОТГ масштабно розвивають зелений туризм. Староста Булахівського старостинського округу Ірина Гузь розробила міжнародний туристичний проект, який поєднає Україну з Афінами.

Читайте також: Негода розкритикував Одеську облраду за зволікання з формуванням ОТГ

Як відзначив голова Вакулівської ОТГ Артур Шевцов, їхня громада першою в Україні зареєструвала свій статут.

«Це було не просто, тому що на той час ще не було законодавчої бази, адже спершу створювалися об’єднані громади, а вже потім Верховна Рада створювала законодавство. Ми озброювалися знаннями з Інтернету, допомагали нам створювати статут фахівці швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, експерти Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування. І дійсно у Мін'юсті наш статут зареєстрований за номером один. Цей документ, разом із розробленою Стратегією розвитку громади, є головним у зацікавленні інвесторів та грантодавців», - пояснює Шевцов.

Директор Дніпропетровського ЦРМС зауважила, що за Перспективним планом формування спроможних територій громад у Криворізькому районі запропоновано утворення двох – Лозівської і Новопільської. Але «Закон про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачає ті моделі, які найбільше сподобаються мешканцям. Тому якщо люди запропонують створення трьох, чотирьох ОТГ, зміни до Перспективного плану, звичайно, будуть внесені.

Під час обговорень, дискусій, що неодноразово проводилися у Криворізькому районі Дніпропетровським ЦРМС, лунала ініціатива щодо створення Софіївської ОТГ, де Софіївська селищна рада пропонувала п’ятьом своїм сусідам утворити ОТГ. Була ініціатива Червонянської сільської ради, яка звернулася до Глеюватської сільської ради. Було кілька спроб у створенні Лозуватської ОТГ. Але перебіг обставин в районі не завершив цей процес.

«Ми дуже розраховуємо, що після сьогоднішнього заходу, коли сюди завітав Всеукраїнський тур «Я – Громада!», рішення буде позитивним», - сподівається директор Дніпропетровського ЦРМС.

Серед об’єктивних причин, що гальмують процес об’єднання, Тертишна назвала невпевненість селищних і сільських голів стосовно того, що об’єднання принесе їм позитивні результати. Громади, маючи 20 мільйонів гривень доходу від екологічного податку, що сплачують їм промислові підприємства Криворізького басейну, не вважають, що їм потрібно більше. Хоча в області є чимало прикладів, де громади після децентралізації збільшили бюджети до 200 і 300 мільйонів гривень.

Сільський голова Лозуватки Віктор Ареф’єв зізнається, що депутати його ради одні з перших у районі в 2015 році прийняли рішення про створення об’єднаної громади, провели громадські слухання, де отримали підтримку місцевого населення.

«Ми зверталися до наших сусідів, у три сільські ради, але, на жаль, відповідь була негативна. Через два роки зверталися ще. Але люди побоювалися, що вся соціальна сфера буде, на їх думку, сконцентрована лише в Лозуватці, навіть дехто передбачав, що повністю буде припинено сполучення між тими населеними пунктами і Кривим Рогом. Ми були готові підписати меморандум з місцевими депутатами, де пропишемо, яка частка бюджету буде вкладатися в їхню соціальну сферу. Та поки що на нашу пропозицію не пристали», - зазначив Ареф’єв.

Він переконаний, що, маючи потужну інфраструктуру, бюджет, земельні ресурси та кадри, Лозуватка має всі перспективи стати центром однієї з ОТГ.

Певні домовленості про створення ОТГ Лозуватська сільська рада вже мала з однією з сільрад, але з нею не було спільних меж, а Червонянська сільська рада, що виявилась проміжною, була категорично проти. На жаль, її керівництво проігнорувало й запрошення на Всеукраїнську інформаційну кампанію «Я – Громада!».

«На черговій сесії знову будемо ставити це питання й ініціювати створення ОТГ, але цього разу ми не будемо йти в ті сільські ради, а будемо зустрічатися з людьми, розповідатимемо їм, що таке об’єднана територіальна громада, а також заохочуватимемо громадян до змін», - пояснює селищний голова.

Як повідомила піар-менеджер проекту «Я-громада» Наталія Крамар, наступний етап всеукраїнської інформаційної кампанії «Я-Громада!» відбудеться у Доманівці та Краснопіллі Миколаївської області.

За п'ять років реформи децентралізації в Україні створено 899 ОТГ, в тому числі за останній місяць - 11 нових, нині призначені вибори в 66 громадах.

Як повідомляв Укрінформ, Всеукраїнська інформаційна кампанія «Я – Громада!» охопить 39 населених пунктів у різних областях України. Вона має на меті інформувати населення про реформу децентралізації та її аспекти, зокрема, у сфері освіти та охорони здоров'я, підвищити обізнаність громадськості щодо її сутності, продемонструвавши найкращі практики вже існуючих об'єднаних територіальних громад.

Програма «U-LEAD з Європою» фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами - Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею і Швецією і підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Микола Мякшиков

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-