ОТГ Миколаївщини вчилися, як поповнювати свої бюджети за рахунок землі

ОТГ Миколаївщини вчилися, як поповнювати свої бюджети за рахунок землі

Децентралізація
Укрінформ
Чи можуть об’єднані територіальні громади поповнювати свої бюджети за допомогою продажу земельних ділянок різноманітного призначення, як на базі ОТГ провести земельний аукціон, і що таке просторове планування?

Щоб представники громад змогли отримати відповіді на ці питання, поставлені перед ними реформою децентралізації, Миколаївський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, організував семінар «Школа просторового планування. Сесія з управління земельними ресурсами ОТГ», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«З 1 січня цього року в Україні сталися зміни як в земельному, так і в архітектурному законодавстві. Зокрема, йдеться про розширення повноважень органів місцевого самоврядування в плані управління земельними ресурсами. У них з'явилася можливість більш ефективно ними управляти і отримувати додаткові надходження до бюджетів своїх громад. Але додаткові повноваження це не лише можливості, а й відповідальність. Отож наше завдання донести до ОТГ, як правильно цим всім скористатися, щоб отримати користь», - зазначила радник з просторового планування Волинського ЦРМС Катерина Степчук.

Як відомо, ще у минулому році держава розширила повноваження ОТГ, забезпечивши законодавчу можливість передачі їм земель державної власності сільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів. «Багато громад вже скористалося цим, але наразі цей процес ще триває. Отож на сьогоднішньому семінарі ми будемо обговорювати, з якими питаннями зіткнулися громади на цьому етапі і з якими органами влади у них виникає найбільше проблем», - наголосила Степчук.

За її словами, наступною частиною реформи децентралізації в земельній сфері є закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який введений в дію з початку 2019 року.

Відповідно до нього, громадам передаються земельні ресурси, які залишилися після колишніх колгоспів, тобто йдеться про земельні паї, які з різних причин не були розподіленими чи витребуваними. «Ми детально проаналізуємо цей закон, бо тут є чимало моментів, які представники ОТГ мають засвоїти, щоб потім ефективно управляти цією землею. Закон передбачає навіть можливість обміну земельними ділянками між громадами», - сказала експерт.

Читайте також: "Гендерний" бюджет по-шведськи: на Вінниччині переймають досвід

Актуальним на сьогодні є й питання проведення ОТГ земельних аукціонів. Зокрема, йдеться як про продаж земель сільгосппризначення, так і комерційного та житлового будівництва тощо. Щоправда, Миколаївщина наразі ще не може похвалитися цим напрямком роботи, а ось Княгининівська ОТГ на Волині ще у 2018 році продала з аукціонів землі на 5 мільйонів гривень. Це значний додатковий ресурс до бюджету громади, і в цьому напрямку треба працювати й іншим.

Учасників семінару у Миколаєві також ознайомили з основними напрямками просторового планування та змінами, що сталися останнім часом в державних будівельних нормах. Зокрема, йдеться про таку організацію територій, яка має не лише забезпечити комфортне проживання мешканців нинішньої громади, а й виконання цілей сталого розвитку. Іншими словами, ОТГ мають настільки раціонально спланувати розвиток своїх територій, щоб не тільки їм, а й наступним поколінням було комфортно і приємно тут жити.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Алла Мірошниченко

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-