У Херсоні говорили про спротив реформі представників місцевої влади

У Херсоні говорили про спротив реформі представників місцевої влади

Децентралізація
Укрінформ
У Херсоні у вівторок за участі голів об'єднаних територіальних громад (ОТГ) області та журналістів відбувся захід "Децентралізація очима громадськості: досвід, наступні кроки, перспективи".

Захід пройшов в Херсонському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Що відбувається зараз з об'єднанням (територіальних громад в області - ред.)... Ви бачите, що уповільнився темп створення нових громад - тобто, якщо ми в 2016 році об'єднали 11 громад, в 2017 році - 14, то зараз ми ледве виходимо на 5. Це говорить про те, що все-таки є певні фактори, які впливають сьогодні на добровільне об'єднання територіальних громад... Якщо три роки тому нам дуже старанно заважали районні ради, то зараз ми дуже і дуже відчуваємо спротив районних державних адміністрацій", - розповіла у виступі на заході директор Херсонського Центру розвитку місцевого самоврядування Оксана Сілюкова.

За її словами, наразі в області у семи районах ще не створено жодної ОТГ. "І це один з найвищих показників по всій Україні", - зазначила вона.

Як зауважила Сілюкова, зафіксовано навіть факт, коли голова однієї із РДА області їздив сільськими радами і налаштовував сільських голів не об'єднуватися в ОТГ із районним центром. "Це явний, скажімо так, спротив. Є і прихований спротив, коли просто дають гроші необ'єднаним громадам за умови, що вони не будуть об'єднуватись, і якомога довше залишатимуться необ'єднаними, створюючи цим самим умови для функціонування районних державних адміністрацій", - повідомила директор Херсонського ЦРМС.

Є проблема зі створенням ОТГ у двох приморських курортних районах області - Генічеському та Скадовському. Там теж не створено жодної ОТГ. "І там прогнозувати їх створення ми навіть не беремося, тому що дуже серйозний вплив з боку аграрної еліти (цих районів - ред.), і з боку місцевої влади. Я думаю, скоріш за все, це буде вже примусове адміністративне об'єднання", - наголосила Сілюкова.

Не виявляють бажання об'єднуватись в ОТГ і деякі селищні ради та їхнє керівництво.

Разом з тим, окремі з присутніх на заході керівників територіальних громад області у своїх виступах і репліках були більш категоричними у висловлюваннях щодо данного спротиву чи небажання об'єднуватись в ОТГ - це звичайнісінький саботаж державної політики щодо децентралізації. І держава тут повинна вживати відповідних заходів.

У виступах, зокрема, зазначалося, що наразі у цьому питанні спостерігається повна безкарність тих керівників, які чинять спротив створенню ОТГ. Жодного керівника району за спротив децентралізації ще не звільнено з посади.

Читайте також: Локницька ОТГ на Рівненщині представила менеджмент своєї успішності

Шкодить процесу децентралізації також ще одна невирішена на державному рівні проблема - реформування районів, де вже фактично відбулася децентралізація. "Херсонська область має кілька районів, які майже повністю покриті об'єднаними територіальними громадами. Але досі не вирішено питання щодо дублювання функцій об'єднаних територіальних громад і районних державних адміністрацій. І чим швидше буде вирішено це питання на державному рівні, тим швидші темпи реформи ми будемо мати", - наголосила директор Херсонського ЦРМС.

Під час зустрічі було піднято й інші актуальні питання життєдіяльності об'єднаних територіальних громад області. Зокрема, голова Чаплинської селищної ОТГ Олексій Фаустов наголосив, що для потреб первинної медичної ланки прийшло коштів у район на 20% менше ніж потрібно, і керівник райради вже повідомив йому, що Чаплинська ОТГ має компенсувати цю нестачу коштів. "Але де ці кошти брати? Ми ж не бездонна діжка!", - зазначив керівник ОТГ. 

На відсутності лікарів в медзакладах ОТГ акцентував голова Музиківської сільської ОТГ Білозерського району Олександр Лейбзон. "Ми маємо (в Музиківській ОТГ - ред.) класну амбулаторію, але ми не маємо лікарів", - повідомив Лейбзон. Антоніну Чередник, голову Білозерської селищної ОТГ, у свою чергу, хвилює питання відсутності для селищ міського типу інфраструктурної субвенції, яку отримують села, що входять в ОТГ.

Як же просуватиметься у подальшому реформа децентралізації на Херсонщині? "Ситуація залишається по області, скажімо так, не дуже райдужною. Але реформа крокує, і, думаю, що все ж таки буде створено в області (у 2018 році - ред.) принаймні ще 6-7 об'єднаних територіальних громад", - вважає директор Херсонського ЦРМС Оксана Сілюкова.

Вона повідомила, що в області з 2015 року вже сформовано 32 ОТГ. "Сьогодні я отримала інформацію, що майже сформована Козацька ОТГ -  Козацьке з Веселим об'єднуються у Бериславському районі. Тобто, вже 33 ОТГ. 27 з них вже пройшли процедуру перших виборів. 5 місцевих рад у нас зараз знаходяться на завершальному етапі об'єднання. За умови визнання цих громад населення ОТГ в нашій області буде майже 27% від населення області, тобто 278 тис. 347 осіб", - зазначила Сілюкова.

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Херсонський ЦРМС

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-