РПР закликає ЦВК призначити перші вибори у майже 100 тергромадах

РПР закликає ЦВК призначити перші вибори у майже 100 тергромадах

Децентралізація
Укрінформ
Коаліція провідних громадських організацій та експертів "Реанімаційний пакет реформ" закликала Центрвиборчком призначити перші вибори у майже 100 об'єднаних територіальних громадах. 

Про це йдеться у зверненні Реанімаційного пакету реформ, оприлюдненому на сайті Децентралізація.

"Упродовж чотирьох років з моменту старту реформи місцевого самоврядування Україна показувала успіхи та надвисокі темпи впровадження децентралізаційних змін у державі, передусім шляхом створення спроможних об’єднаних територіальних громад.  В Україні вже створено 705 ОТГ. Додатково очікують на призначення перших виборів у близько 100 громадах, де проживає 1 мільйон громадян. ...Коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ вимагає від Центральної виборчої комісії: діяти у суворій відповідності до Конституції та законів України, адже, прийнявши 9 серпня Постанову №122, ЦВК вийшла за межі власних повноважень, що є порушенням статті 19 Конституції України; призначити вибори в об'єднаних територіальних громадах, щодо яких обласні державні адміністрації надіслали відповідні звернення", - йдеться у зверненні.

В РПР зазначили, що призначення виборів Центральною виборчою комісією – завершальний етап формування спроможних громад. 9 серпня 2018 року Центральна виборча комісія прийняла Постанову №122, якою фактично призупинила розгляд питання призначення перших і додаткових місцевих виборів в ОТГ. Таким рішенням ЦВК заблокувала подальший процес становлення спроможних територіальних громад.

ЦВК звернулося до Комітету ВР з правової політики та правосуддя щодо надання роз’яснень стосовно законодавчого регулювання організації і порядку проведення референдумів в Україні, а також можливості призначення перших і додаткових місцевих виборів в ОТГ без проведення місцевого референдуму. 

Таку позицію Центрвиборчкому в РПР називають незрозумілою, адже, відповідно до Закону «Про комітети Верховної Ради України», навіть якщо комітет надасть таке роз’яснення, воно не матиме статусу офіційного тлумачення.

Зазначається, що  ЦВК аргументує свою позицію, посилаючись на статтю 6 Закону «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», який втратив чинність в 2012 році. 

Водночас, як зазначено у зверненні,  відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», рішення щодо об’єднання приймається місцевими радами або шляхом проведення місцевого референдуму. Відсутність законодавства щодо місцевих референдумів жодним чином не позбавляє права громади приймати рішення про об’єднання на сесіях місцевих рад. 

Читайте також: ЦВК і частина ОДА заблокували децентралізацію - експерт

"Таким чином, сьогодні відсутні правові перешкоди для призначення перших та додаткових виборів в об’єднаних територіальних громадах", - наголошують у РПР.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про місцеві вибори», перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня їх проведення. Враховуючи норми Бюджетного кодексу України, щоб об’єднані територіальні громади отримали прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом, ЦВК повинна призначити вибори в останню неділю жовтня і прийняти відповідне рішення не пізніше 17 серпня 2018 року.

Як повідомляв Укрінформ, низка обласних держадміністрацій, а також рішення ЦВК від 9 серпня блокують подальший процес децентралізації в Україні. Зокрема, у Київській області, за повідомленням РПР, фактично зупинили процес створення по 16 ОТГ, у Сумській - 2 ОТГ, в Одеській - 3 ОТГ,  Закарпатській - 6 ОТГ. Усі ці ОТГ заблоковані на етапі надання облдержадміністраціями висновку щодо відповідності проектів рішень про об'єднання Конституції та законам України, або на етапі направлення остаточних рішень громад про об'єднання до ЦВК щодо призначення перших виборів в ОТГ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-