На Донеччині ділилися досвідом створення Центрів безпеки в ОТГ

На Донеччині ділилися досвідом створення Центрів безпеки в ОТГ

Децентралізація
Укрінформ
Представники об’єднаних громад Дніпропетровської області відвідали Донеччину з метою вивчення досвіду створення та діяльності Центрів безпеки громадян.

Візит організований за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» силами Донецького та Дніпропетровського Центрів розвитку місцевого самоврядування. 

“Саме в Донецькій області в рамках підписаного меморандуму між Державною службою з надзвичайних ситуацій та облдержадміністрацією розпочалася реалізація пілотного проекту зі створення Центрів безпеки в об’єднаних громадах. Наразі їх уже шість, отже, регіону є чим поділитися з колегами з інших областей”, - зазначає Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.

В рамках реформи децентралізації громади самостійно можуть обирати формат утворення Центру безпеки із залученням фінансового ресурсу з обласного бюджету. Перший варіант – посилення матеріально-технічної бази діючої пожежної частини, завдяки чому зростає якість послуг у сфері безпеки. Другий варіант – створення нових Центрів безпеки як самостійних підрозділів та комунальних закладів у тих громадах, де раніше не було своєї пожежної команди. Обидва варіанти присутні в ОТГ Донецької області і з ними мали можливість познайомитися учасники навчальної поїздки.

Знайомство з Донеччиною розпочалося з офісу Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування. Про стан децентралізації в регіоні  гостям розповів Артем Вівдич, директор Донецького ЦРМС, та Ірина Фролова, начальник обласного управління з впровадження реформ. Далі відбулася презентація обласної програми зі створення Центрів безпеки громадян.

Олексій Мареченков, представник Краматорського відділу ДСНС України розповів про причини відкриття Центрів безпеки в Донецькій області з урахуванням потужної техносфери, познайомив з програмою створення нових об’єктів на період до 2020 року, типовою структурою місцевого пожежно-рятувального підрозділу, схемою приміщення, складовими створення Центру безпеки. Під час спілкування обговорили можливі шляхи економії, куди можна віднести не лише закупівлю матеріалів чи техніки через систему Prozorro, але й подальше розміщення на базі Центру безпеки підрозділу поліції та швидкої медичної допомоги.

Познайомитися з роботою Центрів безпеки представники Дніпропетровщини відправилися в Лиманську та Миколаївську міські ОТГ. 

Лиманська ОТГ взагалі стала першою громадою в Україні, де в 2016 році відкрили Центр безпеки. Місто розділене залізницею на дві частини, переїхати з однієї в іншу займає багато часу, а під час надзвичайних ситуації, особливо пожеж, кожна хвилина дорогоцінна. Саме тому тут вирішили збудувати Центр безпеки в південній частині, тому що пожежна частина ДСНС знаходиться в північній.  За словами Юрія Драча, першого заступника  Лиманського міського голови, на будівництво та матеріально-технічне оснащення Центру безпеки пішло 5,2 млн грн з обласного бюджету. Подальше утримання (на зарплату та паливо) лягає на плечі міського бюджету, це близько 2 млн грн за рік.  Центру безпеки вдається розвиватися та купувати додаткове оснащення, наприклад, для усунення наслідків негоди, витрачаючи на це не тільки кошти ОТГ, але й додатковий донорський ресурс завдяки участі в грантових програмах. 

Оскільки до складу делегації увійшли спеціаліста громад, які займаються питаннями цивільного захисту населення, їх насамперед цікавила безпосередня робота Центру безпеки, статутні документи, проектні рішення та інші специфічні сторони безпекових «будинків».

У Миколаївській ОТГ Центр безпеки відкритий за іншим принципом. Тут не стали будувати новий об’єкт, а майже 7 млн грн з обласного бюджету пішли на капремонт та посилення потужності діючої пожежної частини. Екскурсію для гостей провів Сергій Павленко, заступник Миколаївського міського голови. На його думку, саме такий підхід – допомога пожежно-рятувальній частині ДСНС -  більш  виважений та економічно обгрунтований. Похизувався підрозділ і власною технікою – таких пожежних автівок, як на Донеччині, у дніпропетровських громад нема. Це засвідчили усі учасники навчальної поїздки. 

Олександр Дейнеко, начальник відділу Слобожанської селищної ОТГ, приїхав у Донецьку область познайомитися з досвідом будівництва Центрів безпеки.

«В нашій громаді Центр безпеки будемо будувати за власні кошти, на будівництво та оснащення передбачили 2,5 млн грн. Зокрема для мене було цікавим, як налагоджена взаємодія з органами ДСНС, реагування на виклики, специфікація роботи,  організація побуту рятувальників під час несення варти», - ділиться враженнями Олександр Дейнеко. 

Він каже, що Центр безпеки в їхній громаді вирішили будувати в селі Степове, яке знаходиться на значній відстані від пожежної частини, а відсутність централізованого водопостачання в аграрному центрі ускладнює гасіння пожеж. 

Роман Гузенко з Раївської сільської громади розповів, що в їх ОТГ вже відбувається будівництво Центру безпеки, отже, він приїхав з’ясувати, як такі об’єкти працюють в Донецькій області, щоб урахувати досвід та уникати можливих проблем чи помилок. Технікою, якою користуються рятувальники в Донецькій області, також був вражений. Для їх громади свою техніку передасть пожежна частина ДСНС, яка купить собі нову. Але й такому в громаді радіють, бо 45 населених пунктів будуть забезпечені послугами з безпеки.

Галина Усик, голова Гречаноподівської сільської ОТГ, уже була в Донецькій області на відкритті в Лимані Центру безпеки, а тепер приїхала подивитися,  як він працює, чи виправдовує витрати,  які аспекти треба врахувати при відкритті в своїй громаді такого об’єкту.

«Подивившись на різні моделі роботи Центрів безпеки, ми зможемо обрати найзручніші для потреб своєї  громади, повчитися у колег, як правильно це зробити. На будівництво подібного об’єкту в нашій громаді 4 млн грн виділяють з обласного бюджету. Широківська пожежна частина до віддалених сіл їде більше нормованого часу, а з відкриттям Центру безпеки реагувати на надзвичайні ситуації громада буде швидше», - зазначає Галина Усик.

 Під час перебування в Донецькій області гості ознайомилися не тільки з Центрами безпеки громадян, але й мали можливість поспілкуватися з представниками місцевої влади, обмінятися досвідом організації роботи, спілкування з настирливими активістами, можливостями надання послуг для населення. В Лиманській ОТГ для Центру адміністративних послуг  якраз встановлювали обладнання для електронної черги, закуплене за кошти ПРООН. Щодня тут обслуговують до 120 відвідувачів, електронна черга та банківський термінал самообслуговування значно покращить якість надання послуг, зазначили в громаді.

Читайте також: На Дніпропетровщині посилюватимуть правову спроможність громад

В Миколаївській ОТГ раніше не було Центру адміністративних послуг. Його розмістили разом з відкритим соціальним офісом у новому приміщенні, реконструкція якого відбулася в рамках програми ПРООН за кошти уряду Японії. Тут скоро відкриється зал для урочистого одруження молодят, розміститься рада ветеранів.  А найголовніше  - мешканці громади можуть отримувати послугу в сучасних комфортних умовах. Такі об’єкти також вразили гостей з Дніпропетровської області. 

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Донецький ЦРМС

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-