Медичні послуги на рівні громади: як це працює

Медичні послуги на рівні громади: як це працює

Децентралізація
845
Ukrinform
В рамках XVI Форуму Мережі вільних місцевих політиків на Херсонщині говорили про медичні послуги в  громадах.

У Херсоні пройшов XVI Форум Мережі вільних місцевих політиків на тему: «Медичні послуги на рівні громади». Учасниками форуму стали місцеві політики з 15 регіонів країни - депутати місцевих рад, голови громад, службовці виконавчих органів влади, журналісти та громадські діячі. Херсонську область представляло 11 учасників, в тому числі і голови ОТГ. 

Організаторами заходу виступила громадська організація «Центр громадянських ініціатив (ЦЕГРІН)» за підтримки представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні у співпраці з Херсонським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». 

Чому саме Херсонщина стала платформою для такого заходу, пояснила Беате Апельт, керівник представництва фонду Наумана в Україні. 

“Ми один з фондів, який займається політичною освітою, сфера місцевого самоврядування одна з найважливіших в нашій співпраці з ГО «ЦЕГРІН». Наша співпраця почалась 8 років тому. На кожному місці ми обираємо важливу сферу для політиків та людей, в Херсоні це медицина”, - зазначила вона. 

Розпочався захід з виступу Віктора Короленка, директора Департамент охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації, який на прикладі Херсонщині розповів про реформу надання медпослуг. 

“У Херсонській області на сьогодні створено 27 об’єднаних територіальних громад і, звичайно питання надання якісних медичних послуг потребує належного врегулювання.  Три роки тому в області розпочали процес, що має на меті забезпечити своєчасність, якість та доступність хворого при транспортуванні, і створили Єдину диспетчерську, яка повністю комп’ютеризована і забезпечена всім необхідним”, -  зазначив директор ДОЗ ХОДА Віктор Короленко. 

За його словами, всі населені пункти області підключені до єдиної системи і є можливість відстежувати автомобілі екстреної допомоги в режимі реального часу. Виклик може зробити будь-хто швидко та просто. 

Учасники форуму в перший день відвідали комунальний заклад «Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Херсонської обласної ради, що обладнаний сучасною технікою та серверами; заклад охорони здоров’я Дар’ївської сільської ради, де вже є можливість підписати електронну декларацію з лікарем; а також прогресивний заклад охорони здоров’я Музиківської ОТГ на чолі з справжнім лідером та головою громади Олександром Лейбзоном. 

Наступні дні на учасників чекали виступи спікерів, які доповідали про на найбільш актуальні теми, що стосуються реформи надання медичних послуг в Україні. Голова Музиківської ОТГ розповів про те, що на даний момент громада уклала договори з Херсонськими медичними закладами, щоб жителі громади могли отримувати оперативно та якісно невідкладну допомогу. 

“Коли ми були ще в складі Білозерського району, нам доводилось доставляти хворих до місцевого медичного закладу, а до Херсона нам добиратись набагато швидше”, - зазначив під час виступу Лейбзон. 

Олена Хитрова, експерт міжнародних програм з трансформації охорони здоров’я USAID, U-LEAD і МФ “Відродження” (Харків), розповіла про основні зміни, що чекають на заклади охорони здоров’я та громадян. 

“Уже з 1 липня 2018 року почнеться закупка послуг первинної медичної допомоги за договорами з Національною службою здоров’я України. Для реалізації проекту була створена електронна система охорони здоров’я, на якій вже доступні реєстри для пацієнтів, лікарів і медичних закладів”, - зазначила вона. 

За словами експерта, публічний перелік кількості та видів послуг, що закуплятимуться на рік,  буде розміщено на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Всі заклади, що уклали договір із НСЗУ,  мають на відповідних ресурсах також розміщувати інформацію про обсяг послуг, який у нього закупила держава і обсяг уже наданих упродовж року послуг. За запропонованою системою пацієнт зможе спостерігати, які послуги можуть бути використані у закладі, до якого він звертається. 

Читайте також: У Шахівській ОТГ на Донеччині обговорили перспективи малого бізнесу

Христина Пак, консультант з управління субпроектом Світового Банку у Департаменті охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації під час скайп-конференції з учасниками 16-го Форуму визначила основні напрями фінансування реформи міжнародними організаціями, серед них: 1. Закупівля обладнання. 2. Впровадження електронної системи. 3. Навчання медичних працівників. 4. Навчання громадян. 

Пак також пояснила зацікавленість міжнародних організаціями у реформуванні сфери охорони здоров’я. 

“Міжнародні організації позитивно ставляться до реформи охорони здоров’я, адже зміна методу надання послуг, зміна фінансування й створення нових законів відображатимують конкретні результати. Основним показником вимірювання результативності є якість надання медичної допомоги, яка вимірюється індексом якості здоров’я”, - підкреслила  вона. 

Форум традиційно завершиться підготовкою Резолюції з рекомендаціями учасників на адресу парламенту, ЦОВВ, ОМС. 

Тези,  зазначені в Резолюції: Для ОМС - запровадити місцеві програми з промоції здорового способу життя із залученням НУО та навчальні програми для медиків щодо ведення медичної підприємницької діяльності; МОЗ України координувати свої дії з МОН та Мінспорту та молоді щодо впровадження національної програми "Здоров'я нації" та наповнення навчальної шкільної програми; Регіональним органам влади (обласні ради та адміністрації) - затвердити перелік закладів охорони здоров'я другого та третього рівнів з врахуванням реальних потреб; впроваджувати вітчизняні медичні інформаційні системи на конкурентних засадах. 

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Херсонський ЦРМС

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-