Собака спецпризначення, або Цукерки для Річі

Собака спецпризначення, або Цукерки для Річі

1704
Ukrinform
Річі не раз брав участь у бойових операціях на Сході України, у затриманні злочинців, пошуку зниклих осіб, захованої зброї та вибухівки

Рівно 230 років тому, узимку 1788-го, Бонапарт Наполеон писав одному зі своїх командувачів у Єгипті: «В Олександрії повинно бути безліч собак, які здатні нести добру службу на ваших заставах». Таким чином, перша згадка про службових собак належить, імовірно, саме до цього періоду.

А 110 років тому службових собак уперше почали застосовувати поліцейські підрозділи бельгійського міста Брюгге. І були це тутешні вівчарки.

Про будні і свята представника цієї породи, який попри свій юний вік уже дістався висот «собачої служби», - розповідь кореспондента Укрінформу з Тернополя.

СОБАКА СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

Здавалося, він біг просто на мене. Чорний клубок за метрів сто щосекунди наближався, залишаючи по собі стовп здійнятого снігу. Він летів, мов куля з двома блискучими цятками, які швидко збільшувалися, перетворюючись на два глибоких очища.

– Не переживайте, він зараз зупиниться. - заспокоїв молодший інспектор-кінолог, старший сержант поліції Тернопільського кінологічного центру Микола Крайник. І дійсно, різкий жест рукою - і собака, буквально за два-три метри від нас раптово зупинився, мов укопаний.

Це – Річі, собака особливого призначення, породистий бойовий пес і, водночас, бажаний об’єкт для спільних селфі під час різноманітних показових акцій у Тернополі, де він демонструє своє вміння робити те, що йому дано природою і дресируванням.

- Нам його принесли зовсім маленького, мав 1,5 місяця, - каже Микола Крайник, тримаючи за поводок свого підопічного. – Спочатку ним займався мій колега – Володар Машталєр, а потім я, - додав кінолог.

- Цікаво, яким би виглядало «досьє» Річі, скажімо, за аналогом із тим, про яке ми дізнавалися із відомого кіносеріалу 70-х років, - звертаюсь до свого співбесідника.

І він, усміхаючись, лаконічно розповів про свого улюбленця – Річі.

- ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Середнього росту, сильний і з хорошою мускулатурою та міцною тілобудовою. Висота у загривку до 65 см. Довжина корпусу перевершує висоту приблизно на 10%, вага – 45 кг. Голова клиноподібна, між вухами помірно широка. Лоб при огляді спереду і збоку трохи опуклий. Верхня і нижня щелепи сильно розвинені. Спинка носа пряма, губи сухі, щільно прилеглі, темного кольору. Мочка носа чорна. Очі середнього розміру, темні, мигдалеподібні. Вуха стоячі, однаково спрямовані. Шия сильна, з хорошою мускулатурою. Спина міцна, сильна, з добре розвинутою мускулатурою. Груди помірно широкі. Кінцівки прямі, абсолютно паралельні. Лапи округлі, добре зібрані і склеписті, подушечки жорсткі, але не крихкі. Кігті міцні і темного кольору. Темперамент. Собака урівноважений, з міцними нервами, упевнений в собі, абсолютно відкритий, уважний і керований. Поведінка - у зв’язках, що ганьблять статус породи – не помічений.

Ось таким вийшов зі слів кінолога Миколи Крайника «службовий портрет» Річі.

КОЛИ СОБАЧИЙ НІС ЕФЕКТИВНІШИЙ ЗА ДЕТЕКТОР

- А почалася його служба з проходження навчання у Житомирському кінологічному центрі. Там Річі отримав відповідний сертифікат і потім приступив до того, чого навчили його, а ми продовжуємо дресирувати тут, в Тернополі, - каже Микола Крайник. - А спектр завдань досить широкий. Це і пошуки наркотиків, вибухових речовин, зброї, боєприпасів, валюти, інших видів контрабанди.

- Тобто, це ті ділянки, де Річі працює набагато ефективніше за технічні детектори?

- Так, але ми завжди пам’ятаємо, що хоча Річі - спецiально підготований собака і дехто порівнює його з цiнним, надчутливим приладом, це не «технiчний засіб», не машина, а жива iстота зі своїми фiзiологiчними та емоцiйними потребами. Тому для того, щоб він працював із максимальною вiддачею, Річі, як і кожен службовий пес, повинен отримувати життєво необхiдний збалансований корм, вiдпочинок, догляд і тренування, - розповідає молодший інспектор-кінолог Микола Крайник.

ВІД АТО – ДО ЗАТРИМАННЯ ЗЛОЧИНЦІВ, ПОШУКУ ВИБУХІВКИ І ЗНИКЛИХ ЛЮДЕЙ

Отже, діапазон «діяльності» Річі - досить широкий – від участі в бойових операціях на Сході України, до затримання злочинців, пошуків зниклих осіб, захованої зброї та вибухівки.

- Кілька разів Річі був у зоні бойових дій. Успішно «відпрацьовував» завдання, про які детально не маю права говорити. Скажу лише, що Річі брав участь у понад 20 різнопланових операціях. І завжди справлявся з тим, що від нього вимагалось. У Річі гострий нюх, тонкий слух, хороший зiр, він швидко бігає, витривалий і спритний. Тобто, має ті якості, які допомагають йому успішно служити в бойових умовах. Успішно працювали у Сєверодонецьку на блок-постах, у Сватовому, Лисичанську. Спав собака разом із солдатами у бліндажах, ділив з ними, як кажуть, «весь тягар військової служби». Навіть був такий один випадок, що до нас із місцевої поліції хлопці звернулися з проханням допомогти відшукати пенсіонерку, яка зникла кілька днів тому. І Річі з цим справився на відмінно», - розповідає Микола Крайник.

А ще в Тернополі Річі не раз доводилося брати участь у пошуках мін чи вибухівки у «замінованих» будівлях. На щастя, згодом, після того, як Річі ретельно досліджував той чи інший об’єкт, виявлялося, що такі повідомлення були хибними. Запитую, що потрібно для того, аби такі собаки, як Річі, на всі сто відсотків справлялися зі своїми завданнями.

- Безумовно, осмислені, системні дресирування, це дуже важливо.

А ще – основою здоров’я, довголіття та гарної фізичної форми собак є повноцінна збалансована годівля. Але я, контактуючи з Річі, переконався, що найголовніше, – службовий пес має бути дуже прив’язаним до господаря, розуміти його часом інтуїтивно, водночас, він повинен мати здатність самостійно приймати рішення. Адже службовий собака працює як невід’ємна частина свого наставника, але, разом з тим, має бути в міру самостійним, діяти, не оглядаючись постійно на господаря, ніби звіряючись, чи правильно все робить, або ж усім своїм виглядом запитуючи – «що робити далі?», - каже кінолог.

Короткий перепочинок, - і після нашого спілкування Микола Крайник відпускає поводок, даючи Річі відповідну команду. За мить той уже розрізає снігову завісу і летить засніженим узліссям на території Тернопільського кінологічного центру, де відбуваються тренування.

- Ото помчав, як вітер здійнявся, молодий, любить бігати, - коментує кінолог. І уточнює, що в собаки 15 лютого день народження. – Три роки матиме, так що дам йому в той день кілька цукерок, - він це любить, - усміхається кінолог.

…Знаю, у цей день Стрітення, коли зима зустрічається із весною, ось тут, на цій галявині, як не буде спецзавдань, вони обов’язково зустрінуться - Річі та його наставник, молодший інспектор-кінолог, старший сержант поліції Микола Крайник, із рук якого вірний пес отримає зігріту в руках друга цукерку, а може, й не одну. Бо це все-таки день народження. Щось солодке та й має бути сьогодні у раціоні породистої бельгійської вівчарки, собаки особливого призначення – Річі, який вірно служить Україні…

Олег Снітовський, Тернопіль

Фото – автора та Миколи Крайника 


Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-