Гута Пеняцька: українці та поляки вшанували пам’ять жертв нацистів

Гута Пеняцька: українці та поляки вшанували пам’ять жертв нацистів

Фото
Укрінформ
На Львівщині відбулися скорботні заходи, присвячені 73-й річниці трагедії села Гута Пеняцька. У 1944 році в ході каральної акції нацисти знищили тут усіх жителів польської національності.

Урочистості відбулись біля відновленого Меморіалу загиблим, який у січні цього року  зруйнували вандали. В заходах взяли участь керівники Львівщини, а також посол України в Польщі Андрій Дещиця, посол Польщі в Україні Ян Пєкло, депутати Верховної Ради та Сейму РП, родичі загиблих із сусідньої держави, повідомляє кореспондент  Укрінформу.

"Сьогодні ми спільно вшановуємо пам'ять людей, які споконвіків жили на цій землі, молилися, працювали і вірили в краще майбутнє. Це наша спільна пам’ять та спільна історія. Ми повинні зробити так, щоб українці розуміли поляків, а поляки – українців, тому що в нашому розумінні це – шлях до добра, злагоди і доброго спокійного майбутнього", - зазначив голова ЛОДА Олег Синютка.

Керівник області засудив акт вандалізму, що трапився у січні у Гуті Пеняцькій, назвавши його провокацією, яку здійснили для погіршення українсько-польських відносин особи, котрі підіграють російській агресії.

В рамках скорботних заходів відбулось освячення відновленого Меморіалу.

У лютому 1944 року в цьому селі гітлерівські війська знищили всі 172 будинки і вбили всіх мешканців (за різними оцінками від 500 до 800 осіб). Врятуватися вдалося одному поляку, який зміг втекти і дістатися через ліс і яри до іншого польського села - Гутища. За його словами, карателі були у німецькій формі і говорили по-німецьки.

У польській літературі не один рік пропагується теза про винищення польського населеного пункту Гута Пеняцька у лютому 1944 р. частиною української дивізії "Галичина". Проте, дослідник Андрій Боляновський стверджує, що в той час тут не діяв жоден із куренів галицької дивізії.

За розповідями старих жителів села Підгірці, Гуту Пеняцьку спалили три німецькі частини, що розташовувалися біля їхнього села. Причина акції -  зникнення двох німецьких офіцерів поблизу складів з боєприпасами, які розміщалися у  місцині під назвою «Лісовики». Німці знали, що у селі Гута Пеняцька радянські партизани  залишили своїх агентів і багато зброї.

Як зазначав свого часу голова Українського інституту національної пам`яті історик Володимир В'ятрович,  село Гута Пеняцька було опорною базою польського підпілля, на яке спиралося й радянське підпілля. А останнє провело кілька операцій, після яких загинули німці. Це стало приводом для проведення у відповідь німецької акції, в результаті якої було знищено практично всіх мешканців цього села. Натомість радянський партизанський загін, який здійснював свою операцію, по суті, після цього залишив Гуту Пеняцьку на поталу  німецьким частинам. З іншого боку, в ході проведення німецької операції німці використовували українців, які служили в лавах поліцейських частин німецького полку. Тобто, Гута Пеняцька - це показовий приклад того, як німецькі та радянські сили стравлювали українців і поляків для протистояння одне одному. Зрештою, як українці, так і поляки вийшли серйозно ослабленими з цього протистояння, що дозволило утвердитися радянській тоталітарній системі в Польщі та Україні.

Після трагедії Гути Пеняцької вже польське підпілля провело кілька своїх акцій проти українських сіл, де протягом чотирьох днів в 14 населених пунктах було знищено понад 1,5 тис. українців.

Фото: Радіо Свобода

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-