Порушення права на освіту державною мовою в окупованому Криму
Організатори: Громадська організація “Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім” за підтримки Крайової ради українців Криму, Міжнародного фонду “Відродження”.
До участі запрошені: Андрій Щекун - представник Крайової ради українців Криму, координатор групи “Гуманітарна політика” Експертної мережі “Кримська платформа”; Тарас Кремінь - уповноважений із захисту державної мови; Маргарита Сокоренко - уповноважена у справах Європейського суду з прав людини; Денис Чистіков - заступник представника Президента в Автономній Республіці Крим; Андрій Іванець - представник Крайової ради українців Криму, провідний науковий співробітник Національного музею Голодомору-геноциду; Володимир Ляшенко - представник Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення в АР Крим та м. Севастополь; Климент - Митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ; Орислава Романів - прокурор відділу Прокуратури АР Крим і м. Севастополь; Людмила Щекун - головна редакторка ІА “Голос Криму”; Владислав Мірошниченко - проєктний менеджер ГО “Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім”; Юлія Тищенко - співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості; Валентина Потапова - керівниця напрямку національної адвокації у сфері освіти Центру громадянської просвіти «Альменда»; Антон Божук - викладач кафедри мовної підготовки НМУ ім. О. О. Богомольця, дослідник історії українців Криму; Світлана Фурт - директорка Бахчисарайської ЗОШ №4 з класами українською мовою навчання (2008-2013 рр.); Оксана Фурт - вчителька української мови та літератури Бахчисарайської ЗОШ №4 (2008-2013 рр.); Олена Павловська - членкиня комісій Нотаріальної палати України з питань співробітництва з органами державної влади; Ольга Слобаданюк - вчителька історії та суспільнознавчих дисциплін ЗОШ №15 міста Євпаторія (1996-2014 рр.); Наталя Руденко - директорка НВК “Українська школа-гімназія” (1997-2014 рр.); Олена Газізова - директорка Ялтинської НВК №15 “Гімназія-школа-дитячий садок” імені Степана Руданського з українською мовою виховання та навчання (2005-2009 рр.), старша наукова співробітниця Науково-дослідного інституту українознавства КНУ імені Тараса Шевченка; Євген Букет - журналіст "Арміяінформ"; Павло Гай-Нижник - президент Української академії геополітики та геостратегії, доктор історичних наук; Ірина Краснодемська - кандидат історичних наук, завідувачка відділу НДІ українознавства КНУ імені Т. Шевченка; Сергій Губський - історик, м.н.с. НДІ українознавства КНУ імені Т. Шевченка; Роман Додонов - директор НДІ українознавства КНУ імені Т. Шевченка, доктор філософських наук.
Чому це важливо?
Загрозливе становище з порушеннями окупаційною владою прав людини в Криму протягом 2014–2024 років регулярно відображалося та продовжує фіксуватися у заявах міжнародних і правозахисних організацій. Зокрема, зафіксовані факти мілітаризації освіти в Криму з метою впливу на свідомість дітей і молоді, що є порушенням статей 50, 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.
Громадська організація “Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім” з 2014 року здійснює моніторинг та документування порушень прав на освіту державною мовою в тимчасово окупованому Криму.
Під час заходу представники громадськості та правоохоронних і державних органів влади поінформують про факти злочинних дій, що здійснюються країною-агресором РФ у сфері освіти окупованого Криму. Буде надана інформація про хід розслідування проти осіб, які вчиняють протиправні дії на окупованій території та оприлюднені матеріали моніторингу про діяльність “посадових осіб” так званого “Міністерства освіти, науки та молоді Республіки Крим” щодо порушення права на освіту в окупованому Криму.
Учасники заходу обговорять подальші дії України в контексті рішень Міжнародного суду ООН від 31 січня 2024 року та Європейського суду з прав людини від 25 червня 2024 року.
Також буде презентована книга “Формування модерної національної свідомості українців Криму: тенденції, перспективи та асиміляційні загрози (кінець ХІХ - початок XXI ст.)”. У заході братимуть участь автори презентованої книги, українські дослідники історії та сучасного стану українців Криму.
Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Згідно із заявами окупантів, у Криму навчаються українською мовою 164 дитини
Окупанти заявляють, що у тимчасово окупованому Криму на сьогодні навчаються українською мовою 164 дитини, але як забезпечується це навчання - невідомо.
На цьому наголосила керівниця напрямку національної адвокації у сфері освіти Центру громадянської просвіти «Альменда» Валентина Потапова під час круглого столу в Укрінформі “Порушення права на освіту державною мовою в контексті окупованого Криму” .
"На сьогодні у Криму 1290 дітей вивчають українську мову у вигляді факультативів, а навчаються українською мовою, згідно з інформацією окупаційної влади, 164 дитини", - сказала вона.
При цьому Потапова підкреслила, що знайти інформацію про матеріально-технічне забезпечення такого навчання неможливо, «тобто підручники, методичні рекомендації, кадровий резерв, вчителі - така інформація відсутня».
За її словами, потрібно також зважати на те, що розповідають школярам на уроках, наприклад, у підручниках з 1-го по 4-ий клас дітям українською мовою розповідають про війну проти українців, про СВО.
"Росія також звітує, що начебто вона надає можливість вивчати українську мову на окупованих територіях України, просто люди, які там живуть, чомусь не хочуть її вивчати", - додала експерт.
При цьому вона зауважила, що для людей, які хочуть вивчати українську мову на ТОТ, важливо мати можливість робити це безкоштовно, бо сьогодні не можна перевести кошти з цих територій в Україну, навіть якщо вони є у них. Експерт зазначила, що інформацію про безкоштовні курси, розмовні клуби, інтернет-ресурси для опанування та підвищення рівня володіння українською мовою можна знайти на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.
Учасники круглого столу зауважили, що на сьогодні важливо працювати над притягненням до відповідальності освітян-зрадників з тимчасово окупованих територій.
За словами представника Крайової ради українців Криму, координатора групи “Гуманітарна політика” Експертної мережі “Кримська платформа" Андрія Щекуна, експерти документують факти про тих осіб, які здійснювали та видавали накази, змінювали форму навчання в окупованому Криму. У вересні вже має бути відкрито низку кримінальних проваджень щодо зрадників, а до кінця року будуть уже і рішення суду щодо них.
"У нас на черзі вісім заступників і заступниць (керівника - ред.) так званого міністерства освіти Криму, задокументовані факти про них та передані матеріали до відповідних органів для відкриття кримінальних справ. У роботі (ще матеріали щодо - ред.) 26 районних керівників зі сфери освіти з Чорноморського, Бахчисарайського, Білогірського та Джанкойський районів Криму", - додав Щекун.
Як повідомлялося, за даними на травень 2023 року у Криму лише 197 школярів навчалися українською мовою.
Українську мову у школах Криму не вивчають навіть факультативно.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк