Душителям свободи слова в Криму загрожують персональні санкції

Душителям свободи слова в Криму загрожують персональні санкції

Укрінформ
3 березня о 10:00 відбулася прес-конференція на тему: “Запровадження нових персональних санкцій проти душителів свободи слова в Криму та порушення кримінальних справ на материковій частині України”.

Організатори: Центр інформації про права людини та Міністерство інформаційної політики України.

Учасники: Тетяна Печончик - голова правління Центру інформації про права людини;  Юлія Каздобіна - радник Міністра інформаційної політики України;  Ольга Скрипник – координатор Кримської правозахисної групи.

Коротко.  Правозахисні організації проаналізували факти і встановили прізвища організаторів та виконавців системного наступу на свободу слова і вираження поглядів на окупованому півострові. В поіменному переліку причетних до переслідування журналістів в Криму – понад 60 осіб. Це російські і кримські чиновники, працівники окупаційних силових, правоохоронних і суддівських органів, члени «кримської самооборони», які нападали на працівників ЗМІ, керівники прес-центрів, що складали списки «неугодних» журналістів.

Підсумкові матеріали:

Рівень наступу на свободу слова в окупованому Криму вищий, ніж у країні-окупанті - Центр інформації про права людини

Крим через масштабне згортання свободи впродовж трьох років окупації перетворися на одне з найбезправніших місць у світі - навіть гірше за Росію, що його окупувала.

На цьому наголосила на прес-конференції в Укрінформі голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик, повідомляє кореспондент агентства.  

"За даними міжнародних організацій, за 3 роки окупації Крим перетворився на одне з найгірших місць у світі для роботи журналістів. Зокрема, організація Freedom House, яка моніторить свободу слова в усьому світі, дала Криму 94 бали зі 100 можливих, де 100 - це абсолютна відсутність будь-яких проявів свободи слова. І в цьому плані ситуація в Криму є набагато гіршою, ніж у тій самій РФ, яка окупувала Крим, або в Білорусі. Вона на одному рівні з Туркменістаном. Гірше, можливо, в Північній Кореї", - підкреслила Печончик.

Вона поінформувала, що українські правозахисні організації 3 роки документують факти наступу на свободу слова, аби ті, хто до цього причетний, не уникнули покарання.

"Зло не має бути анонімним, злочинці мусять зазнати покарання за свої дії", - сказала Печончик.

За її словами, понад півроку спільно з Міністерством інформаційної політики Центр збирає факти, аналізує і готує поіменні списки осіб, які відповідають за придушення свободи слова і порушення прав журналістів у Криму.

"Є декілька цілей складання списків: щоб привернути увагу як в Україні, так і на міжнародній арені, адже списки ми будемо просувати і там, до абсолютного згортання свободи слова в Криму. Також важливою є правова відповідальність для зловмисників, боротьба з безкарністю, відкриття кримінальних справ тут, на материку. Ми сподіваємося, що, даючи чіткий сигнал кожному, хто переслідує у Криму журналістів, блогерів, хто тим чи іншим чином обмежує свободу слова та свободу вираження поглядів, досягнемо певного превентивного або стримуючого ефекту, аби ці люди двічі думали перед тим, як продовжувати це робити", - зазначила Печончик.

Вона додала, що при аналізі брали різні види порушень - кримінальні справи, відкриті проти кримських журналістів, незаконні затримання, обшуки, арешти, випадки фізичного насильства щодо журналістів, вилучення та пошкодження їхнього майна, техніки, захоплення та заклики до захоплення редакцій, відмова в реєстрації або перереєстрації ЗМІ, незаконний перерозподіл радіочастот, заборону на в'їзд журналістів до Криму, погрози, залякування, блокування видань в інтернеті тощо.

Дані будували на підставі різних доказів. Це свідчення самих журналістів, офіційні документи, публічні заяви самих фігурантів списку, протоколи обшуків, процесуальні документи, фото, відео, а також заяви і повідомлення у ЗМІ.

Проти більш як 60 осіб, причетних до згортання свободи слова в окупованому Криму, на материковій Україні порушать кримінальні провадження і запровадять нові персональні санкції

Про це повідомила радник міністра інформаційної політики Юлія Каздобіна на прес-конференції в Укрінформі, на якій оприлюднений список організаторів цього злочину, в якому 10 осіб, ще понад півсотні - у списку виконавців.

"Для нас дуже важливо, щоб ті люди, які здійснюють злочини на тимчасово окупованій території, зазнали за це покарання... Знаходити шляхи і покарати цих людей, притягати їх до відповідальності потрібно. І складання цього списку та подальша робота з ним є одним із шляхів притягнення до відповідальності", - сказала Каздобіна.

За її словами, Міністерство інформаційної політики вже провело переговори з представниками деяких посольств в Україні, щоб людей, прізвища яких є в цьому списку, внесли додатково до санкційних списків з формулюванням "за порушення свободи слова в Криму".

"Це буде важливим сигналом для світу - що Україна дійсно вважає свободу слова цінністю. Також це буде важливим сигналом для тих людей, які перебувають на окупованій території - як мешканців, які залишаються вірними Україні, які чекають на повернення в Україну, так і тим людям, які чинять ці злочини: що ми бачимо, ми знаємо і нам не все одно", - підкреслила Каздобіна.

Вона також уточнила: в цьому списку є як громадяни України, так і громадяни Росії. Для громадян Росії одним із способів покарання можуть бути санкції на території України - у разі, якщо у них тут є якесь майно. Для громадян України - це Кримінальний кодекс.

"Ми вже збирали зустріч із правоохоронними структурами. Правозахисники також зараз працюють з Прокураторою АР Крим, надають інформацію, свідчення. І за цими фактами будуть кримінальні справи, будуть розслідування. І ті люди, які винні у порушенні прав журналістів, мають знати, що вони будуть покарані", - зазначила радник міністра.

Голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик наголосила на "тотальній безкарності злочинів проти журналістів в Криму".

"Зокрема, це стається і тому, що до частини цих злочинів причетна сама правоохоронна система - силовики, так звані суди в Криму. Отже, яким чином вони можуть розслідувати злочини, які вони самі й вчиняли?" - сказала вона.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-