
Union of Skills: як Європа будує майбутнє через навички
У нинішній час АІ (штучний інтелект) навчається швидше за людину, а ринок праці змінюється не щороку, а щомісяця. В цій ситуації активом стають не дипломи, а навички. І така тенденція збережеться на найближчі 10 років.
Саме тому Європейська Комісія затвердила амбітну програму Union of Skills, має на меті покращити якість професійних навичок, забезпечити безперервне навчання протягом усього життя, і зробити професійну освіту головним фактором розвитку ринку праці. Але, що важливо – Україна вже частково в цьому процесі.
ГЛОБАЛЬНИЙ КОНТЕКСТ: НАВИЧКИ, ЩО ЗМІНЮЮТЬ ВСЕ
За даними Future of Jobs Report 2025 від Всесвітнього економічного форуму:
● 86% роботодавців очікують, що технології, передусім АІ та великі дані трансформують бізнес.
● 59 зі 100 працівників потребуватимуть навчання до 2030 року.
● Найбільш затребувані навички – аналітичне мислення, адаптивність, цифрова грамотність, стійкість і вміння вчитися протягом життя.
UNION OF SKILLS: БАЧЕННЯ ЄВРОПИ
ЄС чітко окреслив – майбутнє належить тим, хто навчається постійно. Union of Skills – це upskilling/reskilling для дорослих та молоді, визнання кваліфікацій незалежно від того, де і як здобуто знання, центри професійної досконалості та мобільність людського капіталу. ЄС будує систему, у якій не важливо, як і де ти навчився – головне, щоб компетентності були підтверджені.
Пріоритети, які визначив ЄС для своїх країн, повністю релевантні й для України. Вже на початок травня 2025 року в Україні працюють 162 кваліфікаційних центри, де можна підтвердити свої знання, уміння і навички за 532 професійними кваліфікаціями – без необхідності навчання у закладі освіти. І 6325 осіб вже скористалися такою можливістю.
ЄС працює над прозорим та автоматичним визнанням дипломів і сертифікатів. Для України це шанс на інтеграцію в єдиний ринок праці, особливо в контексті професійно-технічної освіти.
ЄС інвестує в створення Центрів професійної досконалості (CoVE), які тісно співпрацюють з бізнесом. Такі моделі можна впроваджувати й в Україні, щоб покращити якість навчання, модернізувати інфраструктуру і підготувати фахівців, які дійсно потрібні економіці.
ЦІНУЄТЬСЯ ТЕ, ЩО ТИ ВМІЄШ
Головний виклик – дефіцит актуальних компетентностей. Європа вже сьогодні стикається з браком компетентностей, затребуваних ринком.
Інвестиції у навички – це інвестиції у людей, громади, регіони. Саме про це говорять у Брюсселі. І саме цим шляхом має йти Україна.

Василь Федюк, член Національного агентства кваліфікацій
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама