Негативні прояви у судовій системі не мають позначатися на сумлінних суддях - ВРП

Негативні прояви у судовій системі не мають позначатися на сумлінних суддях - ВРП

Заява
Укрінформ
У Вищій раді правосуддя (ВРП) вважають, що справедлива реакція на несистемні негативні прояви, що трапляються в судовій системі, не має позначатися на суддях, які сумлінно дотримуються своєї присяги українському народу.

Про це йдеться у заяві ВРП “Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя”, оприлюдненій на сайті відомства.

“Відповідно до пункту 7 частини першої статті 131 Конституції України, пунктів 4, 5 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя ухвалює та оприлюднює публічні заяви і звернення, звертається до суб’єктів права законодавчої ініціативи, органів, які уповноважені приймати правові акти, із пропозиціями щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя”, - йдеться в заяві.

У ВРП нагадують, що постановою Верховної Ради України від 29 травня 2023 року схвалено заяву «Про необхідність жорсткого і безкомпромісного подолання проявів корупції в системі правосуддя», а також доручено Голові Верховної Ради забезпечити невідкладне направлення тексту заяви до Ради національної безпеки і оборони.

“Вища рада правосуддя цією заявою: підтримує заяву Верховної Ради України в частині високого відзначення роботи антикорупційних органів та необхідності подальшого системного впровадження антикорупційної реформи”, - йдеться в тексті.

Читайте також: Генасамблея Євромережі рад правосуддя надала ВРП статус спостерігача

Також зазначається, що ВРП підтримує заяву парламенту в частині абсолютної недопустимості випадків, коли керівник найвищого суду в системі судоустрою України може бути задіяний у вчиненні корупційних діянь, та заявляє про абсолютну недопустимість будь-яких випадків вчинення корупційних діянь на усіх рівнях не лише в судовій системі, а й в інших органах державної влади та місцевого самоврядування.

Окрім того, ВРП підтримує заяву ВР в частині “належного, неупередженого та ефективного розслідування можливих фактів корупції у Верховному Суді”, нагальної потреби в рішучому та послідовному продовженні судової реформи з метою зміцнення авторитету та підвищення рівня довіри суспільства не лише до інститутів правосуддя, а й до всього корпусу державної влади та місцевого самоврядування, а також - в частині необхідності продовження жорсткої та безкомпромісної боротьби з ганебними випадками недопустимої поведінки суддів, що порочать звання судді та підривають авторитет правосуддя.

Також відомство підтримує заяву ВР в частині якнайшвидшого завершення кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді, яке було розпочате, але не завершене та встановлення і забезпечення гідних та належних умов оплати праці працівників апаратів судів.

Окрім того, у заяві ВРП оприлюднено кілька власних позицій щодо викладеного в заяві Верховної Ради України.

“Вища рада правосуддя заявляє: Судова гілка влади виконала всі міжнародні зобов’язання щодо вступу України до Європейського Союзу. Судова система вживає системних заходів для самоочищення”, - йдеться в документі.

Читайте також: У ВРП запевняють, що голосування за склад ВККС відбудеться відкрито та прозоро

Зазначається, що після 10 місяців неповноважності і повного оновлення, зміни підходів у своїй роботі ВРП відновила діяльність у повноважному складі із 12 січня 2023 року. У ВРП нагадують також про запуск роботи Вищої кваліфікаційної комісії України з 1 червня 2023 року.

“Під час війни і боротьби з російським агресором 54 судді стали до лав Збройних сил України, 353 працівники апаратів та органів (установ) системи правосуддя взяли зброю для виконання конституційного обов’язку із захисту суверенітету і територіальної цілісності України, наразі тримають стрій один член Вищої ради правосуддя, три члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Колективи судів, судді України, органи суддівського врядування та самоврядування власними силами і коштами системно долучаються до допомоги Збройним силам України”, - йдеться в заяві.

Також наголошується, що “судді до останнього не покидали тимчасово окуповані території України і перші в системі правосуддя відновлювали та відновлюють правосуддя на звільнених територіях України”.

У ВРП наголошують, що “ні під час пандемії COVID-19, ні під час війни здійснення правосуддя в Україні не зупинилося”.

Згідно з заявою, протягом 2020–2023 років до Вищої ради правосуддя надійшло 810 звернень про втручання в діяльність судді, 274 повідомлення були визнані обґрунтованими, до правоохоронних органів скеровано понад 200 рішень про вжиття заходів щодо втручання в діяльність судді під час здійснення правосуддя. За інформацією ВРП, лише чотири обвинувальних акти за вказаними фактами передано до суду.

“Справедлива реакція на несистемні негативні прояви, що трапляються в судовій системі, не має позначатися на суддях, які сумлінно дотримуються своєї присяги Українському народу”, - наголошують у ВРП.

Читайте також: Службу інспекторів ВРП можуть сформувати через 2,5-3 місяці від початку конкурсу

Також зазначають, що шлях самостійного і системного самоочищення судової системи потребує консолідації всього українського народу та органів державної влади.

“Оскільки заява Верховної Ради України містить звернення до Ради національної безпеки і оборони України щодо негайного розгляду на її засіданні питання щодо фактів виявлення корупції та інших порушень закону представниками судової гілки влади з огляду на необхідність забезпечення національної безпеки та захисту інтересів України, Вища рада правосуддя заявляє про готовність до рішучої боротьби з негативними явищами в судовій системі та до співпраці з громадянським суспільством, органами державної влади для забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів”, - ідеться в заяві.

Як повідомлялося, у травні 2023 року Верховна Рада ухвалила постанову “Про Заяву Верховної Ради України "Про необхідність жорсткого і безкомпромісного подолання проявів корупції в системі правосуддя”, якою засудила випадок затримання на корупції колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-