Для виборів на Донбасі зараз немає жодних умов - німецький експерт

Для виборів на Донбасі зараз немає жодних умов - німецький експерт

Ексклюзив
Укрінформ
Проведення виборів на Донбасі у ближчому майбутньому може повернути всіх до ситуації 2015 року, гострого збройного протистояння.

Таке побоювання у коментарі кореспонденту Укрінформу висловив Штеффен Галлінг, експерт фонду "Наука і політика" - одного з аналітичних центрів, які дають поради уряду ФРН.

"Не думаю, що в разі проведення виборів зараз ми просто повернулись би до статус-кво. Скоріше, ми знову станемо свідками нової ескалації, тобто не статус-кво зразка 2019 року, а, можливо, часів 2015, коли було воєнне загострення. І це становить, звичайно, дуже велику загрозу. І цю загрозу треба усвідомлювати", - попереджає Галлінг.

Він вважає "надзвичайно небезпечним" не лише проводити вибори на Донбасі в даний момент, але навіть починати в будь-якій формі підготовку до них, оскільки немає взагалі жодних умов для проведення таких виборів, які відповідали би хоча би мінімальним вимогам і стандартам.

"Доти, доки там стріляють, і майже щодня гинуть та отримують поранення українські солдати, не можна навіть думати про те, щоби знайти будь-яке політичне рішення", - підкреслив Галлінг.

У разі, якщо вибори все ж проведуть, викликає питання: що буде, якщо вони не будуть визнані ОБСЄ. Теоретично таке може бути, визнає експерт. “І тоді постане питання: що далі? Тоді й настане ескалація”, - переконаний він.

Експерт розуміє, що застосуванням "формули Штайнмаєра" сторони, можливо, намагаються просуватися малими кроками, але ці малі кроки мають починатися з припинення вогню. “Це – умова всього наступного”, - підкреслив Галлінг.

Він також закликав не забувати про можливі наслідки "формули" на розвиток подій у внутрішньоукраїнському контексті. Галлінг навів дані нещодавнього опитування, згідно з якими 60% респондентів просто не знають, що таке "формула Штайнмаєра". Отже, за його словами, така ситуація дає "багато простору як для позитивної роз’яснювальної інформації, так і для дезінформації".

Читайте також: Україну не треба штовхати до втілення нереалістичних "формул" — євродепутат

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 1 жовтня заявив, що Україна погодила текст "формули Штайнмаєра". За його словами, вона передбачає схвалення в Україні тимчасового закону про особливий статус Донбасу, який стане постійним за умови, якщо ОБСЄ визнає місцеві вибори на цих територіях демократичними.

Як заявив Зеленський, у новому законі не буде перейдено жодної "червоної лінії" й "не буде ніколи ніякої капітуляції".

Водночас ряд українських партій, активісти та громадські діячі виступили з різкою критикою можливості підписання "формули Штайнмаєра". Вони вважають, що спочатку має бути виконана безпекова частина Мінських угод. Тобто, виведення військ і контроль над кордоном мають передувати виборам і обговоренню статусу Донбасу.

Також проти імплементації "формули Штайнмаєра" виступили низка обласних та міських рад.

Масові акції проти "формули Штайнмаєра" відбулися у Києві та в регіонах країни 1, 2 та 6 жовтня.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-