Правозахисники просять Раду відхилити законопроект про блокування в інтернеті

Правозахисники просять Раду відхилити законопроект про блокування в інтернеті

Укрінформ
Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група вимагають від Верховної Ради відхилити законопроект №6688.

Про це йдеться у спільній заяві керівників організацій - Олександра Павліченка та Євгена Захарова щодо законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері».

«Ми стверджуємо, що він порушує свободу вираження поглядів, яка гарантується статтею 34 Конституції України та статтею 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, й інші міжнародні стандарти прав людини та вимагаємо його відхилення парламентом», - йдеться у повідомленні.

Законопроектом №6688 пропонується розширити поняття технологічного тероризму, додавши у його визначення злочини, зокрема, спрямовані на порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, на здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.

Головним елементом змін при цьому є запровадження у Кримінальному кодексі України такої форми державного впливу як блокування інформаційного ресурсу (сервісу), «через який поширюється інформація, розповсюдження якої заборонене в Україні».

«Законопроект, на нашу думку, є неприйнятним, оскільки він руйнує засади політичної свободи та демократії. Під наведене вище визначення технологічного тероризму підпадає будь-яка дискусія щодо рішень суб'єктів владних повноважень з метою впливу на такі рішення, якщо вона відбувається із використанням мережі інтернет. Проте залучення суспільства до процесу прийняття рішень суб'єктами владних повноважень є суттю демократичної держави, яке забезпечується через свободу вираження поглядів», - наголошують правозахисники.

Читайте також: НСЖУ занепокоєна законопроектом про блокування сайтів без рішення суду

Водночас вони акцентують, що проект закону є неприйнятним і через запропонований у ньому порядок, коли на розсуд слідчого, прокурора або судді покладено вирішувати, є певна інформація забороненою чи ні. У спільній заяві звертається увага на те, що тимчасове блокування може бути скасовано ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням прокурора, підозрюваного чи обвинуваченого.

«Максимальний строк блокування при цьому не обумовлюється. Тому процесуальне право на оскарження застосування тимчасового блокування (обмеження) доступу власником та/або розпорядником ресурсу, а так само й операторів, провайдерів телекомунікацій виглядає ілюзорним», - зазначають правозахисники.

Таким чином, на думку Павліченка та Захарова, відкривається простір для безконтрольної сваволі з боку державних органів.

«Проект фактично ініціює введення в мережі інтернет державної цензури, яка не буде підконтрольна і відповідальна перед громадськістю. При чому така цензура здійснюватиметься коштом як раз самих громадян, адже ріст видатків операторів і провайдерів телекомунікацій призведе до компенсації їх через збільшення тарифів для користувачів», - зазначають вони у спільній заяві.

Як повідомлялося, 21 червня народні депутати включили до порядку денного законопроект №6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері», зареєстрований у ВР 12 липня 2017 року.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-