Світові процеси “гібридної війни” входять у непередбачувані фази — Горбулін

Світові процеси “гібридної війни” входять у непередбачувані фази — Горбулін

Укрінформ
Заходу потрібно визнати, що він постав перед викликом з боку спадкоємиці СРСР Російської Федерації, яка прагне зруйнувати його глобальний демократичний проект.

Про це йдеться у статті для "ДТ" радника Президента України, директора Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Володимира Горбуліна "Який Фенікс народиться зі згарища світової гібридної війни?".

"Світового порядку, який був до 2014 року, вже не існує — сьогодні ми спостерігаємо його своєрідні геополітичні "фантомні болі". І "болить" те, чого насправді вже немає, або, як мінімум, те, що радикально змінилося. "Болять" міжнародне право і міжнародна стабільність, зрозумілі нам системи геополітичних координат і геоекономічних відносин, а також багато іншого. Усе це або вже зникло зовсім, або ось-ось зникне", - йдеться у статті.

На переконання академіка, з цією реальністю усім, особливо на Заході, слід змиритися і "думати про те, як не програти війну загалом", адже ставка в цій війні — "життя демократичної моделі як такої".

Горбулін наголошує, що пожежа гібридної війни палає чимдалі яскравіше, а процеси, які вона спричинила, входять у нові, непередбачувані фази — і світ іде шляхом стрімких трансформацій.

Директор НІСД також звертає увагу на те, що у якомусь сенсі нинішній "глухий кут" євроінтеграції — від Brexit до Каталонії — виник саме через те, що "під впливом геоідеологічних імперативів холодної війни в основу європейської інтеграції було покладено пріоритети виключно військово-політичні та політико-економічні, тоді як культурно-гуманітарні чинники було винесено "за дужки" інтеграційної проблематики".

Читайте також: Шимків каже, що ще 2015-го попереджав Facebook про ботферми і тролів Кремля

"У результаті зовні успішні європейський і євроатлантичний проекти виявилися не здатними сформувати перспективні відповіді викликам тероризму і мультикультуралізму, міграції та популізму. У свою чергу на подібних "недопрацюваннях" Заходу дедалі активніше й ефективніше грає Росія, "відтіняючи" їх у т.ч. своїми внутрішніми "духовними скрєпами" і зовнішньою новою версією геокультурного месіанства", - заявив він.

Горбулін також підкреслює, що інтеграційні союзи, побудовані за час попередніх 50–70 років виявляються малоефективними в нових умовах.

"По суті, Росія, зумівши дуже точково докласти свої зусилля, змогла посилити серйозні внутрішні протиріччя і зіграти на них. Спочатку Brexit, потім події у Каталонії, готовність Шотландії знову порушити тему референдуму про незалежність, заяви Венеції і Ломбардії про потребу надати їм більше автономії — хоча майже в усіх випадках проступає участь Росії (часто надмірно перебільшена), однак це не скасовує найголовнішого: поточний європейський інтеграційний проект виявляється неспроможним відповісти на зовнішню гібридну агресію", - стверджує директор НІСД.

Читайте також: НАТО має плани на випадок прямої агресії РФ проти України – посол

Професор вказує на те, що важливою віхою у початку протистояння Заходу і США в той час стала знаменита промова сера В.Черчилля в американському Фултоні (5 березня 1946 р.): "Саме з неї, за словами Рональда Рейгана (якому випало розпочати фінальний бій з СРСР за майбутнє демократичного світу), і "народився сучасний Захід".

"Промова у Фултоні зафіксувала геоісторичну макрооцінку, з якою всі погодилися: хоча Велика війна й закінчилася, Захід постав перед викликом з боку Радянського Союзу. І цей виклик — не короткострокова незручність, бо в його основі принципові, глибинні суперечності, які не можуть бути вирішені мирним співіснуванням двох систем, оскільки одна з них — антигуманна й несправедлива", - пише Горбулін.

Він також вказує на те, що багато слів з цієї промови Вінстона Черчилля наче про нинішній день: "на даний час війна може спіткати будь-яку країну, хоч де б вона лежала між заходом і сходом", "по всьому світу далеко від кордонів Росії створено комуністичні п'яті колони, що діють у повній єдності й абсолютному підпорядкуванні директивам, які вони отримують з комуністичного центру"," я не вірю, що Росія хоче війни. Чого вона хоче, так це плодів війни і безмежного розповсюдження своєї потуги й доктрин", "я виніс переконання, що вони [наші російські друзі] нічого не поважають так, як силу, і ні до чого не мають менше поваги, ніж до військової слабкості".

"Як попередній висновок можна сміливо констатувати, що ми з усією очевидністю підійшли до моменту, коли нам потрібен "новий Фултон", - підкреслює радник Президента.

Читайте також: РФ може "нацькувати" армію Білорусі на Україну, не питаючи Лукашенка – експерт

Хоча й додає, що наші західні партнери наразі все ще сподіваються, що не повторять помилок 1930-х років (які призвели спочатку до Другої світової, а за нею — і до "холодної війни").

"Загроза в тому, що сьогодні модель поведінки Заходу — це знову модель "умиротворення". Це знову спроба "заплющити очі" і не вдаватися до жорстких дій для свого захисту", - каже він.

"Європу може охопити масштабна пожежа, але саме тут і постає головне питання: буде це пожежа радикальної транс(ре)формації чи пожежа, яка знищує демократичний проект у цілому (чого й хоче Росія)? Саме для того, щоб другий сценарій не був реалізований агресором, Заходу й потрібен "новий Фултон". Більше того, цілком можливо, що саме Захід тепер потребує також того, щоб "опустити залізну завісу" — аби захистити себе на якийсь час від зовнішнього загрози, переродитись і вступити в нове століття холодної війни справді готовим до захисту демократичних цінностей", - йдеться у статті.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-