Близько 135 тисяч українців торік поскаржилися на порушення ментального здоровʼя - МОЗ

Близько 135 тисяч українців торік поскаржилися на порушення ментального здоровʼя - МОЗ

Укрінформ
В Україні 2023 року близько 135 тисяч пацієнтів скаржилися на порушення ментального здоровʼя, найчастіші скарги пов'язані з відчуттям тривоги та порушенням сну.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя, передає Укрінформ.

«Протягом 2023 року близько 135 тисяч пацієнтів отримали допомогу за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Найбільше на порушення ментального здоров’я скаржилися жінки - понад 72 тисячі. Також внесені дані про звернення до лікарів «первинки» щодо скарг на ментальне здоровʼя більше ніж 18 тисячі дітей», - поінформували у МОЗ.

Найчастіше у 2023 році такі пацієнти скаржилися на відчуття тривоги/нервування/напруженості - 66 537 звернень; порушення сну - 42 830 звернень. Із психологічними симптомами/іншими скаргами було 27 358 звернень; скаргами на пригнічений настрій - 10 932 звернення; на дитячу поведінку - 7717 звернень; порушення памʼяті - 6625 звернень тощо.

Як зазначають в МОЗ, щоб надавати послуги з охорони ментального здоровʼя, лікарі «первинки» проходять відповідне навчання. Для масштабування такої підготовки 29 грудня 2022 року на платформі Академії НСЗУ запустили онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP». Його успішно пройшли понад 80 000 осіб, зокрема майже 17 000 лікарів первинної медичної допомоги.

Підготовлений сімейний лікар, терапевт чи педіатр може надати пацієнту базові послуги, а за необхідності - скерувати до профільного спеціаліста.

Протягом 2023 року після звернення до лікаря первинної меддопомоги (ПМД) отримали консультацію невролога/невролога дитячого/лікаря-психолога/психіатра/психотерапевта 35 457 пацієнтів, невролога/невролога дитячого - 22 470 пацієнтів, лікаря-психолога/психіатра/психотерапевта - 20 853 пацієнти.

Як зазначають в МОЗ, такі послуги є безоплатними, адже надаються у межах Програми медичних гарантій. Нині понад 70 % комунальних закладів «первинки» мають підписаний контракт із НСЗУ на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Загалом майже 1000 медзакладів за 4000 місцями по всій країні надають безоплатні послуги з охорони ментального здоровʼя в межах цього пакета.

Читайте також: Зеленська порадила батькам та опікунам книгу «Ментальне здоров’я дітей під час війни»

Інтеграція послуги з ментального здоров’я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров’я у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» - ініціативи першої леді Олени Зеленської та реалізується у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Стратегія безбар’єрності розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Як повідомляв Укрінформ, на початку березня МОЗ затвердило новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, головний принцип якого - пріоритет прав і гідності людини.

Фото з відкритих джерел

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-