Штам «Пірола» наприкінці епідсезону превалюватиме в Україні - Кузін

Штам «Пірола» наприкінці епідсезону превалюватиме в Україні - Кузін

Ексклюзив
Укрінформ
Штам коронавірусу «Пірола» в кінці епідсезону буде превалювати в Україні.

Про це в коментарі Укрінформу сказав заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

«Штам «Пірола» дуже швидко заміщує звичний штам «Омікрон», який зараз циркулює майже по всьому світу. Всі країни, які проводять секвенування, забезпечують моніторинг, реєструють зараз підвищені рівні захворюваності. І це пов'язано з двома речами. По-перше, наближення осіннього періоду, і це характерно принаймні для європейського регіону. По-друге, серед загальної маси омікрон-штамів, які циркулюють зараз, «Пірола» займає превалюючу позицію - десь 20%, десь 30%, десь - уже 40%. Скоріш за все, ми будемо спостерігати найближчим часом, що він прийде до кожної країни. Немає можливості закрити кордони, обов'язково або хвора людина приїде, або українець виїде і приїде в інкубаційному періоді. Таким чином, він (штам - ред.), рано чи пізно, буде на території України. Це призведе до підвищення рівня захворюваності, і скоріш за все наприкінці епідсезону, тобто в кінці 1 кварталу 2024 року, він буде превалюючим на території України, так само як зараз реєструють країни європейського регіону», - розповів Кузін.

Читайте також: Останні кілька тижнів МОЗ реєструє все більше випадків COVID-19 - Кузін

Заступник міністра пояснив, що штам «Пірола» за класифікацією ВООЗ потребує спеціального нагляду і моніторингу через те, що не всі його властивості відомі.

«По суті це мутація навколо варіанту «Омікрон», яка має всі характеристики, які були притаманні базовому штаму Омікрон. Це означає, що він передається так само швидко, не викликає важкого перебігу захворювання у людей, які не мають імунокомпрометованого стану або супутніх неінфекційних важких захворювань», - сказав медик.

За його словами, в Україні вже реєструється поступове підвищення рівня захворюваності на COVID-19, епідсезон коронавірусної хвороби починається раніше епідсезону грипу.

«Ми вже зараз починаємо фіксувати підвищені рівні захворюваності на коронавірусну інфекцію, пов'язано це з тим, що сезон ковіду починається трохи раніше ніж сезон гострих респіраторних вірусних інфекцій - з початку жовтня. Так, з 4 по 10 вересня зафіксовано 1241 випадок захворювання на коронавірусну хворобу, з 11 по 17 вересня вже 2203 випадки», - сказав Кузін.

Він зазначив, що тим, хто не вакцинувався, а також людям з онкологічними захворюваннями, серцево-судинними захворюваннями, літнім людям варто надолужити щеплення проти ковіду, якщо вони не отримали повний курс вакцинації, перший або другий бустер.

«Вакцинація не може на 100% захистити від факту інфікування , але захищає від важкого перебігу або ризику смерті. Люди, які мають одну або тільки дві дози вакцини, так само можуть інфікуватися будь-яким штамом ковід. Повний курс вакцинації, рекомендований ВООЗ, це щонайменше три вакцини - два щеплення плюс бустерна доза. Для людей, які є в зоні ризику, застосовується і другий, і третій бустер, залежно від стану і відповідно до рекомендацій лікаря, які ведуть такого пацієнта. Тому будь-яка неповна сесія вакцинації означає, що імунітет не є достатньо потужним, щоб захистити людину максимально, і одна вакцина не буде захищати настільки потужно як повний курс щеплень. Тому тим, хто пропустив друге щеплення, або пропустив перший бустер, чи другий бустер за показаннями, перед початком епідемічного сезону радимо про вакцинуватися», - сказав Кузін.

Заступник міністра наголосив, що зараз в Україні є близько 5 млн доз вакцини проти ковід. Це Коронавак, Пфайзер, Джонсон та вакцина Пфайзер для дітей, яка переважно розподілена по обласних центрах. Також МОЗ отримав підтвердження від ініціативи COVAX про доставку за запитом будь-якої кількості вакцин проти COVID-19.

За словами Кузіна, вакцинація проти COVID-19 залишається безкоштовною до кінця 2024 року. Для отримання щеплення не потрібна декларація з лікарем первинної ланки, достатньо звернутися в найближчий пункт щеплень.

«Ми зараз намагаємося інтенсифікувати роботу і додатково перевіряємо заклади щодо наявності вакцин. У нас працює велика кількість пунктів щеплень, частина з них була переорієнтована під питання вакцинації від кору, тому що це звичайні кабінети вакцинації. Будемо робити таким чином, щоб перед початком епідсезону навіть на рівні невеликих населених пунктів вакцини фізично були. Але проблем саме у забезпеченості вакцинами немає», - сказав заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар.

Читайте також: Бустер проти COVID-19: в Україні затвердили рекомендації про додаткову вакцинацію

Як повідомлялося, за даними МОЗ, усього отримали одне щеплення проти COVID-19 – 16 419 684 особи, отримали дві дози – 15 539 209 осіб, першу бустерну дозу – 3 264 107 осіб, другу бустерну дозу – 358 964 особи. Станом на 15 вересня 2023 року, понад 880 тис. осіб не отримали другу дозу, та близько 12, 3 млн осіб ще не отримали першу бустерну дозу.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-