Міжнародні терористи збираються в Росії: дайджест пропаганди за 2 квітня

Міжнародні терористи збираються в Росії: дайджест пропаганди за 2 квітня

Укрінформ
До Москви зачастили Талібан, ХАМАС та «Ісламський джихад».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 2 квітня 2024 року.

  1. «Зона СВО» розширилася на 1200 км. Але є нюанс
  2. Москва зібралася легалізувати Талібан
  3. ФРН – одна з головних цілей кампаній дезінформації РФ
  4. До Міжнародного дня фактчекінгу

«Зона СВО» розширилася на 1200 км. Але є нюанс

2 квітня БПЛА з’явилися в Єлабузі (Татарстан), що знаходиться за 1257 км від України. Ціллю атаки була територія особливої економічної зони «Алабуга». В ній знаходиться завод з виробництва іранських дронів Shahed-136, які у РФ видають за власну розробку «Герань- 2». Також був атакований НПЗ у сусідньому Нижньокамську (28 км від «Алабуги»).

НАСПРАВДІ, ще напередодні міністр цифрової трансформації України Федоров в інтерв’ю Welt попередив, що під час денафтофікації Росії застосовувалися БПЛА з радіусом дії від 700 до 1 тисячі км, але українці вже розробили дрони, що долають понад 1 тисячу км. Сказано – доведено.

(До речі, в скарбничці пропагандистських евфемізмів поповнення. Удари по нафтопереробним заводам у РФ і пов’язаний з цим дефіцит бензину видають за «поломки на НПЗ, які призвели до тонкого дисбалансу палива в регіонах»).

Цікавий також інший географічний аспект атаки на Єлабугу. Два генерала-депутати Держдуми Картаполов та Гурульов по різному інтерпретують подію. Один каже, що треба брати  Київ, інший – що по Елабузі прилетіло з Казахстану. Але далі всіх (аж до Парижу) пішов гендиректор «Алабуги», Тимур Шагівалєєв: «Кого вони думали залякати? Нащадків тих, хто в 1815 році брав Париж?». 

А поки вони розширяють свою «зону СВО» від Києва до Парижу (в який царські війська насправді увійшли в березні 1814-го) через Казахстан, вона де-факто розширилася на понад 1200 км на схід від кордону з Україною.

Інший аспект. Пропагандист Коц переконує: «поки все, що ми бачили на кадрах звідти – це зруйновані гуртожитки, в яких жили беззбройні роботяги».

Нагадаємо, «беззбройні роботяги» – це студенти коледжу «Алабуга», які збирають іранські Shahed, про що з гордістю повідомлялося, коли цей завод запускався. Щобільше, у Казані переконують, що постраждала і студентка з Африки. А отже виробляють БПЛА, які щодня атакують українські міста, не тільки росіяни.

У будь-якому випадку російське виробництво бойових дронів – законна воєнна ціль України. І жодних сентиментів тут бути не може. А розширення «зони СВО» всередину Росії триватимете і надалі.

Москва зібралася легалізувати Талібан

Звісно, не обійшлося без звинувачень України у «тероризмі». Але це вже настільки звична справа, що й коментувати не варто. Хіба що «український слід» вже привів російські слідчі органи аж в Дагестан, де один із затриманих напередодні «сплячих терористів» визнав, що возив зброю з Махачкали бандитам, які напали на Крокус.

Тобто таджики якимось шайтанським чином координували свої дії з дагестанським сплячим «терористичним осередком». І все це за гроші українських націоналістів-криптовалютників. Яка цікава комбінація!

НАСПРАВДІ, вже навіть Тегеран офіційно повідомив, що  попереджав Москву про можливий теракт. Але росіяни навіть іранцям не вірять. Якісь дивні оборудки і з кількістю затриманих. Ще 23 березня Путін заявив про затримання 11 терористів. Тим часом лише через 9 днів суд заарештував десятого фігуранта справи Якубджоні Юсуфзода. Отже, жодних 11 затриманих «терористів» станом на 23 березня не було. Путін збрехав.

Натомість у самій Росії демонстративно запросили до себе представників Талібану для участі в форумі «Росія – Ісламський світ» у Казані. Ба більше – МЗС РФ офіційно повідомило, що розглядає можливість виключити Талібан з російського списку терористичних організацій.

У лютому стало відомо, що в Москві пройде «міжпалестинська зустріч», на яку запросили лідерів терористичних угруповань ХАМАС та «Ісламський джихад».

Просто нагадаємо, що глобальною метою двох останніх організацій є зникнення держави Ізраїль зі світової мапи. Та ж сама ціль – у Росії щодо України. Не дивно, що ці міжнародні терористи знайшли один одного. І влаштовують збіговиська вже навіть не ховаючись.

ФРН – одна з головних цілей кампаній дезінформації РФ

Російські дезінформаційні кампанії, спрямовані на підрив підтримки України в Європі, значно зросли у масштабах, майстерності та скритності. «Це велика загроза, яку ми маємо сприймати всерйоз», – заявив в інтерв’ю Financial Times Ральф Бесте, голова департаменту культури та комунікацій Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

НАСПРАВДІ, Німеччина стала однією з головних цілей Кремля для дезінформації у зв’язку з російсько-українською війною. «Росіяни шукають тріщини сумнівів або почуття занепокоєння і намагаються їх розширити», – каже Бесте. Цього року його відділ розкрив одну з наймасштабніших спроб маніпулювання громадською думкою в Німеччині, зроблену на платформі X.

Мережа з більш ніж 50 тисяч підроблених облікових записів, що розміщують сукупно до 200 000 повідомлень на день, намагалася переконати німців, що допомога уряду України підриває процвітання ФРН та створює ризик ядерної війни.

Мережа прагнула «відмити» ці твердження, створюючи видимість, що вони були опубліковані як думки в авторитетних виданнях новин, таких як Der Spiegel і Süddeutsche Zeitung. Її метою було також посилити існуючі антиукраїнські погляди та створити враження, що вони є більш поширеними, ніж насправді.

«Тепер йдеться не лише про достовірно правдиву чи хибну інформацію. Це щось більше. Йдеться про спотворення думок. Спроба змінити баланс дискусії. Або переконати людей у тому, що рамки дебатів відрізняються від того, що є насправді», – каже Бесте.

За його словами, такі методи більше схожі на «підштовхування», посилаючись на концепцію поведінкової науки про використання невеликих соціальних та інформаційних сигналів для тонкої зміни думки чи дії: «Росіяни беруть елементи реальності в цих кампаніях, а потім спотворюють їх, щоб створити інше враження», – сказав Бесте, зауваживши, що «спробувати спростувати такі кампанії складно, тому що основні елементи часто не фальсифікуються, а залучення до процесу може контрпродуктивно надати претензіям переконливості».

До Міжнародного дня фактчекінгу

І наостанок про Всесвітній день фактчекингу, якій відзначається 2 квітня. Його було засновано у 2016 році; дата обрана не випадково — нерідко саме фактчекерам доводиться розгрібати наслідки численних першоквітневих розіграшів.

Але українцям зараз не до жартів. «Для України це дуже важливий день, адже наше суспільство відчуває на собі наслідки інформаційної та кібервійни вже багато років», – пише Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України. Та нагадує, що для перевірки фактів насамперед «треба шукати першоджерело. Це: офіційні організації, міжнародні установи, державні установи, а також закони, регістри та інші відкриті державні дані. До речі, за відкритістю даних Україна посідає 17 місце у світі».

Будь-які «сенсаційні новини» варто перевіряти за різними джерелами. На прикладі тієї ж Німеччини (як  головної дезінформаційної цілі Росії в Європі), можна згадати ексканцлерку Ангелу Меркель та голову Єврокомісії Урсулу фон Ляйєн. Обох фейкороби спробували прив’язували до Гітлера. 

В Instagram 19 лютого з’являється пост (який лайкнули тисячі користувачів) наступного змісту: «Четвертий Райх розпочався 22 листопада 2005 року, коли Ангела Меркель Гітлер була приведена до присяги як канцлер возз’єднаної Німеччини. Ангела Меркель Гітлер народилася в Аргентині або Західній Німеччині й була удочерена парою на ім’я Хорст і Ферлінд Каснер з Гамбурга. Ангелу назвали на честь її тітки Ангели – сестри Адольфа Гітлера».

НАСПРАВДІ, загальновідомо, що Гітлер вкоротив собі віку в 1945 році. Меркель народилася у 1954-му. Тобто через 9 років вона жодним чином не могла стати його донькою. Все просто.

Спростування іншого фейку – більш ґрунтовне. У березні в соцмережах завірусився знімок, на якому нібито бабуся очільниці Єврокомісії Урсули фон Ляйєн тисне руку Гітлеру. Одним із розповсюджувачів цього фото став колишній очільник «Роскосмосу» Рогозін, який супроводив його відповідним коментарем.

НАСПРАВДІ, видання «Проверено. Медиа» пише: «Проєкт Ellinikahoaxes виявив цей знімок на сайті фотоархіву Східної Пруссії, де стверджується, що автор зобразив поряд із фюрером дівчину на ім’я Хільдегард Зандоп. Кадр було зроблено у 1937 році в поселенні Наунієнен (нині це Калінінградська область РФ). Урсула фон дер Ляйєн (у дівоцтві Альбрехт) народилася 1958 року. Її батько – Ернст Альбрехт, мати – Хайді Адель Стромайєр. Бабусю по батьківській лінії звали Адельхайд Берг, по материнській — Гертруда Ольрогге. Виходячи з відкритих даних, серед пращурів фон дер Ляйєн взагалі немає жінок із прізвищем Зандоп, а бабуся голови Єврокомісії у 1937 році (коли було зроблено фото) була старша за дівчину на знімку. Відсутність даних про зв’язок між нею та фон дер Ляйєн підтвердила також речниця фотоархіву Східної Пруссії Ганна Лангнер.Тож мийте руки після споживання подібних «сенсаційних» новин. І нагадуємо: якщо ви помітили фейк, підозрілі сторінки, sms- та email-розсилки, повідомляйте про це в чат-бот Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Ми допоможемо.

Матеріал підготовлено редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-