У Росії тривають світові «судні дні»: дайджест пропаганди за 10-12 листопада 2023 року

У Росії тривають світові «судні дні»: дайджест пропаганди за 10-12 листопада 2023 року

Укрінформ
У Кремля стає все менше «міжнародного права»

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 10-12 листопада 2023 року.

  1. Чергова поразка РФ в ООН
  2. Московські «зірки Давида» у Парижі
  3. Sputnik і RT в інформвійні за Латинську Америку
  4. Чи зрозуміє Маск Медведєва

Чергова поразка РФ в ООН

10 листопада стало відомо, що представник РФ Геворгян, який працював у Міжнародному суді ООН з 2015 року (а у 2021-му став його віце-головою), отримав лише 77 голосів на Генасамблеї ООН, посівши передостаннє місце серед усіх кандидатів на нову каденцію. Він випередив за рівнем підтримки лише представника Конго. Звісно, пропаганда не змогла не «порадіти» за Україну.

НАСПРАВДІ, подія непересічна. І не лише тому, що представник РФ вперше за 77 років не зміг обратися до «Світового суду» (так неофіційно називають Міжнародний суд ООН, який вирішує правові суперечки між державами та дає консультативні висновки з правових питань, переданих йому іншими уповноваженими органами ООН).

Це голосування вчергове засвідчило справжній рівень підтримки Росії світовим співтовариством. Проте вотум недовіри її судді має не лише символічні, а й реальні наслідки. Тепер у Москви не буде гарантованого голосу у справах проти неї. А таких, як відомо, вже багато, а буде ще більше.

Нещодавно МВС РФ оголосило в міжнародний розшук (щоб це не означало в теперішніх російських реаліях) ще одного суддю Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі Серхіо Херардо Угальді Годінеса. Він був одним із трьох членів МКС, разом з італійцем Розаріо Сальваторе Айталою та японкою Томоко Акане, які в березні цього року видали ордери на арешт Путіна та дитячої омбудсменки Львової-Бєлової (яка не знає скільки точно депортувала дітей з України).

Юридична колізія полягає в тому, що тепер взагалі незрозуміло, до якого суду апелюватиме Росія (яка періодично судом погрожує). «ООН почала очищатися від зловмисного впливу Росії… Світ бачить, хто руйнує міжнародне право, а не захищає його», – заявив із цього приводу президент Україні. Очищення ООН (насамперед, в Раді Безпеки) від Росії має бути продовжено. А справжні судні дні у Росії попереду.

Московські «зірки Давида» у Парижі

Тим паче, що безпеці вона загрожує на міжнародному рівні. Від рутинного розповсюдження фейків та пропаганди Росія перейшла до відвертих провокацій. І як привід використала війну Ізраїля та ХАМАС.

Як пише видання Le Monde, мережа дезінформації в Європі, яку називають «Двійник», була головним розповсюджувачем фотографій із зірками Давида, які малювали в Парижі.

НАСПРАВДІ, у причетності до «Двійника» МЗС Франції ще у червні звинувачувало Росію – через створення фейкових сторінок місцевих ЗМІ та органів влади, а потім поширення їх у соцмережах.

А за появою зірок Давида на французьких будинках стоїть проросійський молдовський підприємець Анатолій Призенко. Слідчі вважають, що їх малювали двоє громадян Молдови, які вже затримані. Ще одна людина відповідала за те, щоб сфотографувати результат та надіслати знімки Призенка для поширення. (Правоохоронці підозрюють, що вони виконували схожі завдання і в інших європейських країнах).

Паралельно з розповсюдженням фотографій у соцмережах кілька сайтів фейкових новин із мережі «Двійника» почали одразу публікувати матеріали про зростання антисемітизму у Франції зі звинуваченнями у бездіяльності на адресу влади.

Російськомовні Telegram-канали, які регулярно транслюють контент «Двійника», публікували фото антисемітських графіті, поширювали знімок Паризької соборної мечеті, на яку приклеєні наліпки з палестинськими прапорами та словами «Франція, ти наступна». Матеріали про появу зірок Давида в Парижі публікували і російські державні медіа. «У Франції зростає кількість проявів антисемітизму», – повідомляло РИА Новости. На сайті «Радіо Sputnik» після цієї акції з’явилася колонка із заголовком «Франція не може (і не хоче) боротися з антисемітизмом».

Розрахунок простий – у Парижі часто відбуваються акції протесту (згадаємо «Жовті жилети»), які періодично переростають у запеклі протистояння з правоохоронцями. Тож вірогідно, таким чином Москва намагається розгойдати ситуацію. І використовує для цього усі засоби – від звичайних фейків до відверто провокаційних – як із зірками Давида на будівлях. Саме так, нагадаємо, свого часу вчиняли нацисти в Німеччині. До чого це зрештою призвело – відомо.

Sputnik і RT в інформвійні за Латинську Америку

«Заяви про те, що президентські вибори в Україні цікаві лише Росії, автоматично підтверджують, що мир цікавий лише Росії. У цьому контексті було б добре знати думку українського народу з приводу виборів, бо саме він платить життям за рішення свого президента». У цьому переконують на іспаномовній версії того ж Sputnik.

НАСПРАВДІ, такі московські наративи (разом з іншими) просуваються дуже активно у Латинській Америці та й взагалі в іспаномовному світі. «Sputnik і RT так само важливі для російської присутності в Латинській Америці, як і військова співпраця», – констатує іспанський Королівський інститут Елькано.

Sputnik Mundo і RT en Español вже входять до топ-15 найбільш відвідуваних сторінок соцмережі X, з гіркотою відзначають у своїй доповіді експерти провідного аналітичного центру Іспанії.

«Заборона на мовлення RT і Sputnik на Заході не торкнулася Латинської Америки, де вони продовжують вільно працювати і поширювати думку Кремля, в тому числі завдяки соцмережам і місцевим лідерам громадської думки», — кажуть аналітики.

Проблема настільки серйозна, що на неї окремо звернув увагу Держдепартамент США. Він розповсюдив заяву, в якій, зокрема, йдеться, що РФ щедро фінансує кампанію з дезінформації по всій Латинській Америці, мета якої – підрив підтримки України та поширення антиамериканських та антинатовських настроїв.

Як стверджує Держдеп, Кремль планує використати розвинені контакти зі ЗМІ в Аргентині, Болівії, Чилі, Колумбії, Кубі, Мексиці, Венесуелі, Бразилії, Еквадорі, Панамі, Парагваї, Перу та Уругваї, щоб зробити свою пропаганду органічною саме для латиноамериканської аудиторії. «Теми інформаційних операцій насамперед зосереджені на спробах переконати латиноамериканську аудиторію в тому, що війна Росії проти України справедлива, і що ці країни можуть об’єднатися з РФ, щоб перемогти неоколоніалізм», – зазначають у Вашингтоні.

Чи зрозуміє Маск Медведєва

І наостанок про черговий напад «миротворчості та людинолюбства» в Ілона Маска. Він порадив президенту Зеленському «не відправляти цвіт української молоді вмирати в окопах. Не потрібно цього робити, незалежно від того, чи він вестиме діалог з Путіним чи ні» і додав, що «варто співчувати російській молоді, яка не хоче бути в окопах, але вона там бути повинна».

Радник голови ОПУ Подоляк заявив, що «коли хтось за тисячі км від війни розмірковує про чужі долі, пропонує Україні погодитися на «переговори/капітуляцію» після 600+ днів кривавого геноциду, він НАСПРАВДІ пропонує дозволити Росії продовжити скоювати злочини, вирізати цивільне населення, вбивати глобальні правила. Поки світ остаточно не захлинеться демократичною кров’ю й не визнає тиранів глобальними лідерами. І якщо з кровожерливістю росіян усе зрозуміло, то що рухає окремими громадянами Країн Демократії, які так і не зрозуміли суті цієї війни, її природи та справжньої мети Росії?».

А в Москві настільки подобаються подібні Маск-шоу, що ще у жовтні минулого року вустами експрезидента Медведєва його назвали «молодцом» і визнали «гідним присвоєння позачергового офіцерського звання».

12 листопада  Медведєв підтвердив те, що казав Подоляк і фактично пояснив Маску «суть цієї війни»: «…Непогано, але важливо йти далі. Треба визнати, що Одеса, Миколаїв і Київ, і практично решта – ніяка не Україна. Після цього лише три кроки до визнання очевидного: Зеленський, який не йде на вибори – не президент, а узурпатор; Українська мова – не мова, а суржик; Україна – не країна, а штучно зібрані території».

Тобто Медведєв прямим текстом вказує Маску та іншим «миротворцям», що у планах Москви аж ніяк не «діалог з Путіним» і тим паче не «співчуття російській молоді, яка не хоче бути в окопах», а натомість – «Одеса, Миколаїв і Київ» і подальше захоплення нових українських територій. Цікаво, чи зрозуміє Маск Медведєва цього разу? Навряд чи. 

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-