
Шмигаль виключив ризик порушення законодавства України у зв'язку з підписанням Угоди про надра
Про це очільник уряду сказав під час години запитань до уряду у Верховній Раді, відповідаючи на питання щодо ризиків укладеної зі США угоди про надра, передає кореспондент Укрінформу.
Так, народний депутат Серій Рудик поставив запитання щодо положень Угоди про надра із законодавством України, зокрема, його екологічними вимогами:
"Написано, що уряд бере на себе повноваження погодитись з тим, що він не може посилатися на положення свого внутрішнього законодавства, як на виправдання будь-якого невиконання своїх зобов'язань з цієї угоди. Якщо мова буде йти про видобуток копалини, яка має критичне значення для навколишнього середовища з великою кількістю людей, які будуть мешкати навколо його видобутку, наприклад, урану… ви берете на себе зобов'язання не погоджувати з громадою ризики, пов'язані з видобутком?", - запитав Рудик.
"Угода ніяк не порушує суверенітет або законодавство України, або наші євроінтеграційні зобов'язання. Тим більше наші екологічні зобов'язання перед громадами або перед українським суспільством. Цих речей в угоді немає. Питання нашої відповідальності перед партнером Сполученими Штатами, власне, передбачені в пункті 3, ст.2", - заявив Шмигаль.
Своєю чергою віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - міністерка юстиції України Ольга Стефанішина підкреслила, що Угода про надра між США та Україною не має конфліктних положень. А положення викладене у пункті 3 угоди є "чисто юридичним моментом".
"Це чисто юридичний момент, пов'язаний і з нашим законодавством, яке передбачає, що у разі конфлікту між нормами міжнародного договору і національним законодавством міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою, має вищу юридичну силу.
Так само, відповідно до Закону України про міжнародні договори, і ми це зазначали у нашому правовому висновку, у разі, якщо міжнародний договір, який ратифікується парламентом, потребує змін до законодавства, такі зміни ухвалюються парламентом одночасно із ратифікаційним законом", - заявила Стефанішина.
Міністерка пояснила, що після підписання угоди про надра зі США немає жодних причин хвилюватись за виконання норм законодавства України.
"У зв'язку з цим, положення пункту статті другої (п 3. ст 2 - ред.) угоди щодо того, що у разі будь-якої невідповідності між законодавством України, угода має переважну силу щодо такої невідповідності - це формулювання, які передбачені нашим діючим законодавством. І з нього вже викладені відповідні положення до угоди. Це не конфліктні положення з точки зору нашого законодавства", - додала Стефанішина.
"Але повторюю, те питання, яке ви задавали, ця угода ніяк не порушує екологічних норм і вимог до українського законодавства. Зокрема до тієї частини, яка відповідає європейським директивам", - наголосила Стефанішина.
Як повідомляв Укрінформ, після тривалих перемовин Україна та США підписали угоду про надра. Підписи під документом поставили Юлія Свириденко, перша віцепрем'єр - міністерка економіки України, та Скотт Бессент, міністр фінансів США.