Бізнес посилив позитивні очікування ділової активності - Нацбанк

Бізнес посилив позитивні очікування ділової активності - Нацбанк

Укрінформ
Бізнес продовжує позитивно оцінювати свою ділову активність в наступні 12 місяців.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба Національного банку за результатами опитування керівників компаній у І кварталі 2024 року.

У Нацбанку зазначають, що Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) зріс до 103,0% порівняно зі 101,6% у ІV кварталі 2023 року.

Бізнес четвертий квартал поспіль очікував зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців, хоча й дещо нижчими темпами: баланс відповідей становив 8,5% порівняно з 15,2% у ІV кварталі. Зростання прогнозували підприємства всіх видів економічної діяльності (далі – ВЕД), крім добувної промисловості, а також більшості областей, розмірів за кількістю працівників та напрямів діяльності.

Поліпшення інфляційних очікувань триває шостий квартал поспіль: у І кварталі 2024 року очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 11,0% порівняно з 11,3% у попередньому кварталі. Майже половина опитаних (48,4%) очікували інфляцію не вище 10,0%.

Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 82,8% респондентів. Зберігається суттєвий вплив чинника "витрати на виробництво" (65,8%). Водночас посилився вплив курсового чинника – на 7.3 в.п до 59,5%.

Читайте також: Інфляція у березні сповільнилася до 3,2% у річному вимірі - Нацбанк

Курсові очікування незначно погіршилися: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 40,44 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 40,06 грн/дол. США). Частка респондентів, які прогнозують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців не перевищить 40,00 грн/дол. США, скоротилася за квартал з 55,4% до 46.0%.

Зауважується, що поточний фінансово-економічний стан підприємств усе ще слабкий, водночас триває його поступове поліпшення: баланс відповідей становив "мінус" 1,4% порівняно з "мінус" 5,6% у ІV кварталі.

Бізнес стримано оцінив поліпшення фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 3,7% (у ІV кварталі – 4,1%). Найоптимістичніші оцінки надали підприємства добувної промисловості та будівництва – баланси відповідей 15,9% та 15,8% відповідно.

Учасники опитування зберегли оптимістичні прогнози щодо обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 10,6% і 6,8% відповідно (у ІV кварталі – 10,6% та 9,7% відповідно). Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікують респонденти більшості ВЕД, найсуттєвіше – будівництва, сільського господарства та добувної промисловості (баланс відповідей 21,1%,16,0% та 13,6% відповідно). Зростання обсягів реалізації продукції на зовнішньому ринку переважно очікують підприємства добувної, переробної промисловості, торгівлі, а також транспорту та зв’язку.

Респонденти зберегли позитивні оцінки щодо зміни рівня інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар: баланс відповідей 8,3% (у IV кварталі – 6,6%). Водночас пом'якшилися песимістичні оцінки щодо інвестиційних видатків на будівельні роботи: баланс відповідей "мінус" 1,5% (у IV кварталі – "мінус" 6,9%). Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, й надалі очікують збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 16,1% (у IV кварталі – 11,3%). Найвищі очікування мали підприємства енерго- та водопостачання (62,5%). Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, збільшилася до 22,8% порівняно з 20,7% у попередньому опитуванні.

Учасники опитування продовжили очікувати зменшення кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – "мінус" 6,3% (у IV кварталі – "мінус" 6,5%). Найпесимістичніші прогнози надали респонденти добувної промисловості, будівництва, а також енерго- та водопостачання (баланси відповідей "мінус" 20,5%, "мінус" 20,0% та "мінус" 16,7% відповідно). Проте респонденти підприємств торгівлі четвертий квартал поспіль прогнозували збільшення кількості працівників. Продовжили посилюватися очікування щодо зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей – 62,6% порівняно з 57,9% у ІV кварталі.

Читайте також: НБУ: На ринку небанківських фінпослуг у березні з'явилися два нових гравці, шість - залишили ринок

На тлі незмінних очікувань підприємств щодо потреби в позикових коштах найближчим часом частка респондентів, які планують брати банківські кредити, дещо знизилася і становила 34,9% (у ІV кварталі – 36,0%). Підприємства, що планують залучати кредити, традиційно надають перевагу кредитам у національній валюті – 81,1% (у ІV кварталі – 80,3%).

Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються зависокі ставки – 49,5% відповідей. Водночас посилився вплив чинників "наявність інших джерел фінансування" та "невпевненість у спроможності підприємства вчасно виконувати боргові зобов'язання" – на 1.9 п. п. до 42,1% та на 2.2 п.п. до 24.1% відповідно.

Квартальне опитування проводилося з 31 січня 2023 року до 27 лютого 2024 року. В опитуванні взяло участь 661 підприємство із 21 регіону країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької, Луганської та Херсонської областей). Серед опитаних підприємств 21.8% – компанії оптової й роздрібної торгівлі, 18.2% – переробної промисловості, 14.7% – сільського господарства, 13.6% – транспорту та зв’язку, 6.7% – добувної промисловості, 4.5% – енерго- та водопостачання, 3.0% – будівництва, 17.5% – інші; 30.0% респондентів – великі підприємства, 38.1 % – середні, 31.9% – малі. Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-