У грудні український агроекспорт може перевищити 6 мільйонів тонн - аналітики

У грудні український агроекспорт може перевищити 6 мільйонів тонн - аналітики

Укрінформ
Експорт агропродукції з України за результатами грудня 2023 року завдяки роботі тимчасового морського коридору може перевищити 6 млн т.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Украгроконсалт.

«Експорт агропродукції за 1-15 грудня склав 3,38 млн тонн, що на 20% більше, ніж за аналогічний період попереднього місяця. Експорт аграрної продукції у грудні має перевищити 6 млн тонн, що стало можливим завдяки відкриттю українського судноплавного маршруту», - йдеться у повідомлення.

Зазначається, що на фоні збільшення активності роботи морських портів за 1-15 грудня частка сухопутного експорту в загальному експорті знизилася до 14,1%. При цьому роль дунайських портів в першій половині грудні була найнижчою за весь 2023 рік.

Експорт морським транспортом через порти Дунайського регіону у першій половині грудня склав 0,56 млн т, що сильно відстає від аналогічного періоду минулого місяця. На думку аналітиків, Дунайський регіон поступово втрачає свою привабливість для експортерів, що зумовлено відкриттям набагато дешевшого варіанту експорту через одеські порти.

Зазначається, що частково завдяки активності портів Дунайського регіону, у січні-листопаді румунський порт Констанца відвантажив 32,6 млн т зерна і встановив рекорд (попередній річний рекорд становив трохи більше 25 млн т). Українське зерно склало 13 млн т, тобто близько 40% від загального обсягу перевалки. За 2022 рік обсяг перевантаженої агропродукції з України у порті Констанца становив 8,6 млн т.

Аналітики відмічають, що темпи експорту агропродукції автомобільним транспортом зменшуються під кінець року через продовження страйків на українсько-польському кордоні. За даними Украгроконсалт, наразі на вʼїзд в Україну з боку Польщі сформувалася черга з майже 4 тис вантажівок.

Читайте також: Україна у поточному маркетинговому році скоротила агроекспорт на 9 мільйонів тонн - УКАБ

При цьому залізничні темпи експорту в перші тижні грудня трохи відстають від темпів минулих місяців. Загальний обсяг експорту у грудні прогнозується на рівні 800-900 тис. т що не відрізняється від середнього показника за останні 4 місяці. Станом на 19 грудня до морських портів України прямувало 6,6 тис. вагонів з зерном (або близько 400 тис. т), що майже на тисячу більше, ніж тижнем раніше.

Як повідомляв Укрінформ, 10 серпня Україна оголосила нові тимчасові маршрути для торговельних суден, що йдуть до/з чорноморських морських портів України. Ці маршрути насамперед використовувалися для виходу цивільних суден, що перебувають в українських портах «Чорноморськ», «Одеса» та «Південний» ще з початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року.

У вересні цього року тимчасовим морським коридором почали курсувати судна під завантаження українськими товарами в одеських морпортах. За 4 місяці роботи коридору було перевезено 10 млн т вантажів.

Фото: Мінагро

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-