«Соціалка» з нового року: кому та як нараховуватиметься

«Соціалка» з нового року: кому та як нараховуватиметься

Укрінформ
Укрінформ проаналізував зміни в системі  соціальних виплат, які діятимуть з 1 січня 2023 року.

Наприкінці року Кабінет міністрів України ухвалив рішення, яким продовжив нарахування та виплати соціальної допомоги у 2023 році в автоматичному режимі. Укрінформ розібрався, яким саме категоріям українців спростили бюрократичну тяганину.

Соціальні виплати для осіб з інвалідністю: паперова бюрократія скасовується

Традиційно новий рік для низки отримувачів соціальних допомог та пільг починався зі збирання нових стосів паперів, які б підтверджували їхнє право на отримання зазначених виплат у новому календарному періоді. Але війна внесла свої корективи ц в цю бюрократію.

Ще восени планувалося, що із 1 січня 2023 року українці, які отримували певні соціальні виплати й мешкали у відносно мирних регіонах, мали звернутися до управлінь соціального захисту, ЦНАПів або уповноважених осіб у громадах із заявами на продовження державних виплат. Проте ракетні удари по об’єктах критичної інфраструктури та подальші проблеми з енергопостачанням на більшій території країни суттєво ускладнили роботу багатьох установ. Та і кількість переселенців, які вирішили перечекати за кордоном темні часи, не поменшала.

Відтак, уряд ухвалив рішення про автоматичне перепризначення низки соціальних допомог для тих українців, чий вразливий статус є сталою категорією і не залежить від матеріального стану.

Згідно з постановою №1460 здійснення соціальних виплат, дія яких спливла під час воєнного стану, подовжена в автоматичному режимі до завершення воєнного стану та ще на один місяць потому. Нововведення стосується окремих категорій громадян, здебільшого людей та дітей з інвалідністю, а також дітей, позбавлених батьківського піклування.

Зокрема, з 1 січня 2023 року автоматично будуть перепризначені виплати:

  • на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
  • на дітей, хворих на тяжкі захворювання;
  • дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;
  • особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
  • особам, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І та ІІ внаслідок психічного розладу;
  • особам, які не мають права на пенсію;
  • особам з інвалідністю.

Також продовжено до 31 грудня 2023 року перехідний період для щомісячних компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою, що досягла 80-річного віку.

“Ухвалене рішення забезпечить зручність для тих громадян, які об'єктивно мають право на продовження виплат. Це також дозволить забезпечити надання допомоги тим, хто її дійсно потребує», - зазначила міністр соцполітики Оксана Жолнович.

Водночас в Мінсоцполітики звертають увагу, що частині отримувачів державних допомог усе ж таки доведеться звернутися із заявами та підтвердними документами до органів соціального захисту на початку нового року. Йдеться про виплати, які призначаються з урахуванням матеріального (майнового) стану одержувачів.

«Зокрема, це допомога малозабезпеченим сім’ям, одиноким матерям. Для отримання цих видів допомоги потрібно звертатися повторно до органів соціального захисту населення, подавати декларацію, і з урахуванням поданої інформації буде обчислюватись та ухвалюватись рішення про продовження відповідних виплат», — наголосив заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко.

Втім, і тут є одне уточнення. Нікуди не треба йти, якщо ви мешкаєте на тимчасово окупованій території або якщо у місці вашого проживання тривають бойові дії. Перелік таких територій визначається наказом Мінреінтеграції та періодично оновлюється. Наразі актуальний перелік визначений наказом №309 від 22 грудня 2022 року. Мешканцям цих територій абсолютно всі види соціальних допомог продовжують нараховувати автоматично.

Вимушено переселені особи: допомогу продовжено

Врегулював уряд і питання виплат грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб у 2023 році.

За інформацією віцепрем’єр-міністра України Ірини Верещук, з 1 січня 2023 року буде продовжене автоматичне нарахування допомоги на проживання ВПО.

«Хочу заспокоїти усіх переселенців: не потрібно після 1 січня звертатися до органів соцзахисту чи ЦНАПів для поновлення виплат. Ви, як і раніше, будете отримувати допомогу від держави», – уточнила Верещук.

Нагадаємо, що ще в березні 2022 року був затверджений Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, згідно із яким переселенці щомісячно отримують 2 000 грн на проживання. На кожну дитину,  а також особам з інвалідністю передбачено 3 000 грн щомісячної допомоги.

Для отримання цих виплат матеріальний стан їх одержувачів не має значення. В Мінреінтеграції підкреслюють, що виплати на проживання продовжуються у разі повернення переселенця на місце постійного проживання у випадку, якщо його житло зруйновано.

В інших випадках повернення додому скасовує право на отримання зазначеної допомоги.

З початку повномасштабного вторгнення внутрішньо переміщеним особам було надано понад 47 млрд грн грошової допомоги на проживання.

Субсидії: відтепер усі питання до Пенсійного Фонду

Ще наприкінці опалювального сезону 2021/2022 року в уряді оголосили про автоматичне перепризначення субсидій на наступний сезон 2022/2023.  Тоді був напрацьований спеціальний механізм розрахунку розмірів субсидій та пільг, спираючись на розмір виплат попереднього сезону.

Але у лютому почалася війна і влітку Верховна Рада прийняла Закон «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення», яким фактично запровадила мораторій на підвищення цін для населення на газ, тепло та гарячу воду на час воєнного стану. Тож для більшості одержувачів пільг та субсидій у новому сезоні майже не зміняться і розміри цих допомог.

Як неодноразово підкреслювала Оксана Жолнович, всі, хто отримував субсидії у 2022 році, отримуватимуть їх і у 2023 році. Автоматичне перепризначення відбуватиметься  на підставі інформації, наявної в органах соціального захисту населення з оновленням даних про доходи осіб від ПФУ та ДПС.

Громадянам, які вже отримують житлову субсидію, не потрібно нікуди звертатися. Вони і надалі отримуватимуть призначені субсидії обраним способом - на банківський рахунок або через поштове відділення.

Єдина зміна стосується розпорядника житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг. У 2023 році питанням призначення, нарахування і виплати цієї допомоги опікуватиметься виключно Пенсійний фонд України. Процес передачі повноважень від органів соціального захисту населення органам ПФУ триває вже кілька місяців. Оскільки установи Пенсійного фонду працюють за екстериторіальним принципом, то в умовах воєнного стану це дозволяє автоматизувати та прискорити процеси призначення, нарахування та виплати допомог. На жаль, у роботі окремих установ Пенсійного Фонду стаються збої через велике навантаження - клієнти часто скаржаться на великі черги до відповідних спеціалістів, що опікуються питання соціальних виплат. Залишається сподіватися, що ці труднощі тимчасові.

Юлія Абакумова, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-