Ринок нерухомості та землі запрацював, але з певними особливостями - експертка

Ринок нерухомості та землі запрацював, але з певними особливостями - експертка

Укрінформ
З початком війни ринки продажу нерухомості та землі були зупинені, що було пов’язано з обмеженням доступу до державних реєстрів в інтересах національної безпеки. А вже в травні продажі були відновлені, однак з певними особливостями.

Про це розповіла радниця юридичної групи LCF, керівниця судової практики Ірина Кобець в коментарі Укрінформу.

За її словами, відновленню функціонування ринку передувало прийняття Кабміном двох постанов - постанови №480 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» та №564 «Деякі питання ведення та функціонування Державного земельного кадастру в умовах воєнного стану».

“Звертаю увагу, що вчиняти нотаріальні та реєстраційні дії нині можуть тільки нотаріуси та реєстратори, які пройшли попередню перевірку та внесені Мін'юстом до відповідних переліків, які можна знайти на сайті міністерства”, - зазначила Кобець.

При цьому, встановлена вимога, що нотаріальне посвідчення договору відчуження нерухомого майна здійснює нотаріус виключно за місцезнаходженням такого майна.

“Однак для нерухомого майна, що знаходиться в місті Києві та Київської області встановлені виключення. Посвідчення таких угод можуть здійснювати як нотаріусам за місцезнаходженням такого майна, так і нотаріуси за місцезнаходженням однієї із сторін відповідного договору”, - уточнила юристка.

Читайте також: У «Prozorro.Продажі» від початку війни оголосили 257 земельних аукціонів, стартова ціна – 300 мільйонів

Вказані обмеження, за її словами, запроваджені з метою мінімізації можливих зловживань з угодами щодо нерухомого майна, особливо на тимчасово непідконтрольних територіях.

Вона також повідомила, в яких випадках вчиняти угоди та реєстраційні дії наразі заборонено.

Отже, під час воєнного стану забороняється:

  • передавати нерухоме майно до статутного капіталу юридичної особи та отримувати дане майно у зв'язку з виходом зі складу учасників;
  • укладати майнові угоди про нерухомість за довіреністю від імені фізичних осіб;
  • здійснювати державну реєстрацію, якщо договір був посвідчений нотаріусом у період з 25 лютого 2022 р. до дня його включення до переліку нотаріусів;
  • здійснювати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно протягом місяця з дня його придбання. Однак є виняток - заборона не діє, коли право власності набуто у порядку спадкування або державної реєстрації прав у результаті визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності;
  • здійснювати державну реєстрацію на підставі договору іпотеки за споживчим кредитом, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя шляхом набуття права власності на предмет іпотеки. Тобто, банк або фінансова установа за споживчим кредитом не можуть в позасудовому порядку звернути стягнення на предмет іпотеки.

Оскільки на сьогодні хоча б в обмеженому доступі, однак відновили роботу Державного земельного кадастру, можливим також є укладання договорів відчуженн землі. Ринок запрацював з обмеженнями, які прийняті на першому етапі земельної реформи та запуску ринку сільськогосподарської землі. Тобто до 2024 року дозволено купувати ділянки сільськогосподарського призначення лише громадянам України і в загальному розмірі до 100 га. Юридичні особи України зможуть купувати сільськогосподарську землю лише починаючи з 2024 року.

Як повідомляв Укрінформ, функціонування Державного земельного кадастру було тимчасово призупинено.

Також на період воєнного стану в Україні було спрощено процедуру надання в користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільгоспвиробництва. Так, передача земельних ділянок сільгосппризначення в оренду на строк до одного року для ведення товарного сільгоспвиробництва здійснюється районними військовими адміністраціями.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-