АМКУ оштрафував на 283 мільйони компанії, пов’язані з Roshen

АМКУ оштрафував на 283 мільйони компанії, пов’язані з Roshen

Укрінформ
Антимонопольний комітет України (АМКУ) за зловживання монопольним становищем оштрафував ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА», ПрАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ КПК», ПрАТ «ІНТЕРКОРН» на загальну суму 283 624 500 грн. 

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба АМКУ.

Зазначається, що ці компанії пов'язані відносинами контролю через кінцевого бенефіціарного власника Олексія Порошенка. Штраф винесено за два порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та глюкозних сиропів.

Порушення полягали: у необґрунтованому підвищенні цін на патоку та сиропи протягом квітня-червня 2018 року, лютого-березня 2019 року та у жовтні 2020 року; у встановленні протягом 2018-2020 років різних умов до рівнозначних угод з покупцями цього товару без обґрунтованих причин.

Під час розгляду справи, який тривав півтора року, комітет встановив, що у 2018-2020 роках група компаній була єдиним виробником патоки на території України та найбільшим і найпотужнішим учасником ринку з частками 65,49% (у 2018 році), 93,86% (у 2019 році) та 79,75% (у 2020 році). Група мала ринкову владу, що проявлялася у її здатності встановлювати свої умови продажу товарів на внутрішньому ринку, підтримувати непрозору та безсистемну цінову політику з власними контрагентами, здійснювати політику направлену на підтримання власного монопольного становища. Єдиними конкурентами відповідача протягом 2018-2020 років були імпортери з порівняно невеликими частками.

Також було встановлено, що вказана група компаній є єдиним виробником крохмалю кукурудзяного на території України з частками 74,26% (у 2018) та 96,79% (у 2019). Враховуючи наведене, Комітет визнав, що група у складі ПрАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ КПК», ПрАТ «ІНТЕРКОРН» та ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» займала монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та сиропів у 2018-2020 роки.

Шляхом аналізу цінової поведінки встановлено, що протягом 2018-2020 років ціна на патоку та сиропи підвищувалася та знижувалася нею безсистемно. Комітетом не виявлено залежності між динамікою оптово-відпускних цін на товар та такими складовими їхньої собівартості, як зміна цін на зерно кукурудзи, зміна вартості його переробки, кон’юнктура ринку тощо. У договорах між ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» та покупцями патоки, не виявлено взаємозв’язку між кількісними показниками обсягів закупівлі та цінами патоки при інших однакових умовах договору.

Також виявлено, що група здійснювала цінові виключення для окремих суб’єктів господарювання (кондитерських фабрик). Наприклад, для одного з покупців патоки у досліджуваний період встановлювалися ексклюзивно низькі ціни. Також комітет виявив застосування групою різних умов у договорах поставки патоки з покупцями без об’єктивно виправданих на те причин: порядок замовлення та погодження поставок товару, умови оплати товару, санкцій тощо.

Перераховані вище підходи до договірної політики у сукупності з безсистемним та непрозорим ціноутворенням, суперечать логіці ведення розумної економічної діяльності та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Крім того, враховуючи, що відповідач є учасником вертикально-інтегрованого суб’єкта господарювання (має замкнений цикл виробництва товарів – від вирощування кукурудзи до виробництва кондитерських виробів), за рахунок ефекту масштабу ДП «КК «РОШЕН» міг отримувати істотні конкурентні переваги, що забезпечуються можливістю придбання у групи патоки, як сировини для своєї кінцевої продукції, за цінами меншими ніж для конкурентів – виробників кондитерських виробів на території України.

Проаналізувавши суть встановлених порушень конкурентного законодавства, АМКУ вирішив накласти такі штрафи на учасників групи: на ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» - 210 185 150 грн (по 105 092 575 грн за кожне порушення), на ПрАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ КПК» - 47 458 400 грн (по 23 729 200 за кожне порушення), на ПрАТ «ІНТЕРКОРН» – 25 980 950 грн (по 12 990 475 за кожне порушення).

Також АМКУ зобов’язав у двомісячний строк з дати отримання рішення припинити порушення, визначені у пункті 5 резолютивної частини цього рішення та повідомити про це комітет у п’ятиденний строк.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-