Монетизація субсидій необхідна для введення ринкової ціни на газ - Коболєв

Монетизація субсидій необхідна для введення ринкової ціни на газ - Коболєв

Укрінформ
Монетизація субсидій для населення є необхідною передумовою для введення повної ринкової ціни на газ для населення.

Про це на брифінгу сказав голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Ми пов'язуємо ситуацію на газовому ринку з виборами. Відбувається кілька процесів, які пов'язані з платіжками, тарифами, газом. Ми дуже довго вмовляли уряд, і нам здається, що ми їх умовили провести реальну монетизацію. Я не уявляю, як вводити повну ринкову ціну газу, якщо не буде монетизації", - сказав Коболєв.

Він наголосив, що на ринку газу має діяти реальна монетизація субсидій для споживачів.

"Якщо є гроші на абонента, чому йому ці гроші не віддати? Гроші треба давати не газзбутам, не посередникам, а споживачу. Якщо цього домогтися, люди зможуть залишати різницю між тим, що держава нараховує, і тим, що вони реально спожили. Держава буде зацікавлена тримати норми на розумному рівні", - додав Коболєв.

За його словами, спротив монетизації здійснюють облгази, адже така система вимагатиме повної верифікації бази абонентів.

"Друга проблема - обсяг. Якщо людина розуміє, що гроші залишаться їй, вона більш уважно ставитиметься до споживання та точно перевірить свій рахунок. Це приведе до економії газу, в чому ні облгази, ні газзбути не зацікавлені", - додав Коболєв.

Він додав, що ще одним елементом спротиву є платіжки із завищеними нормами.

"Якщо говорити про платіжки за газ, то там відбулася звична ситуація з "грою в піддавки" між облгазами та Міністерством енергетики. Рішенням суду було скасовано зменшення норм, і автоматично в силу вступили старі норми", - вважає очільник Нафтогазу.

Читайте також: В Україні запаси газу скоротилися до 12,5 мільярда кубів

Як повідомлялося, міністр соціальної політики України Андрій Рева 16 січня анонсував початок монетизації субсидій готівкою в березні 2019 року. За його словами, на нараді в президента України за участю прем'єр-міністра, міністрів, а також зацікавлених сторін - Укрпошти, Нафтогазу, Пенсійного фонду, громадських організацій, представників ОСББ, було прийнято політичне рішення про те, що особам, яким уже призначено субсидію з жовтня, з березня переказуватимуть готівкові кошти на грошові рахунки. Це дасть змогу визначити, який механізм є більш ефективним, оскільки і "готівковий", і "безготівковий" механізми субсидування працюватимуть паралельно.

За даними Реви, нині в Україні налічується 4 млн одержувачів субсидій, середній розмір субсидії становить 1,5 тис. грн. Тобто 6 млрд грн субсидійних коштів на місяць видаватимуться готівкою, додав міністр. Водночас у безготівковій формі субсидію отримуватимуть громадяни, які звернулися по неї після 1 січня 2019 року.

Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабінету міністрів №203 від 23 березня 2016 року "Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників". Рішення було підтримане також постановою Верховного Суду. У результаті чинними стали норми споживання газу, встановлені відповідно до постанови КМУ від 8 червня 1996 року №619. Таким чином, якщо у споживача немає лічильника газу, рахунки виставляються за такими нормами: за користування газовою плитою за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 кубометра газу на місяць на одну людину (замість 3,3 кубометра за нормами 2016 року); за газову плиту без централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 18,3 кубометра (замість 5,4 кубометра); за користування газовою плитою та водонагрівачем водночас - 23,6 кубометра (замість 10,5 кубометра).

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-