Націоналізація Привату не дуже вплине на валютний ринок - НБУ - 22.12.2016 20:18 — Новини Укрінформ
Націоналізація Привату не дуже вплине на валютний ринок - НБУ

Націоналізація Привату не дуже вплине на валютний ринок - НБУ

1294
Ukrinform
Капіталізація державою ПАТ КБ "ПриватБанк" не матиме значного впливу на макрофінансову стабільність.

Про це йдеться в коментарі НБУ щодо впливу капіталізації державою ПАТ КБ "ПриватБанк" на макрофінансову стабільність.

"Рішення про перехід ПАТ КБ "ПриватБанк" у державну власність дозволило усунути системний ризик для фінансової стабільності і водночас не матиме значного впливу на валютний ринок України та макроекономічні показники", - йдеться в коментарі.

У НБУ зазначають, що для поповнення капіталу ПАТ КБ "ПриватБанк" Міністерство фінансів України здійснить випуск облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) обсягом 116,8 млрд грн. Але в результаті капіталізації не відбувається випуск в обіг грошей. Випущені ОВДП стануть надійним активом, який гарантує виконання зобов'язань банку перед вкладниками. Дохід за даними цінними паперами (близько 10% річних) виступатиме постійним джерелом доходів для банку.

Водночас, "Приват", як і будь-який інший український банк, може звернутися до НБУ за підтримкою ліквідності. Так, Національний банк 20 грудня 2016 року з метою підтримки ліквідності, забезпечення безперебійного обслуговування клієнтів, роботи відділень та банкоматів, своєчасного здійснення розрахунків надав ПАТ КБ "ПриватБанк" кредит рефінансування на 15 млрд грн. У подальшому, НБУ у випадку необхідності, також підтримуватиме "ПриватБанк" ліквідністю як шляхом надання кредитів під заставу ОВДП, так і їх викупу.

Регулятор контролює потенційні наслідки монетизації ОВДП, випущених Міністерством фінансів для "Привату". У випадку надання банку підтримки ліквідності збільшення грошової пропозиції через цей канал буде суттєво розтягнуто в часі. Також, обсяг монетизації ОВДП буде суттєво меншим за обсяг капіталізації банку, оскільки потреби ПАТ КБ "ПриватБанк" у додатковій ліквідності не будуть значними, за оцінками Національного банку. Банк швидко відновлює свою роботу в нормальному операційному режимі. Вже спостерігаються ознаки стабілізації очікувань громадськості та учасників ринку, завдяки чому обсяг відтоку коштів з рахунків поступово знижується.

Крім того, як свідчить останній досвід поповнення Міністерством фінансів капіталу інших державних банків, монетизується лише незначна частина - близько 6% - випущених для цих цілей ОВДП.

Водночас, Національний банк має повний комплекс інструментів для того, щоб операції з підтримки ліквідності ПАТ КБ "ПриватБанк" не призводили до тиску на інфляцію та валютний ринок. По-перше, вільна ліквідність банківської системи регулярно вилучається за допомогою депозитних сертифікатів Національного банку. Рівень відсоткових ставок за такими операціями вже враховує необхідність нівелювання інфляційних та девальваційних ризиків. На відміну від минулих років процентна політика Національного банку наразі є дієвим механізмом впливу на стан грошово-кредитного ринку.

По-друге, Національний банк накопичив достатній обсяг міжнародних резервів - близько $15,4 млрд - для того, щоб використовувати їх для згладжування функціонування валютного ринку в разі необхідності.

Більш того, перехід "ПриватБанку" в державну власність покращує перспективи отримання чергового траншу за програмою розширеного фінансування з Міжнародним валютних фондом вже на початку 2017 року. Цей крок вже отримав схвальні відгуки й інших міжнародних фінансових організацій, міжнародних партнерів України, інвесторів і експертів.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>