Нобелівський лауреат Євген-Зенон Стахів: Завжди відчував себе українським науковцем

Нобелівський лауреат Євген-Зенон Стахів: Завжди відчував себе українським науковцем

Фото, відео
Укрінформ
У Львові днями перебував лауреат Нобелівської премії миру 2007 року американський вчений українського походження Євген-Зенон Стахів. Інженер, доктор наук з водних ресурсів, професор та керівник інституту географії та екології університету Джона Гопкінса (Балтімор, США) Євген-Зенон Стахів прибув до Львова разом зі своєю дружиною.

Науковець відвідав низку подій у місті Лева, а 28 лютого, у холі ОДА урочисто погасили маркований конверт з нагоди 75-річчя від дня народження видатного лауреата Нобелівської премії, повідомляє ІА ZIK.

 «Перший раз я тут був у 1991 році. Працював консультантом Світового банку. Ми говорили про проблеми водних ресурсів та водопостачання у Львові та Україні. Я тоді відвідав 20 різних міст. За той час багато чого змінилося", - зазначив Євген-Зенон Стахів.

Він зазначив, що разом зі своїми колегами зі всього світу обговорюють ситуацію в Україні, зокрема, майбутні вибори. "Є дискусії про кандидатів у Президенти. Кожен із нас (Стахів та його колеги) маємо вплив на наші уряди. У такий спосіб ми допомагаємо Україні та українцям через наших політиків. Я також займаюся допомогою із постачанням зброї Україні, бо маю зв’язки з армією, моряками», – розповів Стахів гарною українською мовою.

Науковець поділився, що відчуває себе більше українським вченим, ніж американським.

«Я більше відчуваю, що є українським лауреатом Нобелівської премії. Я пишу статті для американської та української преси. Я почав шукати українських лауреатів і знайшов десять таких. Почав думати, чому Володимир Вернадський не є лауреатом? Адже він заслужив цю премію. Я завжди вважав, що є українським науковцем», – підкреслив професор Стахів.

«Народився я в Інсбруку у кінці 1944 року. Але ми (родина) є християни, які вважають себе українцями, які походять звідси (з Львівщини). Тато записав у книжці своїх спогадів, що моєї мами родина мешкала на вулиці Зеленій у Львові. Тато сам із Перемишля", – розповідає Євген-Зенон Стахів.

Він додав, що "майже всі ті українці (друзі Стахіва), які виїхали, то були з УПА та ОУН (батько Стахіва мав високі чини в ОУН)", отже, майбутній науковець виростав у патріотичному середовищі. "Я і мої друзі були вивчені у домі, хаті патріотизму. По суботах я ходив до школи українознавства. Як був малий, то питав себе, чому я мушу у суботу ходити до школи, коли всі інші бавляться та відпочивають? Але батьки сказали, значить, треба. Кожної суботи українська школа, Пласт, народні танці», - розповів Стахів.

Довідково повідомляється, що Євген-Зенон Стахів спеціалізується на розробці методів управління водними ресурсами великих річкових басейнів та протиповеневого захисту в умовах кліматичних змін. Очолює управління міжнародних проектів Інституту водних ресурсів Корпусу інженерів армії США.

З 1989 року Євген-Зенон Стахів працював у Міжурядовій групі експертів ООН зі зміни клімату (IPCC) як провідний експерт із дослідження водних проблем і ввійшов до числа лауреатів Нобелівської премії Миру за 2007 рік. Упродовж останніх десяти років очолював двосторонню (США – Канада) комісію з розробки та впровадження стратегій поліпшення стану Великих озер. За програмою «Екологія та політика» викладає два курси: Інтегроване управління водними ресурсами, та Спецкурс у галузі екологічних наук і політики.

Він є автором популярного підручника «Практичні інженерні підходи до адаптації клімату». Також він є технічним директором Міжнародного центру інтегрованого управління водними ресурсами ЮНЕСКО (ICIWaRM).

Євген-Зенон Стахів - автор проектів водного і екологічного планування у США, Бангладеші, басейні Аральського моря, Іраку, Афганістані, Вірменії та Україні. Також вчений працює з ЄЕК ООН та ICIWaRM над проектом «Україна-Молдова транскордонний Дністер».

У 2003 році Євгена-Зенона Стахіва було призначено міністром водного господарства та іригації в Іраку в складі тимчасової війської адміністрації.

Фото: loda.gov.ua, radiosvoboda.org

Відео: UATV Channel

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-