Що подивитися та почитати про Чорнобиль: УІНП радить 11 книг і фільмів

Що подивитися та почитати про Чорнобиль: УІНП радить 11 книг і фільмів

Список
Укрінформ
Український інститут національної пам’яті до 35-річчя найбільшої в історії людства техногенної катастрофи, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС, рекомендує ознайомитися з 11 книгами та фільмами, присвяченими цій трагедії.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба УІНП.

Цього року УІНП підготував дайджест книг, фільмів і статей, які будуть корисні тим, хто хоче дізнатися більше.

1. «Чорнобильська трагедія. Нариси з історії» 

Українська дослідниця, докторка історичних наук Наталія Барановська у формі нарисів висвітлює найбільшу техногенну катастрофу в історії людства. Збірник починається з передумов аварії у 1970-1980 роках і завершується нарисами про унормування постчорнобильського життя та закриття ЧАЕС в сучасній Україні. Дослідження є у вільному доступі.

2. «Чорнобильське досьє КҐБ» 

Відкриття в Україні архівів радянських спецслужб пролило світло на багато історичних аспектів, у тому числі й на Чорнобильську катастрофу. Все, що знало і приховувало від людей «всевидяче око» КҐБ, – в одній науковій праці, створеній зусиллями Галузевого державного архіву СБУ, Інституту історії України НАНУ та Українського інституту національної пам’яті. Перший том у вільному доступі тут, другий – тут.

Читайте також: Роковини Чорнобильської трагедії: УІНП записав аудіоролик і запускає всеукраїнську акцію

3. «Нові розсекречені документи КҐБ про Чорнобиль: спецоперації, пропаганда і підміна зразків» 

На основі одного з найбільших збірників архівів КҐБ, присвяченого аварії, уже підготовлено чимало якісних журналістських матеріалів. Зокрема, стаття журналіста та незалежного дослідника архівів радянських спецслужб Едуарда Андрющенка та журналіста видання «Настоящее время» Дмитра Трещаніна відтворює «буденний жах» катастрофи, в якому абсурдність межує з героїзмом. Також автори розповідають, як КҐБ порушував горбачовський «сухий закон», щоб зняти напругу в місцях евакуації, або як з’явилися перші корупційні оборудки в зоні лиха.

4. «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи». 

Книга відомого історика Сергія Плохія, видана 2019 року, охоплює історію катастрофи від моменту вибуху аж до закриття станції. Вчений показує, як справжньою причиною найбільшої ядерної катастрофи людства стала не конкретна помилка окремої людини, а створена в СРСР система закритості та секретності, що приховувала інформацію про трагедію навіть від фахівців, котрі повинні були її ліквідувати. Досліджуючи проблему Чорнобильської катастрофи, Плохій приходить до висновку, що аварія стала не лише лихом планетарного масштабу, а й вироком радянській авторитарній системі.

Читайте також: Виставка, конференція і не тільки: що готує МКІП до 35-х роковин «Чорнобиля»

5. «Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього». 

Над художньо-документальним романом про Чорнобиль білоруська письменниця та нобелівська лауреатка Світлана Алексієвич працювала кілька десятиліть. Вперше українською книга вийшла 1998 року в перекладі Оксани Забужко. Друге, доповнене, видання роману українською з’явилося у 2016-му. «Чорнобильська молитва» – це насамперед можливість почути живі голоси тих, кого торкнулася катастрофа. Але крім людської перспективи, є й глибша – усвідомлення Землі як спільного дому, котрий людина ділить з мільйонами інших живих істот і за руйнування якого відповідає.

Читайте також: В Україні відкрили онлайн-виставку «Чорнобиль: 35 років пам’яті»

6. «Чорнобиль» 

Серіал американського каналу HBO та британського Sky Atlantic знову привернув до Чорнобиля увагу всього світу. Ліквідатор, еколог і письменник Сергій Мирний назвав його «найпотужнішим, наймасовішим, найбільш технологічно зробленим кінематографічним висловлюванням на тему Чорнобиля». Згідно з IMDb, серіал очолив 250 найвище оцінених телесеріалів в історії.

7. «The Real Chernobyl» 

Документальний фільм Sky Atlantic знятий по «гарячих слідах» серіалу «Чорнобиль». Його творець Крейг Мейзін зазначав, що хоче розказати «непроговорену реальну історію» катастрофи. Як пережили її, у фільмі розповідають учасники подій. Фільм є у вільному доступі.

8. «Чорнобиль: два кольори часу» 

Документальна кінотрилогія режисера Ігоря Кобрина знята відразу після аварії. Це був перший фільм про Чорнобиль, який показали в СРСР на центральному телебаченні. Саме документальні кадри Ігоря Кобрина лягли в основу серіалу НВО та Sky Atlantic «Чорнобиль». Оригінали трилогії зберігаються у ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, однак у відкритому доступі є коротка версія. Також рекомендуємо інтерв'ю режисера «Радіо Свобода».

Читайте також: У ніч на 26 квітня відбудеться мистецька акція Chornobyl.35

9. «Розсекречена історія. Чорнобиль: що встановило розслідування катастрофи?» 

У тематичному випуску науково-просвітницької телепрограми «Суспільного» відомі українські історики спільно з ліквідаторами аварії на ЧАЕС намагаються розібратись у тому, хто дійсно винний у найбільшій в історії людства техногенній катастрофі. Випуск доступний за посиланням.

10. «Розщеплені на атоми» 

Телевізійний фільм, що поєднує в собі елементи художньої стрічки та документального кіно. Автори намагаються одночасно розповісти історії реальних очевидців катастрофи та підсилити емоційний фон художніми сценами, що межують з документальними інтерв'ю. Доступ.

11. «Земля забуття» 

Французько-український художній фільм розповідає про Чорнобильську катастрофу через призму особистої трагедії жителів Прип'яті. Стрічка стала дебютом для французької документалістки Мішель Боганім. У фільмі зіграла голлівудська акторка українського походження Ольга Куриленко.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-