Франківський Музей визвольної боротьби поповнився унікальними експонатами

Франківський Музей визвольної боротьби поповнився унікальними експонатами

Фото
Укрінформ
В Івано-Франківську обласний Музей визвольної боротьби імені Степана Бандери презентував нові унікальні експонати – військові атрибути вояка УГА (Української Галицької Армії). Зубчатівку, пружки та шеврон придбали для Музею на аукціоні.

Про це під час презентації поінфомував директор музею Ярослав Коретчук, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні в нашому музеї, в рамках проекту «Збережемо історичну пам'ять», представляємо унікальні речі, які пов’язані з історією визвольної боротьби періоду ЗУНР, а саме військові атрибути, які визначали ранг військовиків Української Галицької Армії . Їх придбали на одному з Інтернет-аукціонів. В першу чергу, це - зубчатівка, яка нашивалась на комір, пружки, які нашивались на рукави, і шеврон військового підрозділу з номером 661. …У такий спосіб ми привідкриваємо світло саме військової історії нашого краю, що дає нам можливість зрозуміти перебіг подій 1918-1919 років», - зазначив Коретчук.

Він зауважив, що найбільш вірогідно ці речі належали уродженцю Коломийського району. В УГА, стверджує директор музею, дві пружки нашивались на рукав у випадку, коли військовий був четерем, або чатовим. Тобто, командував підрозділом чисельністю 40-50 вояків.

«Якщо порівняти із сьогоднішніми званнями, то це є старший лейтенант у Збройних силах України. Тобто, людина, яка могла командувати сотнею, або військовою ротою», - зазначив Ярослав Коретчук, додавши, що для науковців нині важливо встановити ім’я та прізвище вояка УГА, якому ці речі належали.

Меценати, які придбали військові атрибути УГА для Музею на аукціоні, побажали залишитись не названими. Також від них є прохання не вказувати ціну, за якою були придбані військові лоти. Відомо лише те, що лоти були виставлені продавцем з Коломийщини. Втім, вже сьогодні музейники стверджують, що такі речі на аукціонах траплають не часто. У період радянської влади родини військових УГА намагались не зберігати подібні реліквії, бо це загрожувало для них репресіями. Тому таких військових атрибутів, зауважив Коретчук, досі не можна було побачити в жодному музеї України.

Читайте також: Невідомі фото Української Галицької Армії виклали онлайн

«Сьогодні нам відомо про 4-5 екземплярів таких атрибутів, які зберігаються у приватних колекціях. Ці речі часто скуповують за кордоном попри те, що для їх вивозу необхідно отримати дозвіл», - розповів директор музею.

Проект «Збережемо історичну пам'ять» діє в музеї більше року. Мета – залучити небайдужих українців до поповнення музейних фондів. Завдяки проекту, Івано-Франківському обласному Музею визвольної боротьби імені Степана Бандери вдалося поповнити свою експозицію щонайменше на 15 унікальних експонатів.

Фото: galka.if.ua

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-